Fotbal z vás někdy udělá klauna. Fernandes ho dělá dobrovolně

07. březen 2023
Sdílejte:
Fotbal nemá logiku, říkával Tomáš Pospíchal. Football, bloody hell, utrousil zase Alex Ferguson. Pravdu mají oba. Nejpopulárnější sport na světě přináší dechberoucí a nečekané momenty. Zápasy, které dopadnou zcela navzdory očekáváním. Duel Liverpoolu s United toho budiž důkazem.
Posměch si v neděli Bruno Fernandes zasloužil.Foto: Profimedia

Týden se může zdát jako věčnost, hlásila sportovní příloha pondělních Timesů. Pouhých sedm dní od chvíle, kdy se Manchester United radoval z první trofeje po šesti letech, přišla krutá rána. Sedmigólový výprask od historicky největšího rivala (Citizens laskavě prominou), masakr v přímém přenosu. To vše museli Ten Hagovi hoši strpět od týmu, který zažívá nejhorší sezonu za několik let.

S trochou nadsázky jsem plakal i já, a to rudý dres United po večerech neoblékám. Není to ani týden od mého posledního komentáře, ve kterém jsem nizozemského kouče velebil za výtečnou práci a předpovídal mu u kormidla mužstva z Old Trafford zářivou budoucnost. O Liverpoolu jsem naopak v poslední době psal celkem kriticky, zpochybňoval jsem některá rozhodnutí stran skladby kádru a vyjádřil i názor, že by měl Jürgen Klopp žezlo předat energičtějšímu nástupci.

V tomto kontextu bych měl namísto práce sportovního publicisty jít raději prodávat opičky na gumě. A říct německému trenérovi své výtky po nedělní parádě do očí, nahání mě po hřišti stejně jako toho výtečníka, který v pomatení smyslů usoudil, že je skvělý nápad okopávat Andymu Robertsonovi kotníky.

Na vážnější notu – jedna (byť fenomenální) vlaštovka samozřejmě jaro nedělá a nelze z ní vyvozovat dalekosáhlé závěry. United jsou i přes výprask nadále na správné cestě a v osobě Erika ten Haga mají na lavici nejlepšího možného kouče od roku 2013. Ani u Reds není vše zalité sluncem, i když je nyní nálada pochopitelně euforická.

Ač mladičký Harvey Elliott podal v neděli na Anfieldu famózní výkon, konzistentní posila do středu pole je v létě nadále potřeba. A chce-li Liverpool zase bojovat o tituly a trofeje, výkony ideální stoperské dvojice Van Dijk – Konaté se také musí stabilizovat. To vše si ale vousatý Němec určitě uvědomuje.

Měsíc únor ostatně jeho svěřenci zakončili bezbrankovou remízou s Crystal Palace a domácí nakládačkou od Realu Madrid. Pokud Liverpool o víkendu ztratí na hřišti posledního Bournemouthu, bude úžasná výhra nad United zapomenuta a ostré kritické hlasy budou zpátky. Krása i nespravedlnost fotbalu v jednom.

To všechno ale neznamená, že by si oba koučové nemohli ze vzájemného střetnutí něco vzít. Kloppa určitě může těšit, že se trojice Salah – Núñez – Gakpo konečně sehrává do zajímavé formy, a to se do hry brzy vrátí i výtečný Luis Díaz. Velmi pozitivní zprávy obzvlášť ve chvíli, kdy Roberto Firmino oznámil definitivní odchod z klubu. Jedna éra už téměř oficiálně končí, je načase začít s plnou parádou novou etapu.

Ten Hag se zase může zamýšlet nad tím, jak moc je tým z Manchesteru závislý na výkonech Brazilce Casemira. Když je zkušený středopolař zdravý a ve formě, vypadá záloha rudých ďáblů jako neprostupná hráz. Pokud něco z toho neplatí, mohou z toho být šeredné problémy.

Pár myšlenek by pak bývalý kouč Ajaxu měl určitě věnovat i chování Bruna Fernandese. Portugalský ofenzivní záložník patřil mezi záporné hrdiny nedělního klání. Na Anfieldu předvedl výkon hodný desetibojaře – disciplín, ve kterých dokázal lidem na trávníku i u obrazovek lézt na nervy, bylo totiž hned několik.

Emoce do jeho hry patří dlouhodobě a je třeba objektivně říci, že od svého příchodu na Old Trafford patří mezi absolutní tahouny mužstva. Pokud se ale chce zařadit mezi hrdé kapitány legendárního klubu, musí zapracovat i na svém vystupování.

Jinak se mu budou fanoušci po celém světě chechtat stejně, jako Brunovi v podání komika Sachi Barona Cohena. Ten je ale na rozdíl od hvězdy United směšný úmyslně.


Text je součástí série komentářových textů ze světa Premier League a anglického fotbalu, která pod názvem Albion vychází na webu Football Clubu každé úterý.


Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s