Přežil holokaust a vybudoval legendární tým. Smrt si pro něj stejně brzy přišla

23. leden 2025
Sdílejte:
Ernő Erbstein ukázal, že i v nejtemnějších časech je možné vytvořit něco krásného a inspirovat svět. Bohužel nedostal moc času...
Ernő Erbstein (úplně vpravo) a jeho Grande Torino.Foto: Wikimedia Commons

Minule jsem si v Přímáku postěžoval na AI, která mi vygenerovala sice hezký fotbalový příběh, ale byl úplně smyšlený.

Když jsem se o tom do telefonu bavil s kamarádem, který se umělou inteligencí zabývá v práci, byla u toho i dcera. A protože má v mobilu aplikaci ChatGPT a je zvyklá s ní probírat vše kolem učení do školy, rovnou si ji otestovala i na moje zadání.

A ChatGPT ji upozornil na zajímavý a docela zapomenutý fotbalový příběh, který se tentokrát skutečně stal.

Líbí se mi, ověřil jsem ho a i protože mám tento týden na sepsání Přímáku málo času, tak vám dám podruhé v řadě ochutnat, jak to vypadá, když fotbalové příběhy sepíše umělá inteligence.

Takže Chate, máš slovo:

„Jasně, mám pro tebe jeden příběh, který je opravdový a trochu zapomenutý, ale hodně inspirativní. Je o maďarském fotbalistovi a manažerovi Ernővi Erbsteinovi, který přežil holocaust a zároveň měl obrovský vliv na moderní fotbal.

Ernő Erbstein se narodil v roce 1898 v Maďarsku. Byl talentovaným fotbalistou, ale jako trenér a manažer se stal legendou. Ve 30. letech trénoval v Itálii. Byl průkopníkem vysokého presinku a týmové práce, což tehdy bylo revoluční. V té době však čelil i obrovským výzvám, protože jako žid se musel vypořádat s rostoucím antisemitismem.

Když začala druhá světová válka a Mussoliniho režim zavedl protižidovské zákony, Erbstein se musel vrátit do Maďarska. Tam ale byl internován v pracovním táboře. Podařilo se mu však utéct těsně předtím, než měl být odvezen do Osvětimi. Válku přežil a po ní se vrátil do Itálie, i do klubu Turín FC, kde působil už před svým odchodem z Itálie.

Pod Erbsteinovým manažerským vedením se z turínského FC stal dominantní tým své doby. Mezi lety 1946 a 1949 vyhrál čtyři mistrovské tituly v řadě a byl považován za nejlepší tým na světě a získal si i parádní přezdívku, pod kterou je známý dodnes: Grande Torino. Útočný styl hry a zaměření na týmový výkon z tehdejšího Turína udělaly fotbalového průkopníka s velkým počtem následovníků.

Bohužel tento příběh má tragický konec. 4. května 1949 letadlo s týmem Grande Torino narazilo do kopce Superga při návratu z přátelského utkání v Lisabonu. Všichni hráči i trenéři, včetně Erna Erbsteina, kterému tehdy bylo 50 let, přišli o život. Tato tragédie zasáhla celý fotbalový svět.

Erbsteinův odkaz ale žije dál. Jeho inovativní přístup k fotbalu inspiroval příští generace trenérů. Grande Torino je dodnes symbolem úspěchu týmu a jednoty. Ernő Erbstein ukázal, že i v nejtemnějších časech je možné vytvořit něco krásného a inspirovat svět.“

ChatGPT na rozdíl ode mě umí vykouzlit i poetický závěr příběhu. Já pouze slíbím, že od AI si v Přímáku minimálně na nějakou dobu dáme oddych.


Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s