Jak porazit obra? Severský fotbalový zázrak ukázal recept

19. duben 2024
Sdílejte:
Hned první ostrý zápas Faerských ostrovů ze začátku 90. let vstoupil do dějin tohoto malého souostroví. A jde o velmi inspirativní příběh.
Radost Faeřanů po výhře nad Rakouskem. Brankář Jens-Martin Knudsen chytal s výraznou čepicí, která chránila jeho hlavu po předchozím zranění.Foto: Profimedia

Dnes si řekneme něco do života. Možná tu radu znáte: máte před sebou velký úkol, pod jehož tíhou se můžete snadno zhroutit. Tak si ho rozdělte na menší kousky, které postupně odpracujete. Na psychiku to má blahodárný vliv, když najednou vidíte, že ten obří celek jde postupnými krůčky zdolat.

Ve fotbale se tahle rada dá modifikovat a použít v zápasech, do kterých jdete v roli absolutního outsidera. Faerské ostrovy takto v roce 1990 sehrály utkání, které do historie vstoupilo jako zázrak z Landskrony. A třeba bude inspirací i pro tým Ivana Haška, který na úvod Eura čeká 18. června jeden z favoritů turnaje, Portugalsko.

Takže jak na to? „Náš cíl byl jasný: vždy přestát jen dalších pět minut. To byla psychologická část naší hry, která nám velmi pomohla,“ říká Jens-Martin Knudsen v německém magazínu 11 Freunde. Knudsen byl tehdy v září 1990 v bráně, když Faeřané hráli svůj první soutěžní zápas. Došlo k němu ve švédské Landskroně, protože na Faerských ostrovech v té době ještě nebylo vhodné hřiště.

Faeřané na úvod kvalifikace o Euro 1992 zaskočili Rakušany a porazili je 1:0. Šlo přitom o tým amatérů, za nějž skóroval Torkil Nielsen - šachista a prodejce stavebnin. Na druhé straně byl tým s hvězdami Andreasem Herzogem nebo Tonim Polsterem, který ještě před pár týdny hrál na mistrovství světa v Itálii.

Na Faerských ostrovech jde možná o nejslavnější sportovní vítězství (i když z poslední doby mu konkuruje postup Klaksvíku do Konferenční ligy nebo skvělé představení házenkářů na letošním mistrovství Evropy), které si pravidelně připomínají. „Když se na to díváte, můžete vidět, že často oslavně křičíme. Bylo to právě proto, že jsme se radovali z další pětiminutovky bez inkasovaného gólu,“ říká Knudsen.

Jasně, jenom tahle psychologická metoda vám sama o sobě tituly nepřinese. Faeřané dodnes nehráli na mistrovství světa ani Evropy a i v tom roce 1990 hned další zápas v Dánsku prohráli 1:4, ale až někdy budete hledat další trik, jak nabudit svůj tým, zkuste „faerskou pětiminutovku“.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.


Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s