Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Projekt 2026. Kdo může dostat Česko na mistrovství světa?

10. červenec 2024
Sdílejte:
Reprezentace má za sebou nepovedené EURO, o kterém Ivan Hašek mluvil jako o přípravě na kvalifikaci na mistrovství světa. Aby si Česko na světovém šampionátu zase po 20 letech zahrálo, bude třeba správně využít stávající hvězdy, ale také lépe začlenit mladé dravce. Máme ale vlastně kde brát?
Matěj Jurásek. Jeden z mála Čechů, který umí přejít jeden na jednoho. I proto by měl patřit k základům týmu, který zvládne kvalifikaci na MS 2026.Foto: Profimedia

České působení na právě probíhajícím turnaji se dá jen těžko ohodnotit jinak než jako neúspěch, a to i s ohledem na budoucnost. Výběr Ivana Haška odehrál na šampionátu pouhé tři zápasy, což samo o sobě snížilo manipulační prostor a možnost hráčů sehrát se a zvyknout si na sebe. Kromě toho reprezentace v žádném ze zápasů ve skupině nezažila situaci, kdy by pohodlně vedla a mohla si u toho vyzkoušet nové věci.

Přesto všechno ale Hašek vystavěl aspoň nějaké základy. Češi na Euru ustálili stoperskou trojici ve složení Tomáš Holeš – Robin Hranáč – Ladislav Krejčí. To je dobrý počin. I když tito hráči nebyli dokonalí, minimálně Krejčí s Hranáčem jsou zřejmě budoucností reprezentace. Dá se na nich stavět. Podobně úspěšné bylo také vystoupení Lukáše Provoda v záloze, který zároveň plnil roli hlavního vyvážeče míčů, a přitom byl nebezpečný na útočné polovině, ať už svým atakováním volných prostorů a nahrávkami nebo střelbou.

EURO rovněž potvrdilo, že aktuální hlavní hvězdy, které vždy dostanou přednost, jsou Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Patrik Schick, což už týmu teoreticky dává solidní kostru. Samozřejmě v praxi je to složitější. Souček zřejmě bude stále na vysoké úrovni i během následujících dvou let, forma Patrika Schicka se ale takřka přímo odvíjí od jeho vytíženosti a hlavně zdraví. A v případě Coufala zase při jeho věku (31 let) může dojít k fyzickým nedostatkům. Podobné je to ostatně s Holešem (31).

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

U Krejčího zase není jasné, jak rychle se adaptuje ve španělské lize a do jaké míry s ním v Gironě počítají do okamžitého základu. Hranáč sice prozatím s odchodem z Plzně spojovaný není, ale i u něj se do kvalifikace na MS 2026 (rozjede se v březnu 2025) může změnit působiště, což v poslední době pro české hráče vůbec není jednoduché. Stačí se ostatně podívat na některé spoluhráče z reprezentace, jako jsou David Jurásek, Ondřej Lingr a Václav Černý.

Ve skutečnosti tedy jsou nosné základy mnohem mělčí a v takovém případě příliš nemá smysl zkoušet stavět teoretické sestavy, jako spíš přemýšlet nad základními herními pozicemi a jejich dosavadním, nastupujícím a budoucím obsazení. Za dva roky můžou vyrůst různí hráči, v našem předvídání tak musíme být celkem kreativní. I tak je možné, že v cestě na další šampionát budou hrát roli úplně jiní fotbalisté, než zde budou vypsaní. To je však kouzlo fotbalu a jeho proměnlivosti.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.