Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Cesta ze skupiny. Ukážeme vám možné soupeře Česka pro play off

07. červen 2024
Sdílejte:
Na mistrovství Evropy hraje 24 týmů, což kromě jiného znepřehledňuje výhled na osmifinálového soupeře. Náš průvodce vás ale poměrně složitým systémem provede, takže budete připraveni na všechny možné scénáře.
Spartu dotáhl ke dvěma titulům, potáhne i Česko na Euru? Ladislav Krejčí se raduje z gólu do sítě Arménie.Foto: Profimedia

EURO je za rohem. Startuje příští pátek zápasem domácího Německa proti Skotsku. Češi do turnaje vstoupí následující úterý zápasem proti favoritovi skupiny F z Portugalska.

Budou chtít zadělat na postup ze skupiny. Na něj může stačit i třetí místo, protože na mistrovství Evropy se od roku 2016 hraje se 24 týmy rozdělenými do šesti skupin a po skupinách následuje osmifinále, takže je třeba mít do play-off 16 týmů. Česko ze třetího místa postupovalo na Euru 2020 za Anglií a Chorvatskem.

Do osmifinále postoupí první dva týmy z každé skupiny a k tomu čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Na minulém Euru Česko vyřadilo v osmifinále Nizozemsko, vítěze jedné ze základních skupin. A stejné pravidlo platí i pro turnaj v Německu: třetí týmy ze skupin jdou na vítěze. V případě české skupiny F dostane třetí tým jednoho z dvojic vítězů skupin B (Španělsko, Chorvatsko nebo třeba Itálie) nebo C (nejspíš Anglie).

Partneři projektu Cesta na Euro

 • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
 • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
 • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Druhé místo ve skupině dává jasnou představu: soupeřem pro osmifinále by byl vítěz skupiny D, tedy nejspíš Francie nebo Nizozemsko.

A kdyby se stal malý zázrak a Česko svou skupinu před Portugalskem, Tureckem a Gruzií vyhrálo, šlo by se v osmifinále na třetí tým ze skupin A, B nebo C. O tom, který třetí tým na koho připadne, rozhoduje klíč zveřejněný v pravidlech od UEFA k letošnímu Euru (konkrétně bod 21.05, kdybyste se chtěli podívat). Záleží to na tom, z jakých skupin budou postupující ze třetích míst.

O pořadí v minitabulce týmů na třetích místech, ze které postoupí čtyři ze šesti reprezentací, rozhodují sestupně tyto faktory:

 • vyšší počet získaných bodů,
 • rozdíl ve skóre (čím vyšší ve prospěch vstřelených gólů, tím lépe),
 • vyšší počet vstřelených gólů,
 • vyšší počet vítězství,
 • nižší počet bodů za karty – červená je za tři (včetně té po dvou žlutých, přitom ty žluté se v takovém případě nepočítají), žlutá za jeden,
 • vyšší pořadí v evropském žebříčku před kvalifikací o EURO 2024; pokud by se rozhodovalo mezi Německem (které v tomto žebříčku není) a dalším týmem, přišel by na řadu los.

K pravidlům ještě dodejme, že v případě rovnosti bodů přímo ve skupinách, nejdřív rozhodují vzájemné zápasy a pak až celkové skóre.

Ať máte úplný obrázek, na koho se může Česko těšit v osmifinále, pokud se tam dostane, dáváme sem v rámci dnešního „technického“ servisu i přehled jednotlivých skupin. Týmy z nich pak stačí dosazovat do výše zmíněného klíče:

 • A: Německo, Maďarsko, Skotsko, Švýcarsko
 • B: Španělsko, Albánie, Chorvatsko, Itálie
 • C: Anglie, Dánsko, Slovinsko, Srbsko
 • D: Francie, Rakousko, Nizozemsko, Polsko
 • E: Belgie, Rumunsko, Slovensko, Ukrajina
 • F: Portugalsko, Turecko, Česko, Gruzie

Držíme vám palce při sestavování osmifinálového pavouka (tady máte přehledného pomocníka přímo na stránkách UEFA) a doufáme, že bude s Českem!


Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s