Dění z večera a potažmo noci 25. května roku 2005 nemůže zapomenout žádný fotbalový fanoušek, který byl tehdy u toho. Je to legenda. Liverpool v poločase finálového zápasu Ligy mistrů prohrával s AC Milán 0:3. Během 15 minut druhého poločasu zcela zvrátil zdánlivě nezvratitelný stav utkání a srovnal na 3:3, načež si v penaltovém rozstřelu hráči se signifikantně rudými dresy pro sebe uzmuli ušatou trofej. Takřka zbožštělý obrat se ihned dočkal takřka magického a neopakovatelného puncu. Všichni tento příběh známe, je plně propsaný do kulturní fotbalové paměti, což u nás vzhledem k české stopě platí dvojnásob.
Pro fanoušky Liverpoolu a celý klub jde o ikonografizovaný moment, pro nějž se vzhledem k místu konání vžilo označení istanbulský zázrak. Nevyhnul se ani filmovým zpracováním. A to rovnou třem. Každé disponuje svébytným a lehce bizarním pojetím, kdy filmaři s událostí propojují žánrové prvky a individuální osudy fanoušků, pro něž šlo o formativní a život měnící událost. Jakkoli jde o zapadlé tituly, jež vznikly především pro liverpoolskou komunitu, navíc ve spolupráci se samotným klubem, a život nalezly na fyzických nosičích, jde skutečně o unikátní úkaz a potvrzení, jak silným pojmem ono osudné finále je.
První natočený snímek Fifteen Minutes That Shook The World (2009), jež názvem odkazuje ke slavné knize a posléze i montážnickému filmu o sovětské revoluci, je zároveň tím nejztřeštěnějším. Jde o středometrážní snímek z ranku mockumentary, jež parodují dokumentaristické postupy a mytizují realitu. Film byl natočen v rámci charitativní kampaně Jamieho Carraghera, který ve filmu společně se Stevem Gerrardem vystupuje. Dějem nás provádí reportér typicky britského střihu s výraznými brýlemi. Snaží se na ulicích mapovat a vystopovat zážitky lidí, kteří zápas sledovali.
Interakci s lidmi na ulici slouží k fyzickým gagům, kdy seniorovi vypadne zubní protéza, mladík reportérovi nabízí jointa. Putování jej zavede až do hospody fanoušků Evertonu s ironickým názvem The Bitter and Twisted. Zjišťuje, že fanoušci Evertonu dodnes nevěděli, že Liverpool zápas otočil, jelikož už se dávno nacházeli hluboko v chmelovém oparu. Paralelně sledujeme i retrospektivní groteskní karikaturu Alexe Fergusona, který v pokoji tančí skotský tanec a raduje se z liverpoolského nezdaru, zatímco si telefonuje s Gary Nevillem, kterému autoři výsměšně vtiskli krysí atributy, přičemž žije pod mostem.
Epicentrum mockumentu pak tvoří nalezená kazeta se záběry z poločasové kabiny. Kabina se proměňuje v divoký zápas, hráči se bizarními způsoby perou, nadávají si, což přiživuje i výbušně vyobrazená karikatura tehdejšího trenéra Rafy Beníteze, který na konci sekvence pronese absurdní a burcující monolog, který mu vnukla boží síla, když se modlil na toaletách. Jakkoli humorem přepálený titul se stylizaci vlastní slapstickovým animákům je, podporuje narativ zásahu jakési boží síly, jež hráče dovedla k zázraku.
Newsletter Přímák vás tentokrát vezme do Ústí nad Labem za svérázným majitelem tamního druholigového nováčka. Chce víc.
Český brankář Vítězslav Jaroš (23 let) odešel z anglického Liverpoolu na roční hostování do Ajaxu Amsterdam. Trénovat ho tam bude Johny Heitinga, se kterým se dobře zná ze společného působení v Anglii. „Jeho zájem je pro mě zárukou, že klub se mnou počítá,“ říká Jaroš v rozhovoru.
Na mistrovství světa klubů se začínají hrát druhé zápasy ve skupinách. Podruhé do akce tak jde argentinská hvězda, aktuální formu Lionela Messiho si můžete prohlédnout večer na Nova Sport.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!