Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Šilhavý zůstává u reprezentace. Mění se jen jeho smlouva

17. říjen 2023
Sdílejte:
Reprezentace půjde do závěru kvalifikace o Euro 2024 s Jaroslavem Šilhavým a jeho realizačním týmem. Rozhodl tak Výkonný výbor FAČR.
Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý.Foto: Profimedia

„Výkonný výbor potvrdil ve funkci do konce kvalifikace o Euro 2024 Jaroslava Šilhavého a jeho realizační tým,“ oznámil po jednání fotbalové „vlády“ Petr Šedivý, mluvčí FAČR.

Jednašedesátiletý kouč, který na minulém Euru překvapivě dovedl tým do čtvrtfinále, měl původně smlouvu do konce této kvalifikace. V případě postupu do Německa by se Šilhavému původní kontrakt automaticky prodloužil i na šampionát. Toto automatické prodloužení ze smlouvy s trenérským štábem po dnešním jednání výkonného výboru, kterého se účastnil i Šilhavý, zmizí.

Místopředseda výkonného výboru Jiří Šidliák na tiskové konferenci po jednání výboru oznámil, že se podmínky prodloužení ve smlouvě s trenérským štábem mění. „Smlouva bude platná jen do 30. listopadu, tedy do konce kvalifikace. Po jejím odehrání je tam nově oboustranná opce,“ uvedl Šidliák. To znamená, že aby došlo k prodloužení smlouvy i na dobu Eura 2024, budou to muset chtít obě strany. „Chceme přímý postup,“ dodal Šidliák.

Šéf fotbalové asociace Petr Fousek po jednání uvedl, že výkonný výbor diskutoval obměnu v realizačním týmu i změnu trenéra, ale zůstal u Šilhavého a jeho týmu, protože Česko stále má dobré vyhlídky na postup (stačí v listopadu porazit v Olomouci Moldavsko) a Fousek argumentoval i tím, že na případnou změnu je málo času. „I když jsme nebyli s některými výkony a výsledky spokojení, tak jsme museli vzít v úvahu, že už 27. října je třeba obeslat kluby se širší nominací a 13. listopadu je sraz,“ uvedl. Česko hraje poslední dva zápasy v kvalifikační skupině E v Polsku 17. listopadu a 20. listopadu doma s Moldavskem.

Výbor podle něj zavrhl například možnou jednorázovou výpomoc, zejména trenéry vázané v klubech. To byla odpověď na často zmiňovanou možnost, že by kvalifikaci mohl dokoučovat Jindřich Trpišovský ze Slavie. „I o volných trenérech jsme uvažovali, stejně jako o trenérech z ciziny,“ pokračoval Fousek s tím, že Šilhavý je teď nakonec pro výkonný výbor nejlepší volbou.

„Cílem zůstává postup na Euro 2024 a uděláme vše směrem k závěru kvalifikace, abychom nashromáždili potřebný počet bodů,“ dodal šéf českého fotbalu.

Šilhavý se stal hlavním trenérem české reprezentace v září roku 2018, když v této funkci nahradil Karla Jarolíma. Česko za sebou mělo neúspěšnou kvalifikaci na MS 2018, kdy skončilo v kvalifikační skupině až třetí za Německem a Severním Irskem. V následující kvalifikaci na Euro 2020 už Česko bylo druhé za Anglií a za sebou nechalo Kosovo, Bulharsko a Černou Horu.

Pak se opakuje, co Česko jako pravidelný účastník evropských šampionátů dobře zná. I pod Šilhavým se po úspěšném Euru nepovede kvalifikace na mistrovství světa, kde Česko kromě Belgie přehraje i Wales. Na Katar reprezentaci dala naději výhra v jedné ze skupin Ligy národů B, kde jsme za sebou nechali Skotsko, Izrael a Slovensko. Díky tomu Česko loni v březnu hrálo baráž ve Švédsku. Byla neúspěšná – 0:1 v prodloužení.

V aktuálně běžící kvalifikaci na Euro 2024 v Německu Česko sice drží po šesti odehraných zápasech z osmi druhou postupovou příčku ve skupině E za první Albánií a v listopadu mu stačí doma porazit Moldavsko, aby se na evropský šampionát opět kvalifikovalo, ale předváděná hra i výsledky (remíza v Moldavsku, doma s Albánií a prohra 0:3 v Albánii) ukazují, že reprezentace není v dobré formě.

„Trenér nemá vizi, soustavně něco od někoho narychlo přejímá a zároveň nesleví ze svých oblíbenců,“ shrnul nedávno na webu FC Šilhavého dobu u reprezentace v detailním a ostrém rozboru fotbalový expert Tomáš Daníček.

Je to správné rozhodnutí? Nechali byste teď také Jaroslava Šilhavého u reprezentace?

Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? Šance je

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s