Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Žižkov žije! Příběh kusu železa ukazuje, že do druhé ligy jde rodinný klub

20. červen 2023
Sdílejte:
Viktoria Žižkov vyhrála skupinu B ČFL a v baráži o druhou ligu v sobotu skolila vítěze skupiny A z Domažlic (po výsledcích 0:0 a 4:0). Po roce se tak vrací o patro výš. A na příběhu stupínku pro spíkra ukazuje svoji jedinečnost. Vypráví ho klubový mluvčí Pavel „Wear“ Werner.
Nový stupínek pro spíkra v akci během sobotní baráže o druhou ligu.Foto: FK Viktoria Žižkov

Označení rodinný klub je už dnes spíše klišé. Ale my to tak na Žižkově prostě cítíme.

Fanoušci sami od sebe dorazí na stadion na jarní úklid, šéf klubu přenáší s ochrankou po areálu bezpečnostní zábrany a nemá problém pomoci s nakládáním mobilních toalet, člen vedení si v restauraci na obědě automaticky přisedne ke stolu k Viktoriánovi, kterého zná z hlediště.

A velkou zásluhu na téhle atmosféře a soudržnosti mají právě naši ultras.

Ještě před pár lety by vám k jejich spočítání v kotli stačily prsty na lidském těle a o víkendu jich už hnalo Viktorku za postupem na tři stovky. A je hnal spíkr z fungl nového a před pár hodinami nainstalovaného stupínku.

A právě příběh tohoto červeného, čerstvě natřeného, kusu železa krásně dokládá, že si punc rodinného klubu hýčkáme oprávněně.

Podpora týmu na tribunách se za několik sezon zvedla neskutečně, počty aktivně fandících příznivců rostly, stejně jako množství a kvalita choreografií a chorálů.

To dobře vnímají i akcionáři klubu a nenechávají to bez povšimnutí. Takže když před dvěma týdny uslyšel šéf kotle od jednoho z nich otázku - S čím můžu pomoct, co by vám teď v kotli pomohlo?“ - odpověď byla stručná: stupínek pro spíkra a bubeníka.

Měli jsme ho v hlavách už nějaký čas, a právě s ohledem na solidní počty fanoušků v sektoru při domácích zápasech jsme si říkali, že by nebylo špatné s ním od podzimu začít novou, jak jsme všichni věřili, druholigovou sezonu.

Ovšem Rudolf, nejmladší z našich akcionářů, tyto úvahy rázně utnul s tím, že stupínek bude už na baráž. „Nechte ho udělat, já vám ho zaplatím.“

To znělo skvěle, ale kde seženete v létě klempíře, který všeho nechá a za pár dnů vám přednostně vyrobí stupínek? Ale vždyť my přece jednoho máme přímo v klubu! Vojta Šandera, asistent kouče Michala Horňáka a nedávný aktivní hráč si Žižkov postupně zamiloval tak, že jej považuje za svůj fotbalový domov.

Ale nežije jen fotbalem. Na Nákladovém nádraží byste našli jeho dílnu, ve které vznikají různá díla, od kousků nábytku, přes sochy, až po atypické kousky pro radost.

Tvořit pro radost je vůbec pro Vojtu hlavní zásada. I proto tento svůj koníček a projekty schoval pod značku ZeMĚ. Asi i on musel přemýšlet, jakou zakázku pozdržet a posunout, když na dveře jeho trenérské kanceláře na Seifertce zaklepala delegace kotelníků. Ale neváhal ani na chvíli.

No a dál už to znáte. Díky stupínku získal support žižkovských fans ještě větší grády a z barážové odvety se stala jedna velká červnová postupová party.

Ano, v porovnání s velkými kluby je to možná drobnost. Ale pro nás ne. Nás tyhle drobnosti utvrzují v tom, že se rodinným klubem nazýváme oprávněně.

Související články

Ať Liberec žije Slovanem jako Brémy Werderem, přeje si Gebre Selassie

Devět let působil v Bundeslize. Zkušenosti, které tam nasbíral, teď bude Theodor Gebre Selassie uplatňovat při tvorbě nového Slovanu Liberec. S Ondřejem Kaniou a Janem Nezmarem chtějí vybudovat moderní klub, kterým žije celé město. „Moji synové hrají fotbal, vidím šanci nastavit klub tak, aby v něm oni i další mladí kluci měli dobrou budoucnost,“ říká o své motivaci.

Rozhovor

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář
Popup se zavře za 8s