Nikdo se nesmí dozvědět, že je gay. Hlučná samota skrývajících se fotbalistů

16. únor 2023
Sdílejte:
Gay hráči zcela jistě běhají po trávnících na celém světě, tak proč i v 21. století stále raději skrývají svoji sexuální orientaci? V reakci na coming out Jakuba Jankta zveřejňujeme text z 12. čísla tištěného Football Clubu (první vydání roku 2020), který se snaží vcítit do duše gay fotbalistů na hřišti i mimo něj.
Jakub Jankto na mistrovství Evropy v roce 2021.Foto: Profimedia

„Teda ty máš ale péro, Viki!“

Kdo někdy provozoval kolektivní sport, svlékal se a sprchoval se v šatně plné nahých chlapů, testosteronu a libida, kultovní obdivné hlášce z komedie Sněženky a machři se možná ani tolik nezasměje. Ví totiž moc dobře, že by nemusela vyjít jen z pusy pražského puberťáckého panice na lyžařském výcviku. Něco podobného pravděpodobně slyšel leckdo už mnohokrát v oné téměř posvátné místnosti – v šatně neboli v kabině. Akorát s obligátním „ty vole“ místo jména šťastného přírodou obdarovaného.

Uzavřené místo, kde často padají ostřejší slova, když se nedaří, kde se také burcuje – „do prdele, chlapi, pojďme jim ukázat, co jsme zač, natřem jim to!“ – a kde v ideálním světě vládne pohoda a je dobrá parta. Místo, o kterém fotbalisté mají ve zvyku tvrdit, že co se mezi jeho zdmi odehrává nebo vykládá, by mezi nimi také mělo zůstávat. Což, přiznejme se, je asi i lepší vzhledem k úrovni proslovů některých trenérů a „debat“ mezi hráči.

„Fotbal, hokej a jiné kontaktní sporty, které se provozují skupinově, jsou považované především za mužskou záležitost s tím vším, co takové označení obnáší,“ shrnuje Zdeněk Sloboda, sociolog a člen skupiny PROUD – platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu. A také gay fotbalista, který se dlouhodobě zabývá problematikou homosexuality ve sportu.

„Když se díváte na program gay olympiády či podobných událostí, zjistíte, že nejoblíbenější disciplíny jsou většinou tanec a plávání. A pak ještě volejbal, co se týká těch kolektivních, protože je nekontaktní,“ dodává.

Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.