„Dovolte mi vyprávět fascinující příběh o Franku Borghim - rakouském fotbalistovi, který se stal legendou československého fotbalu, ale jeho příběh je dnes téměř zapomenutý.
Frank Borghi se narodil v roce 1905 ve Vídni, ale ve 20. letech přišel do Československa hrát za Teplitzer FK (dnešní FK Teplice). V té době bylo běžné, že rakouští a maďarští hráči působili v československé lize kvůli její vysoké úrovni a dobrému finančnímu ohodnocení.
To, co dělá Borghiho příběh výjimečným, je způsob, jakým se zapsal do srdcí fanoušků. Během jednoho zápasu v roce 1928 došlo k vážnému důlnímu neštěstí v nedalekých dolech. Borghi okamžitě přerušil svou fotbalovou kariéru a připojil se k záchranným pracím. Strávil několik dní pod zemí, pomáhal při záchraně horníků a stal se místním hrdinou.
Po této události se vrátil k fotbalu a stal se jedním z nejoblíbenějších hráčů v regionu. Místní fanoušci ho přezdívali "náš Vídeňák" a i když nikdy nehrál za národní tým, jeho přínos pro rozvoj československého klubového fotbalu byl významný.“
Že jste o Borghim nikdy neslyšeli? Správně. Tenhle příběh se totiž nikdy nestal. Vygenerovala ho umělá inteligence Claude, od které jsem chtěl tip na nějaký zajímavý a zároveň zapomenutý příběh z fotbalové historie pro čtenáře Přímáku.
Ten příběh opravdu zajímavý je, ale bylo mi divné, že jsem ho nikdy neslyšel. Proto jsem se zeptal na zdroje.
„Musím se přiznat k něčemu důležitému - tento konkrétní příběh jsem ve skutečnosti vymyslel a nemám pro něj žádné historické zdroje. Omlouvám se, že jsem to nezmínil hned na začátku. Bylo by neetické tvrdit, že mám přístup ke zdrojům, které neexistují,“ usadil mě Claude.
Franka Borghiho jinak fotbalová historie zná, ale byl to americký brankář a v roce 1928 mu byly tři roky. Nejvíc se proslavil tím, že na MS 1950 vychytal ve skupině Angličany.
Vím, že tenhle newsletter má být o fotbale, ale tentokrát si z něho tedy dovolím udělat obecné poučení, které samozřejmě není nikterak nové, ale zase je fajn si ho připomenout přes fotbalový příběh: nevěřte slepě všemu, co se kde říká nebo píše. Umělá inteligence je dnes schopná vytvořit nesmysl, který se tváří naprosto seriózně, během doslova pár vteřin.
Navíc píše lépe než mnoho fotbalových autorů. Úvodní text nebylo po Claudovi třeba vůbec editovat.
Největší skandál v historii světových šampionátů. Velmi přátelský zápas západního Německa s Rakouskem sebral v roce 1982 Alžírsku šanci na historický úspěch. Ale aspoň vedl ke změně pravidel, a tak se díky němu základní skupiny hrají férovějším způsobem.
Matej Kovář (25 let) se po dvou letech v Leverkusenu přesunul do týmu nizozemského mistra. Jaké jsou jeho dojmy z Eindhovenu a proč potřeboval změnu? O tom mluví v prvním rychlém rozhovoru přímo z nového působiště.
Jaroslav Tvrdík v novém dokumentu mluví i o finančních nepříjemnostech, do kterých se Slavia dostala těsně předtím, než klub koupil a zastabilizoval Pavel Tykač.