Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Pocta pro Čecha. Jako teprve dvacátý byl uveden do síně slávy Premier League

03. květen 2023
Sdílejte:
Petr Čech dnes vstoupil do síně slávy Premier League. Dostalo se mu tak nejvyšší individuální pocty, kterou zástupci anglické ligy udělují. Její síň slávy funguje od roku 2021 a Čech je teprve dvacátou oceněnou osobností.
Oslava výhry v Evropské lize v roce 2013.Foto: Profimedia

Bývalého brankáře Chelsea a Arsenalu vybrali fanoušci v internetovém hlasování a komise pro udělování cen Premier League.

Čech se tak připojil k Riu Ferdinandovi, svému bývalému šéfovi v Arsenalu Arsénu Wengerovi a Siru Alexi Fergusonovi, kteří již byli oznámeni jako členové síně slávy pro rok 2023.

Síň slávy je uznáním a oceněním osobností, které dosáhly výjimečných úspěchů a významně přispěly k rozvoji Premier League od jejího založení v roce 1992.

Čech je držitelem rekordu v počtu čistých kont v Premier League, když ve 443 vystoupeních za Chelsea a Arsenal vychytal 202 nul.

S Chelsea se stal čtyřikrát mistrem Premier League, a to v sezonách 2004/05, 2005/06, 2009/10 a 2014/15. S Blues vyhrál i Ligu mistrů v sezoně 2011/12.

„Proslul fenomenálními zákroky i organizací obrany, když byl schopný komunikovat v osmi jazycích. Vrátil se po potenciálně život ohrožujícím zranění, které utrpěl v roce 2006, a ukončil kariéru se čtyřmi oceněními pro nejlepšího gólmana Premier League, což je další rekord,“ shrnuje web Premier League.

Stal se druhým brankářem uvedeným do síně slávy, když se připojil k Peteru Schmeichelovi.

„Když jsem jako dítě vyrůstal v komunistickém Československu, hrát Premier League byl pro mě nepředstavitelný sen,“ řekl u příležitosti dnešní slávy Čech.

„Doufám, že budu známý jako někdo, kdo prokázal úsilí, odhodlání a důslednost. Udělat skvělý zákrok je stejný pocit jako vstřelit gól a jsem hrdý na svůj rekord v počtu čistých kont, ale ještě větší radost jsem měl, když tato čistá konta vyhrávala zápasy a body pro tým a přispívala k titulům,“ dodal.


Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s