Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Nejošklivější v Evropě. Sparta hraje na stadionu, kde začal rozpad Jugoslávie

24. srpen 2023
Sdílejte:
Spartu čeká kvalifikační zápas o Evropskou ligu na speciálním místě.
Stadion Dinama Záhřeb krásou neoplývá. Psala se na něm ale historie.Foto: GNK Dinamo Záhřeb

Maksimir, na kterém se dneska představí Sparta proti Dinamu Záhřeb, je sice asi nejošklivější stadion v Evropě, pro Chorvaty má ale tohle místo obrovskou symbolickou hodnotu. Součástí narativu války v Jugoslávii je totiž i legenda, že její horká fáze začala právě na Maksimiru.

Stalo se tak 13. května 1990, kdy se na stadionu během zápasu střetli fanoušci Dinama a Crvene Zvezdy Bělehrad. Proti nim nakonec musela zasáhnout federální policie, což vyvolalo nevoli na chorvatské i srbské straně.

Zatímco Chorvati tvrdili, že Bělehradem řízená policie zasahovala tvrději proti fanouškům Dinama, Srbové zase vnímali útok na hostující fanoušky jako důkaz (záměrné) neschopnosti teprve nastupujícího prezidenta Franja Tuđmana a nově zvoleného chorvatského vedení.

Bitkař Boban

Tehdejší kapitán Dinama Zvonimir Boban přímo na hřišti kung-fu kopem skolil jednoho ze zasahujících policistů, což mu sice vysloužilo vyloučení z jugoslávské reprezentace těsně před mistrovstvím světa, v Chorvatsku tím ale získal status doslova národního hrdiny.

Z událostí na Maksimiru se stal mýtus. Za tribunou stadionu dnes stojí pomník fanouškům klubu, kteří zahynuli během jugoslávského konfliktu. Nese nápis „těm, pro které válka začala 13. května 1990 na stadionu a skončila položením jejich života na oltář chorvatské vlasti“.

Váleční zločinci z kotle

Fotbal hrál během srbsko-chorvatského konfliktu důležitou roli jako prostředek sjednocení a radikalizace na obou stranách. Jen několik dní po Maksimiru se začala formovat Srbská dobrovolnická garda ("Tygři") složená hlavně z radikálních Delje – fanoušků Crvene Zvezdy.

Tygři sehráli v následné válce opravdu ošklivou roli. Jejich vůdce – Željko Ražnatović přezdívaný Arkan – byl jedním z těch, kteří se nepokojů na Maksimiru osobně účastnili. Na čas tehdy skončil v záhřebské cele, od té v Haagu ho v roce 2000 "zachránil" úspěšný atentát.

Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu autora.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu