Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Čech, Maradona a jiné rapsodie. Kapela Queen na fotbale

27. duben 2023
Sdílejte:
Vyprodávali stadiony. Vždycky ale věděli, komu a čemu slouží v první řadě. Členové slavných Queen měli k fotbalu blízko. Ve studiu jednoho z nich si dokonce Petr Čech nabubnoval a nazpíval svou rozlučku s velkým fotbalem. Přečtěte si ukázku z textu, který vyšel v aktuálním čísle tištěného Football Clubu.
V době války o Falklandy musel Diego Maradona lidem připomínat, že fotka, na které pózuje s Union Jack, vznikla víc než rok před vypuknutím konfliktu. Foto: Wikimedia Commons

Petr Čech prochází v letadle ze zápasu proti Lisabonu alejí šedivých sedadel. Za chvíli se brankář, který vyhověl tisícovkám žádostí o selfíčko nebo podpis, sám změní ve fanouška. V sedačce 23 sedí ten, který založil legendární kapelu a napsal pro ni hity jako Radio Ga Ga nebo A Kind of Magic, a zároveň i ten, který Čechovi večer tleskal po zákroku proti Jardelově hlavičce – bubeník Queen Roger Taylor.

Cvak, blesk! – vytoužená společná fotka je na světě. Teď si ještě říct o podpis. „A co zajít na oběd? Trošku si spolu zabubnujeme,“ navrhuje prošedivělý rocker. To jako vážně? V pubertě Čech na jeho hudbě ujížděl. Před pár lety s brankářskými kolegy z Chelsea Henriquem Hiláriem a Carlem Cudicinim pařil Queen na Guitar Hero. A teď má navštívit mistra oboru přímo na jeho pracovišti?

Většinou to bývá naopak. „Roger chodí na Stamford Bridge pravidelně. V podstatě kdykoli mu to čas dovolí,“ prozrazuje Čech o bubeníkovi Queen, který náklonnost k Chelsea přenesl na řadu svých příbuzných. Tedy kromě syna Rufuse. Ten odmala vzhlíží k Manchesteru United.

I Rogera si britští fanoušci dlouho spojovali s Red Devils. V září 1998 se totiž veřejně postavil proti plánu Ruperta Murdocha na odkup slavného klubu. Mediální magnát mu ležel v žaludku od konce 80. let, kdy bulvár The Sun otravoval život frontmanovi Queen Freddiemu Mercurymu.

„Doslechl jsem se, že fanoušci zoufale potřebují prostředky, aby zmobilizovali svůj odpor proti mocnému Goliášovi. A protože jsem byl v pozici, kdy jsem mohl pomoci, cítil jsem povinnost to udělat,“ zdůvodnila rocková hvězda, proč poslala sdružení protestujících příznivců deset tisíc liber na zřízení centrály. Další finance vygeneroval Rogerův nový CD singl Pressure On, na který symbolicky přidal starý protestsong Dear Mr. Murdoch.

„Nevěděli jsme, že Roger Taylor je fanoušek United, a upřímně si nejsme jistí, jestli jím doopravdy je. Ale očividně mu záleží na obyčejných fandech fotbalu,“ děkoval mluvčí nezávislého sdružení Lee Hodgkiss. Zhruba o půl roku později dohodu za 623 milionů liber zablokovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Další výjimečný případ, kdy Roger držel pěsti jinému klubu než tomu ze své milované londýnské čtvrti, se odehrál v únoru 1981. Queen cestovali na turné do Japonska a na palubě se potkali s hráči Nottinghamu Forest, kteří je pozvali na zápas Interkontinentálního poháru.

   V hledišti nakonec prohru 0:1 s uruguayským Nacionalem nesledoval jen hlavní vokalista. Patrně v Tokiu běhal po svých oblíbených obchodech se starožitnostmi. Podle bedňáka Petera Hinceho to ale neznamená, že by Freddie zůstával vůči populární hře zcela netečný: „Měl moc rád důležitá sportovní utkání. Jeho nejoblíbenějším fotbalovým týmem, hned po Anglii, byla Brazílie kvůli oněm úžasně ladným pohybům, které hráči předváděli na hřišti, jejich stále rozesmátým tvářím, a hlavně oddané základně zanícených fandů.“

   Přízeň jihoamerického publika záhy okusila i rocková Královna. Na oba březnové koncerty na Estádio do Morumbi v Sãu Paulu dorazilo v součtu přes čtvrt milionu lidí. Queen moc toužili během turné dobýt i metu nejvyšší – Maracanã. Narazili ale na obavy brazilských úřadů o svatou fotbalovou půdu. „Vybrali kus hřiště, položily na něj ochrannou vrstvu a najali několik čilých mladíků, aby na té ploše dvě hodiny skákali,“ popisuje Hince. „Nejspíš si tak představovali chování rockových fanoušků. Když si prohlédli výsledky, došli k závěru, že Maracanã je určená pouze pro fotbalová utkání.“

   V sousední Argentině se setkali s o něco větším pochopením – všechny koncerty hostily stadiony z mistrovství světa 1978 – a taky s Diegem Maradonou. Na večírku po úvodní show se fotbalový bohém od kapely v podstatě nehnul. Obří koncerty Queen pro něho byly stejně přelomovou událostí jako pro zbytek země. A když Freddie navrhl, ať se při posledním vystoupení objeví na pódiu, božský Diego nadšeně souhlasil.

   Když onoho večera Maradona vstoupil na scénu, zdálo se, že stadion navzdory nedávné renovaci nevydrží. Argentinský idol totiž dorazil v reprezentačním dresu a před rozdivočelým davem ho s Freddiem vyměnil za rockové tričko. „Rád bych poděkoval Freddiemu a Queen za to, jakou radost nám udělali. A teď – Another One Bites the Dust!“ rozjásal Maradona víc než 65 tisíc diváků.

   Proč měl Maradona z večírku s Queen nakonec průšvih? Proč si slavná kapela nezahrála na Old Trafford? A jak skončil celý příběh setkání Petra Čecha s Rogerem Taylorem? Vše se dozvíte v celém textu, který najdete v aktuálním čísle tištěného Football Clubu.


   Chcete vědět všechno?

   V novém čísle tištěného FC jsme vyzpovídali Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   Chci!

   Související články

   Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

   Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

   Koeficienty

   Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

   V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

   Přímák

   Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

   Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

   Druhá liga
   Popup se zavře za 8s