Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Kouzelné řecké léto. Když odkulhal Nedvěd, přestali se bát

06. červen 2024
Sdílejte:
Od potupy 1:5 s Finy a hádky s nejlepším hráčem až k titulu mistrů Evropy. Otto Rehhagel zkrotil Řeky a stvořil tým, na který národ stále zasněně vzpomíná. Tohle je kritický řecký pohled na zázrak z Eura 2004.
Mistři! Otto Rehhagel se stal v roce 2004 v Řecku nesmrtelným. Foto: Profimedia

Začalo to přesně tak, jak se všichni Řekové obávali. Češi byli už během první čtvrthodiny dvakrát blízko gólu díky Tomáši Rosickému a Marku Jankulovskému. Rehhagelovi muži měli plné ruce práce a vypadalo to na dlouhou noc. Česko bylo týmem, kterému se každý chtěl vyhnout. V Portugalsku hrálo oslnivý fotbal.

Francie ve čtvrtfinále vypadala unaveně a po patnácti minutách se zdálo, že je možné ji zaskočit. Nakonec se to potvrdilo a Řekové šli dál po výhře 1:0. U Čechů to vypadalo jako mnohem náročnější úkol. Řecko potřebovalo, aby fotbalisti na hřišti přidali a taky aby se k nim přiklonila trocha štěstí. Střely narážely do tyčí, brankář Antonios Nikopolidis předvedl několik skvělých zásahů a viděli jsme hodně obranných zákroků a odkopů na poslední chvíli. Řekové byli pod tlakem a jenom přežívali.

Léto plné radosti

Snad jsme byli jen trochu naivní. Poté, co Řecko šokovalo fotbalový svět vyřazením Francie, doprovodil komentátor Kostas Vernikos vítězství zvoláním: „Kéž tohle léto nikdy neskončí, tohle léto patří Řecku.“ Jak fotbalová reprezentace, přezdívaná Ethniki (tedy doslova Nároďák), dál a dál stavěla na hlavu sázkové kurzy, viselo ve vzduchu, že tohle bude tak dobré jako ještě nikdy. Být řeckým fotbalovým fanouškem. A možná vůbec být Řekem.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Ty opojné dny v červnu a červenci 2004 nemohly trvat věčně. Každý to věděl. Ale během nich to nikoho netrápilo. Ty okamžiky chutnaly až moc dobře. Tak dobře, že lidé byli schopni vyrazit do ulic, ztratit hlas a mávat státní vlajkou. Bylo opojné sledovat řecký tým, jak krok za krokem míří za nemožným.

EURO 2004 a potom letní olympijské hry 2004 se konaly během tří měsíců. Řecko tehdy ještě nebylo v krizi. Nevedly se žádné řeči o Grexitu nebo o ekonomické záchraně.

Léto 2004 bylo plné radosti, naděje a víry, že všechno je možné. A celé to začalo fotbalem. Byl to sport celého Řecka. Úspěchy basketbalu na reprezentační i klubové úrovni vždycky znamenaly hrozbu, že se národní sportovní láskou číslo jedna stane hra s oranžovým míčem. Ale ani přesto, že národní tým vyhrál v roce 1987 mistrovství Evropy nebo že Olympiacos a Panathinaikos vládly Evropě po triumfech v Eurolize, basketbal stále nedokázal srazit fotbal z piedestalu. Fotbal byl v řecké duši a vzbuzoval vášně jako nic jiného.

Na jedné úrovni to ale sotva dávalo smysl. Ethniki toho nikdy moc nedokázali. Než národní tým postoupil na EURO 2004, dokázal se na velký turnaj kvalifikovat jen dvakrát. Poprvé se objevil na ME 1980 a po porážkách s Nizozemskem (0:1) a Československem (1:3) remizovalo Řecko 0:0 se Spolkovou republikou Německo, což se celkově bralo jako slušný výsledek.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.