Sparta špatně vybrala brankáře a připravila se o body, říká datový analytik

17. únor 2023
Sdílejte:
Jindřich Staněk v Plzni vychytá podle dat společnosti 11 Hacks za sezonu zhruba o 12 bodů víc než Matěj Kovář ve Spartě. Ta platí cenu za jeho nezkušenost.
Matěj Kovář oslavuje v povedeném zápase na Bohemians.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Sparta po devatenácti kolech v lize ztrácí z třetího místa sedm bodů na první Slavii a šest bodů na druhou Plzeň. V boji o titul ji nepomáhá sázka na nezkušeného brankáře Matěje Kováře, u kterého statistiky ukazují, že patři k ligovému podprůměru, říká datový analytik Jakub Dobiáš ze společnosti 11 Hacks.

„Tým jako Sparta si nemůže dovolit takové riziko, že vsadí na nezkušeného gólmana, který je teprve ve fázi růstu. Stojí ji to hrozně moc bodů,“ říká Dobiáš v 11 Hacks podcastu, kde rozebírá zimní přestupy velké ligové trojky.

„Mladí gólmani rostou velmi pomalu. Když si projdete statistiky dnes nejlepšího brankáře v lize, což je podle dat Jindřich Staněk z Plzně, tak on ve své první sezoně ve druhé lize nevypadal vůbec dobře,“ říká Dobiáš.

A dodává, že i talentovaní brankáři potřebují čas. „Nemůžete ale růst ve Spartě. Gólman je jeden z postů, kde vám hráč může přinést nejvíc bodů, když pominu útočníka, který dá 20 gólů za sezonu. Brankář může oproti nejhoršímu gólmanovi v lize udělat klidně 15 bodů za sezonu. A pokud chcete hrát o titul, o poháry, tak nemůžete mít slabé místo,“ vysvětluje Dobiáš.

Data podle něj ukazují, že Kovář v Anglii, kde chytal v nižších soutěžích, patřil k nejhorším brankářům v soutěži. A i po příchodu do české ligy, kdy ve Spartě hostuje z Manchesteru United, je podle dat podprůměrný, i když už není mezi úplně nejhoršími.

I tak to ale v ligové tabulce znamená oproti konkurenci v boji o titul mnoho. „Oproti Staňkovi dělá rozdíl zhruba 12 ligových bodů, což je hrozně moc. Kdybyste průměrnému týmu přidaly 12 bodů, tak téměř hraje o titul,“ vypočítává Dobiáš na základě dat gólmanský přínos pro tým.

Jednoznačnou slabinou u Kováře jsou střely z dálky, v jejichž chytání patří podle dat 11 Hacks k nejhorším v lize a i v Anglii to tak měl.

Vzpoura strojů! Poslechněte si, jak technologie a data mění fotbal

Jaký vliv na současný fotbal mají technika a počítače? A jak by nejlepší data mohla pomoci třeba Plzni v Lize mistrů? V dalším vydání Football Club podcastu to rozebírají datový analytik Jakub Dobiáš a nadšenec fotbalové taktiky Vojtěch Mrklas.

Přečíst

Dvaadvacetiletý Kovář odchytal za Spartu v této ligové sezoně 12 zápasů, ve kterých dostal 14 branek a udržel čtyři čistá konta. V posledním kole při výhře Sparty na hřišti Bohemians chytil penaltu, kterou klokani na konci prvního poločasu mohli srovnat na 1:1 a i kvůli tomu se Kovář dostal do sestavy 19. kola Fortuna ligy.

Do Sparty český reprezentant do 21 let přišel poslední den letního přestupového období. Před ním tuto sezonu v bráně letenského týmu zahájil Dominik Holec, kterého Sparta následně poslala na hostování do Lechu Poznaň. Holcovi se vyčítala slabší rozehrávka.

„Obvykle z něho srší sebevědomí, má vynikající techniku kopu a je zvyklý na vysoké postavení na hřišti,“ představil v podcastu Nosiči vody Kováře krátce po jeho příchodu do Sparty agent Viktor Kolář.

„K tomu si přepočítejte jeho výšku (196 centimetrů). Takových brankářů v Česku při vší úctě mnoho nenajdeme. Myslím, že Sparta potřebuje zlepšit výstavbu od brány a přechod do ofenzivní části – a právě tady může Matěj významně pomoci,“ dodal Kolář.

Je Matěj Kovář brankář pro Spartu?


Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s