Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Kde máte trenéra? Dortmundu v boji o titul chybí světový kouč

31. březen 2023
Sdílejte:
Ligový fotbal je zpět a v Německu startuje zostra. V sobotu hraje o bod druhý Bayern s prvním Dortmundem, který mnichovské neporazil v lize od roku 2018. A když se podíváte na trenérskou lavičku, kde je na jedné straně nově Thomas Tuchel, světová extratřída, a na druhé Edin Terzić, tak Borussii favorizovat nejde ani tentokrát.
Trenér BVB Edin Terzić.Foto: Profimedia

Tým cílící na titul potřebuje trenéra, který dorovná tuto ambici. A já si nemůžu pomoct, Edin Terzić to pro mě není.

V roce 2021 dovedl Dortmund k vítězství v německém poháru jako dočasný kouč. Tou dobou už byl ale domluvený Marco Rose pro další sezonu. Teržićův úspěch ale zanesl do vedení klubu pochybnost, jestli přece jen neměli pokračovat s ním, a tak si ho nechali v klubu jako technického ředitele a on jako gilotina visel nad Rosem.

Rose tak nikdy pořádně nedostal příležitost, v Borussii vydržel rok a loni po létě podepsal v Lipsku. Ve svém prvním zápase na lavičce býků smetl svého předchůdce i nástupce Terziće pohodlně 3:0.

Nejlepší ukázkou toho, jak Terzić drží BVB zpět, je pro mě jejich druhý duel s Chelsea. Po prvním zápase, který Dortmund vyhrál, se Terzićův oponent Graham Potter dokázal na hru Dortmundu přesně připravit. Kaiem Havertzem v roli falešné devítky přesně pokrýval Emreho Cana, zabíhající v rozehrávce mezi stopery.

Dvojicí křídelníků hrající víc středem zase pokryl stopery a wingbeci se postarali o krajní obránce Dortmundu. Chelsea si v rozehrávce BVB rozebrala protihráče jeden na jednoho a Borussii tím paralyzovala. A Terzić? Nezměnil nic, a to na to měl poločasovou pauzu. Ulevil mu až sám Potter svými střídáními.

V zápasech s vyrovnaně talentovaným soupeřem má BVB vždy horší statistiku očekávaných gólů (xG). Jde o trend. Na Stamford Bridge štěstí vypršelo.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Terzić spoléhá na talent ve svém týmu, ač mu přiznávám, že mu dokáže dát prostor vyniknout - reprezentují to třeba Marius Wolf a Julian Brandt, kteří se pod předchozími trenéry tolik neprosazovali.

   Dortmund pod Terzićem poráží soupeře, které by měl porazit, a zatím má štěstí proti těm vyrovnaným.

   To nestačí. Nesmí.

   Rozdíl mezi BVB a Bayernem je v tom, že sympatický a v kabině oblíbený kouč, by v Bavorsku byl asistentem. Jako Hermann Gerland, který dělal asistenta všem trenérům, s výjimkou Nika Kovače, od Louise Van Gaala po Hansiho Flicka. U týmu byl přes působení Juppa Heynckese, Pepa Guardioly i Carla Ancelottiho.

   Měl blízko k akademii, a tedy především hráčům, kteří z akademie Bayernu vyšli, hlavně k Davidu Alabovi. Dnes je asistentem u německé reprezentace do 21 let, v Mnichově byl u hráčů oblíbenou figurou, stálicí, která nikam nezmizela s odcházejícími trenéry, oporou…

   Přesně to by měl být Terzić v Dortmundu pod skutečně světovým trenérem, odpovědným za taktiku.

   Vyhraje Dortmund Bundesligu?


   Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu ZaKopaná.


   Naše číslo 24

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Historická sezona s výraznou českou stopou. Hložek a spol. jsou nedocenění

   Zatímco Leverkusen zlomil další rekord, Bayern oznámil konec trenéra Tuchela a DFL se vzdala bezprostředních ambicí na námluvy s investorem. To všechno v týdnu, kdy všichni adepti prohlásili, že do Evropy se jim zas tak moc nechce a český fanoušek dál ignoruje, jak historické sezony jsou jeho rodáci součástí!

   Die Liga

   Prvenství o řidítka. Byla dřív Slavia, nebo Sparta?

   Slavia, Sparta, nebo někdo jiný? Kdo byl prvním fotbalovým klubem? Pojďme si před velkým pražským derby připomenout, jak pražská S vlastně vznikla. Povyprávíme vám nejen o tom, ale i o síle klubové historie a proč je důležité se jí zabývat.

   Historie

   Jak vybrat ideální fotbalové kopačky: Průvodce pro každého hráče

   Výběr ideálních fotbalových kopaček je klíčovým faktorem, který může ovlivnit výkon hráče na hřišti. Správný pár kopaček nejenže zvyšuje komfort a výkon, ale také snižuje riziko zranění. V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší kopačky pro vaše potřeby a jaké faktory byste měli při výběru zvážit.

   Popup se zavře za 8s