Dnes si řekneme něco do života. Možná tu radu znáte: máte před sebou velký úkol, pod jehož tíhou se můžete snadno zhroutit. Tak si ho rozdělte na menší kousky, které postupně odpracujete. Na psychiku to má blahodárný vliv, když najednou vidíte, že ten obří celek jde postupnými krůčky zdolat.
Ve fotbale se tahle rada dá modifikovat a použít v zápasech, do kterých jdete v roli absolutního outsidera. Faerské ostrovy takto v roce 1990 sehrály utkání, které do historie vstoupilo jako zázrak z Landskrony. A třeba bude inspirací i pro tým Ivana Haška, který na úvod Eura čeká 18. června jeden z favoritů turnaje, Portugalsko.
Takže jak na to? „Náš cíl byl jasný: vždy přestát jen dalších pět minut. To byla psychologická část naší hry, která nám velmi pomohla,“ říká Jens-Martin Knudsen v německém magazínu 11 Freunde. Knudsen byl tehdy v září 1990 v bráně, když Faeřané hráli svůj první soutěžní zápas. Došlo k němu ve švédské Landskroně, protože na Faerských ostrovech v té době ještě nebylo vhodné hřiště.
Faeřané na úvod kvalifikace o Euro 1992 zaskočili Rakušany a porazili je 1:0. Šlo přitom o tým amatérů, za nějž skóroval Torkil Nielsen - šachista a prodejce stavebnin. Na druhé straně byl tým s hvězdami Andreasem Herzogem nebo Tonim Polsterem, který ještě před pár týdny hrál na mistrovství světa v Itálii.
Na Faerských ostrovech jde možná o nejslavnější sportovní vítězství (i když z poslední doby mu konkuruje postup Klaksvíku do Konferenční ligy nebo skvělé představení házenkářů na letošním mistrovství Evropy), které si pravidelně připomínají. „Když se na to díváte, můžete vidět, že často oslavně křičíme. Bylo to právě proto, že jsme se radovali z další pětiminutovky bez inkasovaného gólu,“ říká Knudsen.
Jasně, jenom tahle psychologická metoda vám sama o sobě tituly nepřinese. Faeřané dodnes nehráli na mistrovství světa ani Evropy a i v tom roce 1990 hned další zápas v Dánsku prohráli 1:4, ale až někdy budete hledat další trik, jak nabudit svůj tým, zkuste „faerskou pětiminutovku“.
Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.