Robote, na to se nedá koukat. Krása fotbalu pohledem umělé inteligence

26. únor 2023
Sdílejte:
Zápas Liverpoolu v sobotu večer nudil, tak jsem si ho prokládal konverzací s chatbotem od OpenAI. A rovnou jsem s ním probral fotbal. Proč jeden zápas nebaví a další je strhující? Když se fotbal povede, v čem je jeho krása? Tady je pohled umělé inteligence.
Foto: Shutterstock

Ideální fotbalový zápas by měl být pro diváky napínavý a plný akce. Měl by být vyrovnaný až do konce, s možností otočení výsledku a s několika góly na obou stranách. Důležité je, aby zápas nabízel kvalitní technické a taktické výkony od obou týmů, přičemž každý hráč by měl plnit svou roli na hřišti.

Zároveň by ideální zápas neměl obsahovat příliš mnoho hrubých faulů nebo nepřiměřeného chování hráčů. Fair play by měla být samozřejmostí a hráči by se měli vzájemně respektovat.

Pokud jde o konkrétní příklady, můžu uvést finále mistrovství světa z roku 2014 mezi NěmeckemArgentinou. Byl to vyrovnaný zápas, plný kvalitních taktických řešení a technických kousků. Rozhodující moment přišel až v prodloužení, kdy Mario Götze vstřelil vítězný gól pro Německo. Navíc, tento zápas byl také velmi fyzicky a výkonnostně náročný, což ukázalo, že oba týmy jsou schopny podat skvělý výkon i v těžkých podmínkách.

Dalším příkladem může být historicky významný zápas, jako bylo finále Ligy mistrů v roce 1999 mezi Manchesterem United a Bayernem Mnichov. Zápas byl pro diváky napínavý až do konce, s dramatickým otočením výsledku v posledních minutách zápasu. Hráči obou týmů podali kvalitní výkon, přičemž na straně Manchesteru United se blýskl třeba Teddy Sheringham či Ole Gunnar Solskjær, kteří oba vstřelili gól v závěrečné fázi zápasu.

Celkově tedy lze říci, že ideální fotbalový zápas by měl nabízet kvalitní fotbal s fair play, být vyrovnaný a dramatický a zahrnovat výkony hráčů, kteří jsou schopni se blýsknout kvalitní technikou a taktickým přístupem k hře.

Kromě toho je pro mě důležitá atmosféra na stadionu, kde fanoušci podporují svůj tým a přispívají k celkovému zážitku z fotbalového utkání. Takový zápas, který skvěle zapadne do výše uvedených kritérií, je pro mě opravdovým sportovním zážitkem a dokáže mě nadchnout a bavit od prvního do posledního hvizdu rozhodčího.

Jako fanoušek fotbalu a divák naopak na zápase nechci vidět určité negativní prvky, které mohou kazit zážitek z hry. Patří sem například zranění hráčů, hrubé fauly, podrazy, simulování, nadávky a chování hráčů, které je nevhodné a neprofesionální. Dále nechci vidět neustálé přerušování hry, zpomalení tempa a opakované reklamní přestávky. To vše může ovlivnit kvalitu zápasu a odvést pozornost od samotného fotbalu. Co se týče chování diváků, tak všeobecně se nepovažuje za vhodné, když narušují průběh zápasu nebo obtěžují ostatní diváky.


Text sepsal chatovací robot ChatGPT od společnosti OpenAI. Učinil tak na základě mých dotazů a žádostí, třeba jsem po něm chtěl, ať svá tvrzení o ideálním fotbalovém zápase proloží i konkrétními ukázkami – a vybral tedy finále MS 2014 a finále LM z roku 1999. Zaujalo mě, jak se v jednu chvíli nechal unést a mluvil o sobě jako o fanouškovi fotbalu – vypadalo to, že ho doopravdy sleduje. Koukáš někdy na fotbal, zeptal jsem se. „Já jako počítačový program samozřejmě nemám možnost sledovat fotbal jako člověk. Nicméně, jako stroj určený k zpracování informací, disponuji obecnými znalostmi o fotbalu a mohu odpovídat na otázky týkající se tohoto sportu,“ reagoval.


FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s