Kde máte trenéra? Dortmundu v boji o titul chybí světový kouč

31. březen 2023
Sdílejte:
Ligový fotbal je zpět a v Německu startuje zostra. V sobotu hraje o bod druhý Bayern s prvním Dortmundem, který mnichovské neporazil v lize od roku 2018. A když se podíváte na trenérskou lavičku, kde je na jedné straně nově Thomas Tuchel, světová extratřída, a na druhé Edin Terzić, tak Borussii favorizovat nejde ani tentokrát.
Trenér BVB Edin Terzić.Foto: Profimedia

Tým cílící na titul potřebuje trenéra, který dorovná tuto ambici. A já si nemůžu pomoct, Edin Terzić to pro mě není.

V roce 2021 dovedl Dortmund k vítězství v německém poháru jako dočasný kouč. Tou dobou už byl ale domluvený Marco Rose pro další sezonu. Teržićův úspěch ale zanesl do vedení klubu pochybnost, jestli přece jen neměli pokračovat s ním, a tak si ho nechali v klubu jako technického ředitele a on jako gilotina visel nad Rosem.

Rose tak nikdy pořádně nedostal příležitost, v Borussii vydržel rok a loni po létě podepsal v Lipsku. Ve svém prvním zápase na lavičce býků smetl svého předchůdce i nástupce Terziće pohodlně 3:0.

Nejlepší ukázkou toho, jak Terzić drží BVB zpět, je pro mě jejich druhý duel s Chelsea. Po prvním zápase, který Dortmund vyhrál, se Terzićův oponent Graham Potter dokázal na hru Dortmundu přesně připravit. Kaiem Havertzem v roli falešné devítky přesně pokrýval Emreho Cana, zabíhající v rozehrávce mezi stopery.

Dvojicí křídelníků hrající víc středem zase pokryl stopery a wingbeci se postarali o krajní obránce Dortmundu. Chelsea si v rozehrávce BVB rozebrala protihráče jeden na jednoho a Borussii tím paralyzovala. A Terzić? Nezměnil nic, a to na to měl poločasovou pauzu. Ulevil mu až sám Potter svými střídáními.

V zápasech s vyrovnaně talentovaným soupeřem má BVB vždy horší statistiku očekávaných gólů (xG). Jde o trend. Na Stamford Bridge štěstí vypršelo.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Terzić spoléhá na talent ve svém týmu, ač mu přiznávám, že mu dokáže dát prostor vyniknout - reprezentují to třeba Marius Wolf a Julian Brandt, kteří se pod předchozími trenéry tolik neprosazovali.

   Dortmund pod Terzićem poráží soupeře, které by měl porazit, a zatím má štěstí proti těm vyrovnaným.

   To nestačí. Nesmí.

   Rozdíl mezi BVB a Bayernem je v tom, že sympatický a v kabině oblíbený kouč, by v Bavorsku byl asistentem. Jako Hermann Gerland, který dělal asistenta všem trenérům, s výjimkou Nika Kovače, od Louise Van Gaala po Hansiho Flicka. U týmu byl přes působení Juppa Heynckese, Pepa Guardioly i Carla Ancelottiho.

   Měl blízko k akademii, a tedy především hráčům, kteří z akademie Bayernu vyšli, hlavně k Davidu Alabovi. Dnes je asistentem u německé reprezentace do 21 let, v Mnichově byl u hráčů oblíbenou figurou, stálicí, která nikam nezmizela s odcházejícími trenéry, oporou…

   Přesně to by měl být Terzić v Dortmundu pod skutečně světovým trenérem, odpovědným za taktiku.

   Vyhraje Dortmund Bundesligu?


   Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu ZaKopaná.


   Naše číslo 24

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

   Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

   Zelená je tráva

   Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

   Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

   Euro 2024

   Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

   Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

   Glosář
   Popup se zavře za 8s