Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Pyrotechnika může na stadiony. Ve Francii zkusí novinku

29. březen 2023
Sdílejte:
Francouzská vláda schválila vyhlášku, která počínaje zítřkem umožní experimentální povolování pyrotechniky na stadionech.
Ilustrační snímek.Foto: Shutterstock

Pokud kluby najdou dohodu s fanouškovskými skupinami, budou jim moct v „kontrolovaných a bezpečných“ sektorech schválit odpalování pyrotechniky bez hrozby trestů.

V legalizaci bezpečného používání na stadionech, po které někteří fanoušci volají, je to krok vpřed, samozřejmě to ale neznamená, že hned o víkendu se budou ve Francii odpalovat beztrestné pyroshows.

Kluby, ultras a místní autority se budou muset domluvit na konkrétních podmínkách, nastavit pravidla atd.

Testovací program by měl běžet tři roky, pak se uvidí podle výsledků.

V Česku se používání pyrotechniky pravidelně trestá. Naposledy dostala od disciplinární komise LFA pokutu ve výši 250 tisíc korun Slavia za pyrotechnickou vložku fanoušků před zápasem s Plzní. Navíc dostal pražský klub i trest podmíněného uzavření některých sektorů na jeden zápas se zkušební dobou v délce trvání dvou měsíců.

„Disciplinární komise dlouhodobě trestá pronesení a použití pyrotechniky a na tomto trendu se nic nebude měnit. Snahou disciplinární komise je dlouhodobě chránit zdraví většiny fanoušků i aktérů utkání, které používání pyrotechniky v uzavřeném prostoru stadionů jednoznačně ohrožuje. Také příznivci Slavie na svá domácí utkání opakovaně pronášejí velké množství pyrotechniky, kterou naposledy použili v sektorech Tribuny sever těsně před začátkem zápasu s Plzní. Použití pyrotechniky vedlo mimo jiné k odložení začátku utkání o téměř sedm minut a šlo o nebezpečný typ vystřelovací pyrotechniky v počtu několika desítek kusů,“ uvedl předseda disciplinární komise Richard Baček.

„Případné povolené používání pyrotechniky na stadionech otevírá i otázku odpovědnosti za případnou škodu na zdraví či majetku. Přestože se konkrétně ve Francii hovoří o bezpečných koridorech, tak jakékoli používání pyrotechniky automaticky zvyšuje riziko zranění. Ať už toho, kdo se pyrotechniky chopí, tak dalších lidí v okolí,“ říká advokát Zdeněk Tomíček ze společnosti CEE Attorneys.

Pokud ke zranění skutečně dojde, hradí poškozenému škodu osoba, která zranění způsobila. V případě vážnějších úrazů či dokonce zranění s trvalými následky může být částka náhrady škody skutečně vysoká. „Právní odpovědnost klubu, jakožto pořadatele, zde z pravidla dovozena nebude, nepočítáme-li pokuty v rámci porušení bezpečnostních fotbalových pravidel. Co však odpovědnost morální?“ ptá se Tomíček.

„Chceme-li, aby byl fotbal sportem a zábavou nejen náruživých fanoušků, ale také, a možná především, rodin a dětí, pak musejí být podmínky na stadionech bezpečné. Uvede-li klub, že na stadionu není pyrotechnika přípustná vůbec anebo jen v bezpečných koridorech, pak je legitimní očekávat, že nikdo nebude pyrotechnikou ohrožen. Pokud však i za těchto podmínek ke zranění dojde, měl by se k tomu klub dobrovolně postavit čelem,“ dodává advokát.


Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s