Sparta má vlastního kandidáta na místopředsedu Fotbalové asociace ČR. Podle informací webu inFotbal.cz jím má být František Čupr, místopředseda představenstva Sparty.
Letenský klub se tak postavil proti plánům ostatních velkých klubů (Plzně, Slavie a Baníku) a jde proti nominaci spolumajitele Viktorie Plzeň Adolfa Šádka na místopředsedu FAČR za Čechy. Jak zjistil inFotbal.cz, v pondělí na Ligovém výboru LFA přednesl její zástupce Dušan Svoboda „sparťanský plán“ s už zmíněným Čuprem nominovaným na místopředsedu za Čechy.
Fotbalové zákulisí je v plných přípravách na volby do Výkonného výboru FAČR, tedy do něčeho, co lze nazývat fotbalovou vládou v zemi, které proběhnou 29. května.
Volit se bude kompletní nové vedení a zástupci klubů velké čtyřky se podle zdrojů inFotbalu shodnou jen na tom, že si nepřejí, aby pokračoval současný předseda Petr Fousek.
Zatímco ale Slavia, Plzeň a Baník stojí za plánem, aby novým předsedou byl současný výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta a z pozice místopředsedy mu kryl záda Šádek, Sparta má i na pozici předsedy jiného favorita. Konkrétně má jít o Rudolfa Blažka, předsedu třetiligového Motorletu a někdejšího významného politika ODS.
Dále by Sparta měla podpořit nominaci Zdeňka Grygery, svého bývalého hráče a generálního manažera druholigového Zlína, který se chce stát místopředsedou FAČR za Moravu. A Dušan Svoboda, bývalý šéf LFA, nejspíš bude znovu kandidovat na pozici řadového člena výkonného výboru za profesionální kluby.
„Všechno se upeklo v Londýně. Za Danielem Křetínským sem přiletěli František Čupr a Miroslav Pelta, kde to celé dali dohromady,“ cituje inFotbal.cz své zdroje.
Proč Pelta? Byl údajně požádán, zda by „sparťanským kandidátům“ pomohl sehnat hlasy.
„Stále je možné, že Čupr kandidovat nebude, pokud velké kluby najdou jiného kandidáta na místopředsedu, na kterém se shodnou všichni,“ dodává jeden ze zdrojů inFotbalu další scénář, který může nastat.
Na sociální síti X už na zprávu inFotbalu reagoval šéf pražské Slavie. Podle něj je sparťanský plán aktem arogance moci. „Tato snaha o privatizaci vedení FAČR v situaci, kdy má Sparta rozsáhlý konflikt zájmů spojený se snahou o získání pozemků Strahovského stadionu, vyvolá místo diskuse o shodě na budoucnosti a rozvoji FAČR obrovský konflikt uvnitř fotbalového hnutí,“ uvedl Jaroslav Tvrdík.
„Je úsměvné spojovat volby budoucího vedení FAČRu se stavbou stadionu. Všechny kroky směřující k dohodě o Strahovu běžely už v minulosti a nedochází zde k časové souslednosti mezi těmito dvěma věcmi,“ reagoval na Tvrdíkova slova pro web iSport.cz František Čupr.
„Naše kroky související s personálním obsazením výkonného výboru jsou aktivní obranou proti mocenskému paktu Jaroslava Tvrdíka s Adolfem Šádkem a proti jejich snaze privatizovat celý český fotbal,“ dodal sparťanský funkcionář.
Ke kandidatuře na předsedu FAČR se už veřejně přihlásil kromě zmíněných Bárty, Blažka a Fouska také majitel a šéf mladoboleslavského klubu David Trunda.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?