Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Nejošklivější v Evropě. Sparta hraje na stadionu, kde začal rozpad Jugoslávie

24. srpen 2023
Sdílejte:
Spartu čeká kvalifikační zápas o Evropskou ligu na speciálním místě.
Stadion Dinama Záhřeb krásou neoplývá. Psala se na něm ale historie.Foto: GNK Dinamo Záhřeb

Maksimir, na kterém se dneska představí Sparta proti Dinamu Záhřeb, je sice asi nejošklivější stadion v Evropě, pro Chorvaty má ale tohle místo obrovskou symbolickou hodnotu. Součástí narativu války v Jugoslávii je totiž i legenda, že její horká fáze začala právě na Maksimiru.

Stalo se tak 13. května 1990, kdy se na stadionu během zápasu střetli fanoušci Dinama a Crvene Zvezdy Bělehrad. Proti nim nakonec musela zasáhnout federální policie, což vyvolalo nevoli na chorvatské i srbské straně.

Zatímco Chorvati tvrdili, že Bělehradem řízená policie zasahovala tvrději proti fanouškům Dinama, Srbové zase vnímali útok na hostující fanoušky jako důkaz (záměrné) neschopnosti teprve nastupujícího prezidenta Franja Tuđmana a nově zvoleného chorvatského vedení.

Bitkař Boban

Tehdejší kapitán Dinama Zvonimir Boban přímo na hřišti kung-fu kopem skolil jednoho ze zasahujících policistů, což mu sice vysloužilo vyloučení z jugoslávské reprezentace těsně před mistrovstvím světa, v Chorvatsku tím ale získal status doslova národního hrdiny.

Z událostí na Maksimiru se stal mýtus. Za tribunou stadionu dnes stojí pomník fanouškům klubu, kteří zahynuli během jugoslávského konfliktu. Nese nápis „těm, pro které válka začala 13. května 1990 na stadionu a skončila položením jejich života na oltář chorvatské vlasti“.

Váleční zločinci z kotle

Fotbal hrál během srbsko-chorvatského konfliktu důležitou roli jako prostředek sjednocení a radikalizace na obou stranách. Jen několik dní po Maksimiru se začala formovat Srbská dobrovolnická garda ("Tygři") složená hlavně z radikálních Delje – fanoušků Crvene Zvezdy.

Tygři sehráli v následné válce opravdu ošklivou roli. Jejich vůdce – Željko Ražnatović přezdívaný Arkan – byl jedním z těch, kteří se nepokojů na Maksimiru osobně účastnili. Na čas tehdy skončil v záhřebské cele, od té v Haagu ho v roce 2000 "zachránil" úspěšný atentát.

Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu autora.

Související články

Nudná hra favoritů! Proč se na Euro nedalo koukat?

Mistrovství Evropy je za námi a z trofeje se radují Španělé. V novém vydání Football Clubu podcastu si s Janem Pikousem a Michalem Řežábkem rozebereme výkony nových šampionů, ale i Anglie, Francie nebo Německa.

Podcast

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu