Když před 43 lety přestupoval do Spojených států Pelé, angažoval se v tom i americký ministr zahraničí. Psal se rok 1975, takže si dovedete představit, že Henry Kissinger měl tehdy dost závažnějších starostí. Ale rád si tuhle přibral, aby pomohl „fotbalové kultuře zakořenit“ ve své zemi.
Ani ne 35letý Pelé měl podle vlastních vzpomínek zprvu pochybnosti. Pak ale zhlédl utkání New Yorku Cosmos a svému novému zaměstnavateli, zábavní společnosti Warner Communications, vzápětí doporučil, aby z brazilského Santosu raději přivedl ještě dva jeho bývalé spoluhráče. Hned na úvod newyorského angažmá totiž čekalo Pelého s Cosmosem turné po Evropě a Karibiku a slavný útočník se obával fiaska.
Když v roce 2018 oznamoval svůj příchod do Ameriky Zlatan Ibrahimovič, leccos už bylo jinak. Místo dávno zkrachovalé North American Soccer League se tu dobré čtvrt století hraje Major League Soccer. 36letý Zlatan nemusel majitele Los Angeles Galaxy žádat o nákup dalších dvou posil z Manchesteru United, v kalifornském mužstvu našel reprezentanty Mexika, Anglie, Norska či Spojených států. Liga je zisková, stadiony fotbalové, návštěvnost na úrovni italské Serie A.
V další porci analýz v našem sázkařském koutku jsme se zaměřili na finále klubového MS a vrcholící skupinovou fázi ženského Eura.
Jste znalci fotbalu? Máte přehled? Otestujeme vás v deseti krocích. Dáme vám indicie, vy nám řeknete, o který klub jde.
Když FIFA uzavřela partnerství s ropnou společností Saudi Aramco, Sofii Junge Pedersenovou to rozezlilo. Spolu s víc než 130 fotbalistkami z 27 zemí protestovala otevřeným dopisem. Zastávala se ochrany klimatu i lidských práv. „Spousta dalších hráčů nás podporuje, ale ne veřejně. Bojí se, co řeknou kluby i sponzoři,“ říká dlouholetá dánská reprezentantka a v posledních letech hráčka Juventusu a Interu Milán.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!