Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Jak mě potkal Zlatan. Osobní americká vzpomínka na mistra hlášek

10. červen 2023
Sdílejte:
Zlatan Ibrahimovič oznámil ve svých 41 letech konec hráčské kariéry. Při té příležitosti odemykáme text z šestého tištěného Football Clubu, který vyšel v roce 2018. Byl o tom, že ani švédský „Bůh“ nezmění po svém tehdejším příchodu do MLS fotbalovou kulturu v USA, ale za to si s ním Američané užijí spoustu zábavy.
Zlatan Ibrahimovič se v březnu 2018 představuje Americe.Foto: Profimedia

Když před 43 lety přestupoval do Spojených států Pelé, angažoval se v tom i americký ministr zahraničí. Psal se rok 1975, takže si dovedete představit, že Henry Kissinger měl tehdy dost závažnějších starostí. Ale rád si tuhle přibral, aby pomohl „fotbalové kultuře zakořenit“ ve své zemi.

Ani ne 35letý Pelé měl podle vlastních vzpomínek zprvu pochybnosti. Pak ale zhlédl utkání New Yorku Cosmos a svému novému zaměstnavateli, zábavní společnosti Warner Communications, vzápětí doporučil, aby z brazilského Santosu raději přivedl ještě dva jeho bývalé spoluhráče. Hned na úvod newyorského angažmá totiž čekalo Pelého s Cosmosem turné po Evropě a Karibiku a slavný útočník se obával fiaska.

Když v roce 2018 oznamoval svůj příchod do Ameriky Zlatan Ibrahimovič, leccos už bylo jinak. Místo dávno zkrachovalé North American Soccer League se tu dobré čtvrt století hraje Major League Soccer. 36letý Zlatan nemusel majitele Los Angeles Galaxy žádat o nákup dalších dvou posil z Manchesteru United, v kalifornském mužstvu našel reprezentanty Mexika, Anglie, Norska či Spojených států. Liga je zisková, stadiony fotbalové, návštěvnost na úrovni italské Serie A.

Související články

Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

Serie A

Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

Fanoušci

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

Viktoria Plzeň
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.