Hraje Chorvatsko? Vsaďte na prodloužení

05. prosinec 2022
Sdílejte:
Chorvaté jsou v Kataru ve čtvrtfinále. Japonsko vyřadili na penalty. Kromě jiného si tak prodloužili čekání na další výhru v play-off v základní hrací době, naposledy se jim to povedlo ve Francii 1998.
...stejně jako osmifinále proti Japonsku. Dominik Livakovič, muž v zeleném, chytil tři penalty ze čtyř.Foto: Profimedia

Když šli Chorvaté do prodloužení s Japonci, nebylo to pro ně nic nového. Stejně jako následující penaltový rozstřel a stejně jako to, že byl úspěšný.

Chorvatsko je ve čtvrtfinále katarského mistrovství poté, co se oklepalo z nepovedeného prvního poločasu (0:1). Ve druhém vyrovnalo, pak už bylo v komfortní zóně a postoupilo po výhře 3:1 na penalty.

Před čtyřmi lety v Rusku, kde Chorvaté došli až do finále (2:4) s Francií, vyhráli všechny tři předchozí zápasy ve vyřazovací části minimálně v prodloužení.

Nejprve v osmifinále vyřadili Dánsko na penalty (1:1 a 3:2 penalty), ve čtvrtfinále s domácím Ruskem to opět bylo 1:1 po devadesáti minutách a opět poté, co Chorvatsko prohrávalo 0:1. 1:1 to bylo i v prodloužení a šlo se na penalty – 4:3 pro Chorvatsko.

V semifinále to tentokrát s Anglií bylo bez penalt. Mario Mandžukič rozhodl gólem v prodloužení. Chorvaté mimochodem i tentokrát doháněli úvodní manko 0:1 a vyhráli nakonec 2:1.

Když už hraje Chorvatsko v posledních letech play-off zápas, je z toho vždy minimálně prodloužení, s výjimkou už zmíněného neúspěšného finále v Moskvě proti Francii.

Na mistrovství Evropy za sebou Chorvaté mají hned tři neúspěchy v řadě. Loni na Euro 2020 v památném zápase podlehli v osmifinále Španělům 3:5 v prodloužení. na Euru 2016 z toho byla v osmifinále prohra s Portugalskem v prodloužení 0:1. A na Euru 2008 v prvním zápase v play-off (tehdy to ještě bylo čtvrtfinále) padlo Chorvatsko s Tureckem na penalty.

Poslední výhra Chorvatska během základní hrací doby v play-off zápase na mistrovství světa nebo Evropy tak pochází až z roku 1998. Tehdy si Chorvaté došli na mundialu pro bronz. Ve čtvrtfinále smetli Německo 3:0 a v zápase o 3. místo porazili Nizozemsko 2:1.

Japonsku dnes Chorvatsko překazilo sen o prvním čtvrtfinále na světovém šampionátu v historii.

Asie dosud měla mezi nejlepšími osmi jen dva týmy. V roce 1966 to byla Severní Korea, které „stačilo“ v turnaji s 16 týmy postoupit ze skupiny, kde porazila v závěrečném zápase Itálii. Na čtvrtfinále pak v roce 2002 na „domácím“ mundialu dosáhla i Jižní Korea, která v osmifinále vyřadila rovněž Itálii (2:1 po prodloužení).

Šanci na třetí asijské čtvrtfinále v historii v Kataru má ještě právě Jižní Korea, která od 20 hodin nastupuje proti Brazílii.


Související články

Video: Dal gól z půlky a nevěděl kde slavit. Ve Skotsku si vzpomněli na Schicka

Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě. Od půlící čáry. Slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.

Zábava

Zemřel František Cipro. Muž, který Slavii vrátil titul

Ve věku 75 let zemřel František Cipro.

Slavia

Kdo vyhraje Ligu mistrů? A odejde Guardiola ze City bez ní?

Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?

Otázka týdne
Popup se zavře za 8s