Koupit předplatné webu

Hraje Chorvatsko? Vsaďte na prodloužení

05. prosinec 2022
Sdílejte:
Chorvaté jsou v Kataru ve čtvrtfinále. Japonsko vyřadili na penalty. Kromě jiného si tak prodloužili čekání na další výhru v play-off v základní hrací době, naposledy se jim to povedlo ve Francii 1998.
...stejně jako osmifinále proti Japonsku. Dominik Livakovič, muž v zeleném, chytil tři penalty ze čtyř.Foto: Profimedia

Když šli Chorvaté do prodloužení s Japonci, nebylo to pro ně nic nového. Stejně jako následující penaltový rozstřel a stejně jako to, že byl úspěšný.

Chorvatsko je ve čtvrtfinále katarského mistrovství poté, co se oklepalo z nepovedeného prvního poločasu (0:1). Ve druhém vyrovnalo, pak už bylo v komfortní zóně a postoupilo po výhře 3:1 na penalty.

Před čtyřmi lety v Rusku, kde Chorvaté došli až do finále (2:4) s Francií, vyhráli všechny tři předchozí zápasy ve vyřazovací části minimálně v prodloužení.

Nejprve v osmifinále vyřadili Dánsko na penalty (1:1 a 3:2 penalty), ve čtvrtfinále s domácím Ruskem to opět bylo 1:1 po devadesáti minutách a opět poté, co Chorvatsko prohrávalo 0:1. 1:1 to bylo i v prodloužení a šlo se na penalty – 4:3 pro Chorvatsko.

V semifinále to tentokrát s Anglií bylo bez penalt. Mario Mandžukič rozhodl gólem v prodloužení. Chorvaté mimochodem i tentokrát doháněli úvodní manko 0:1 a vyhráli nakonec 2:1.

Když už hraje Chorvatsko v posledních letech play-off zápas, je z toho vždy minimálně prodloužení, s výjimkou už zmíněného neúspěšného finále v Moskvě proti Francii.

Na mistrovství Evropy za sebou Chorvaté mají hned tři neúspěchy v řadě. Loni na Euro 2020 v památném zápase podlehli v osmifinále Španělům 3:5 v prodloužení. na Euru 2016 z toho byla v osmifinále prohra s Portugalskem v prodloužení 0:1. A na Euru 2008 v prvním zápase v play-off (tehdy to ještě bylo čtvrtfinále) padlo Chorvatsko s Tureckem na penalty.

Poslední výhra Chorvatska během základní hrací doby v play-off zápase na mistrovství světa nebo Evropy tak pochází až z roku 1998. Tehdy si Chorvaté došli na mundialu pro bronz. Ve čtvrtfinále smetli Německo 3:0 a v zápase o 3. místo porazili Nizozemsko 2:1.

Japonsku dnes Chorvatsko překazilo sen o prvním čtvrtfinále na světovém šampionátu v historii.

Asie dosud měla mezi nejlepšími osmi jen dva týmy. V roce 1966 to byla Severní Korea, které „stačilo“ v turnaji s 16 týmy postoupit ze skupiny, kde porazila v závěrečném zápase Itálii. Na čtvrtfinále pak v roce 2002 na „domácím“ mundialu dosáhla i Jižní Korea, která v osmifinále vyřadila rovněž Itálii (2:1 po prodloužení).

Šanci na třetí asijské čtvrtfinále v historii v Kataru má ještě právě Jižní Korea, která od 20 hodin nastupuje proti Brazílii.


Související články

Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?

Pravidla

Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

Střed(a)

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy
Popup se zavře za 8s