Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Bergerova dělovka: Nároďáku fandím, ale často se na něj nedá dívat

31. květen 2024
Sdílejte:
Na EURO 1996 v Anglii patřil mezi nejlepší hráče stříbrného českého výběru. Dneska se Patrik Berger drží v ústraní, rozhovorům se spíš vyhýbá. Pro nás udělal výjimku. Do fotbalu zůstává i po padesátce zažraný, udržuje si obdivuhodný přehled.
Patrik Berger na fotce z dubna 2023.Foto: Profimedia

Pořád umí vypálit dělovku. „Klukům přeju, aby vyhrávali a na turnajích se dostávali co nejdál. Mám radost z každé výhry, ale často si pak řeknu, že se na to nedalo koukat,“ říká Patrik Berger v rozhovoru s Janem Vackem v tištěném Zajíci na EURO, který právě vychází. Ve spolupráci s podcastem Kudy běží Zajíc ho teď redakce Football Clubu vydává jako nejzábavnějšího průvodce k mistrovství Evropy, které za dva týdny startuje v Německu.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Ne, tohle není rozhovor, ve kterém si to respondent v českém fotbalovém rybníčku nechce rozházet. „Chci si na fotbale pochutnat, aby mě to bavilo. Rád si tam hledám něco, co se mi líbí. Technicky dobře vybavení hráči, kteří se na hřišti chovají inteligentně, při zápase přemýšlejí. To mám rád. Když hraje reprezentace, takových momentů tam moc není,“ říká Berger.

„Za minulého trenéra nebylo vůbec vidět, že bychom měli nějakou tvář. To v žádném případě. Teď to převzal Háša, má hrozně krátký čas na to, aby s tím něco udělal. Sám jsem zvědavý, jakou bude mít představu. Na kom bude chtít stavět, kdo vytvoří páteř týmu. Jakým fotbalem se chceme prezentovat. Zatím jsem se to od nikoho z FAČR nedozvěděl. Jestli máme kvalitu, abychom hráli pěkný a atraktivní fotbal, to si v tuhle chvíli nemyslím,“ pokračuje ve své analýze českého národního týmu.

Haška ale nešetří. „Trenér nároďáku by měl alespoň posledních pár let trénovat na nějaké top úrovni. Být vidět. Háša byl spoustu let především v Arábii a na Východě. To jsou soutěže na úrovni naší ČFL. Háša můj tip nebyl, EURO ukáže, jestli to byla správná volba. Já Hášu znám, je to profík, dá tomu 150 procent. Zkušenosti má obrovské, jako fotbalista i jako trenér. Já bych ale volil jinak,“ říká Berger.

Češi by na Euru měli podle něj postoupit ze skupiny. „Myslím, že to reálné je. Musíme spoléhat na dobré výsledky proti Gruzii a Tureckem. O Portugalsku se nemusíme bavit. Jde ale o to, že my nemáme hráče v lepších klubech než Gruzie a Turecko. Taková je realita dneška. O Portugalsku se nebavíme, ti jsou úplně ustřelení. My budeme s Gruzií hrát vyrovnaný zápas, tak to je. Ale v modelu, kdy postupují i některé třetí týmy, se nám to může povést. Trochu mi to připomíná mistrovství světa v hokeji, kde prohraješ pětkrát, pak jednou vyhraješ a postupuješ,“ říká bývalý záložník, který v reprezentaci odehrál 44 zápasů a dal v nich 18 gólů.

Vždycky platil za kreativního fotbalistu. Jak se srovnává s tím, že podobných typů je v současné reprezentaci minimum? „Takové typy nemáme už dlouho. Vychází to už od mládeže. Jde o to, zda trenéři dávají mladým klukům volnost, nechávají je tvořit, nebo po nich především chtějí, aby nekazili. Za mě to musí být tak, že kluci, kteří mají potenciál, se nesmí bát rizika. Aby si dovolili jeden na jednoho, v předfinální fázi volili odvážnější řešení. A i když se jim něco nepovede, svět se přece nezboří. Podívejte se na Pepa Guardiolu. On chce, aby ti kluci kazili. Když nekazíš, tak nic nezkoušíš. A logicky se nemůžeš posouvat. V mládeži jde pořád o výsledek. Je přednější, než aby se vychovali ryzí fotbalisti. To je náš největší problém,“ říká v Zajíci na EURO.


Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s