Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

14. červen 2024
Sdílejte:
Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…
Jsme mistři! Cristiano Ronaldo a Pepe s pohárem pro mistry Evropy v roce 2016. Oba jsou v nominaci Portugalska i na Euru 2024.Foto: Profimedia

Minule jsme psali o tom, co rozhoduje na mistrovství Evropy o postupu ze třetích míst do osmifinále. Teď navážeme a podíváme se, co na Euru k postupu ze třetího místa stačí.

Téměř jistě to jsou tři remízy. Tři body jsou totiž nutnou hranicí k tomu dostat se mezi čtyřku nejlepších týmů na třetích místech ze šesti skupin, které se na Euru hrají. A tři remízy vám navíc zaručují nulový rozdíl ve skóre, což je z pohledu postupu ze třetího místa velká věc.

Systémem s 24 týmy ve skupinách, po kterých zůstane jenom osm týmů bez postupu do osmifinále, se hraje od roku 2016. Na Euru v tomhle roce mělo v tabulce týmů na třetích místech čtvrté Severní Irsko tři body za jednu výhru a dvě prohry a skóre 2:2. Pátí Turci měli stejnou zápasovou bilanci, ale skóre 2:4 a měli smůlu.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Na následujícím Euru byli v tabulce třetích týmů i Češi. Se čtyřmi body za jednu výhru, jednu remízu a jednu prohru měli jistý postup v kapse. Tohle si zapamatujte: čtyři body = jistý postup. Čtvrtá Ukrajina postoupila do osmifinále se třemi body za jednu výhru a dvě prohry se skóre 4:5. Finsko mělo stejný počet bodů a dál nešlo kvůli horšímu rozdílu ve skóre (1:3).

Co z toho plyne? Zdá se, že týmům, které jsou na hraně, se vyplatí tuhá defenziva. Remízy jsou terno, když uděláte tři, jdete s velkou pravděpodobností dál. Když už máte prohrát, nesmíte dostat klepec. O přežití na hraně rozhoduje každý gól.

Tyhle předpoklady některé lidi vedou ke kritice nového formátu, že příliš oceňuje defenzivu. Přímo k ní vyzývá. Tahle kritika se potvrdila na turnaji v roce 2016, kdy v průměru na zápas padlo 2,12 gólu, tedy nejméně od Eura 1996. Hned následující evropský šampionát ale vypadal úplně jinak: 2,78 gólu na zápas naopak znamenalo nejgólovější EURO všech dob.

Zpět k postupujícím ze třetích míst a k cenným remízám. Portugalsko v roce 2016 získalo titul mistrů Evropy právě poté, co ve skupině nahrálo jen tři remízy a do osmifinále šlo ze třetího místa. Kdyby se mu to stalo o čtyři roky dřív, ze třetího místa by vypadlo. V novém systému ale proměnilo remízy ve skupině s Islandem, Rakouskem a Maďarskem v poklad.

Příklad Portugalska mimochodem dobře ilustruje, jak moc je soutěž turnajového typu jako EURO odlišná od dlouhodobých ligových soutěží. V nich vyhraje prostě ten, kdo zapíše nejvíc bodů, nejvíc výher. EURO ale Portugalsko vyhrálo jen s jednou výhrou v základní hrací době ze sedmi zápasů, do kterých nastoupilo. Ke třem remízám ve skupině totiž přidalo ještě dvě výhry v prodloužení a jednu na penalty. A za dva poločasy porazilo jen Wales (2:0) v semifinále.

Co se bodového zisku ve skupině týče, je Portugalsko nejhorším týmem, který kdy mistrovství Evropy vyhrál. Od roku 1980, kdy se první fáze turnaje hraje ve skupinách, měl v osmi z jedenácti případů šampion vždy aspoň dvě výhry ze tří zápasů. Výjimkou jsou vedle Portugalska ještě Řecko z roku 2004 a Dánsko z roku 1992. Oběma na postup ze skupiny stačila bilance jedna výhra, jedna remíza a jedna prohra.

Historie se ale prý na tyhle detaily neptá. A Dánům, Řekům i Portugalcům jsou tyhle naše počty taky úplně ukradené. Jsou mistři.

Kdo podle vás vyhraje EURO?


Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s