Povedl se nám malý zázrak. Tři postupy do Evropy očima trenérů

01. září 2023
Sdílejte:
Sparta předvedla nečekaný obrat, Slavia nečekaný boj a Plzeň si vše zkušeně pohlídala. Česko tak má tři zástupce v pohárových skupinách a hned dva z toho v prestižnější Evropské lize. Projděte si, jak postupy svých týmů hned po utkáních zhodnotili koučové.
Letné se svým trenérem oslavila nečekaný postup.Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

AC Sparta Praha - GNK Dinamo Zagreb 4:1 (2:0), zápas hodnotí trenér Brian Priske

 • branky: 2. Haraslín, 44. Sørensen, 67. Panák, 88. Olatunji – 71. Baturina
 • diváci: 16 256

Kolik vás dnešní zápas stál nervů?

Abych byl upřímný, moc v těchto situacích nepřemýšlím nad sebou. Jsem pyšný na kluky, na to, jak hráli a co dokázali. Povedl se nám dnes malý zázrak. Dosáhli jsme velkého úspěchu, kterým skupina EL určitě je. O to větší, když jej vložíte do kontextu prvního utkání. Byl to jeden z největších zápasů mé kariéry a ten největší tady na Letné.

Jan Kuchta plnil nezvyklou roli, jak jste s ním byl spokojen?

Moc spokojený, Honza odvedl velmi dobrou práci. Pracovali jsme na tom v týdnu a potvrdil, že je schopný zahrát i desítku. Je disciplinovaný, pracovitý a na to, že to byl jeho první zápas na této pozici, to bylo fenomenální. Pracoval pro tým.

Zápas rozhodl Victor Olatunji, jak jste spokojený s ním?

Adaptoval se vcelku rychle. Poslední týdny udělal velký posun, pracuje dobře a má velký vliv na hru. Jsem spokojený, že dal gól, větší radost mi ale dělá jeho obětavost v obranné fázi, stejně jako u ostatních ofenzivních hráčů. Lukáš Haraslín obdobně nechal na hřišti vše, jak v ofenzivě, tak v defenzivě. Oba dnes pomohli v obraně, a navíc vstřelili branku.

Filip Panák řídil obranu, a navíc přidal i branku. Co na něj říkáte?

Pany je dlouhodobě naprosto úžasný. Dnes bych dokonce řekl, že to byl defenzivně jeho nejlepší zápas. S Petkovićem, což je velmi nepříjemný protihráč, si poradil. Co se týče jeho hry s balonem, tak nejsem vůbec překvapený. Každý den na tréninku předvádí neskutečné věci, výborné přihrávky mezi řadami, ukazuje klid, genialitu a umí hledat ty správné prostory. Jsem s ním nadmíru spokojený.

Po vstřelené brance jste rychle inkasovali. Vzpomněl jste si v ten okamžik na utkání s Kodaní?

Na zápas s Kodaní jsem si nevzpomněl, spíš jsem byl naštvaný, že gól padl z rychlého přechodu soupeře. Věřil jsem ovšem, že kluci zvládnou přidat další branku.

Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

Česko opět bojuje o pět týmů v pohárech a se Spartou, Slavií a Viktorií v základních skupinách naplnilo základní předpoklad. Vysvětlíme vám, o co se letos hraje, komu máte přát prohry a jak se vše počítá. Takhle ucelený přehled výpočtu národního koeficientu jinde nenajdete.

Přečíst

Během zápasu jste velmi aktivní, je to váš záměr?

Myslíte? Nevím, rozhodně to není něco, nad čím bych přemýšlel. Fotbal je mou vášní a myslím si, že je důležité, abychom ji všichni v týmu dávali najevo. Věřím, že v posledku to pomůže klukům na hřišti k lepším výkonům. Každá jedna přihrávka v zápase je totiž důležitá a já jim to chci dávat najevo. Chci hráčům spolu se svými kolegy za každé situace předávat tu správnou energii.

Bude mít postup do EL pozitivní dopad na celou sezonu?

Určitě. Řekl bych, že je to z vícero důvodů zřejmé. První z nich je způsob, kterým jsme vyhráli. Hráči budou mít důvěru v náš styl a budou vědět, že pokud mu budou věrní, mohou porážet velké evropské týmy. Stejná věc platí i pro ligu. Věřím, že nám toto uvědomění dodá sílu. Nechci spekulovat, jak by to vypadalo, kdybychom hráli Konferenční ligu. Samozřejmě prohrát dvě kvalifikační kola po sobě by bylo těžké pro každý tým.

Poprvé jste vyhrál se Spartou zápas v Evropě. Jaký to je pocit?

Takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Dnešek není o mně. Obecně je to pro Spartu velký úspěch, a jsem proto moc rád, že jsme se kvalifikovali do skupiny Evropské ligy. Navíc jsme postoupili na úkor týmu, který za posledních deset let odehrál spoustu výborných zápasů v evropských pohárech.

Na závěr mám ještě dvě poděkování. První chci adresovat fanouškům. Dnešek na Letné byl jeden z největších večerů, které jsem ve fotbale zažil. Nejen vaše energie během zápasu, ale i to, jak dlouho jste fandili i po zápase, je něco neuvěřitelného. Podpora, kterou v posledních měsících cítíme je opravdu masivní a dnešek byl naprosto úžasný. V druhé řadě chci poděkovat realizačnímu týmu, především Larsovi (Friisovi) s Lubošem (Loučkou) a Christianem (Clarupem), kteří začátkem týdne, když jsem byl nemocný, vedli tréninky a dnešní výhra jde velkou měrou za nimi. Dali jsme góly z otevřené hry, ze standardky a vyrovnali se týmu s výbornou kondicí i po fyzické stránce. V neposlední řadě chci poděkovat hráčům, na které jsem opravdu nesmírně pyšný.

Sparťanská cesta do Evropské ligy:

 • 3. předkolo LM: Kodaň: 0:0 a 3:4 na penalty
 • play-off: Dinamo 1:3 a 4:1

FK Zorja Luhansk - SK Slavia Praha 2:1 (2:0), zápas hodnotí trenér Jindřich Trpišovský

 • branky: 32. Alefirenko, 40. Antjuch – 83. Jurásek
 • diváci: 964 (hráno v polském Lublinu)

Jak hodnotíte poslední zápas?

Jsme rádi, že jsme postoupili. Na druhou stranu mě trápí průběh zápasu a to, jak jsme se k postupu dostali. Mrzí mě, jak jsme se prezentovali v první půli, do jaké situace jsme se vůbec dostali. Z naší strany to bylo hodně pomalé, nepřesné, byli jsme jako opaření. Přicházeli jsme o hrozně moc míčů v horní polovině hřiště, z toho pak rezultovaly nějaké situace. Samozřejmě ale musím ocenit i soupeře, který hrál velice dobře a dostal nás do těžkých situací, hlavně Guerrero s Anťuchem a Aliferenkem pro nás v některých fázích byli hodně nebezpeční. Naštěstí jsme se ve druhé půli zvedli, hlavně díky střídajícím hráčům, kteří nám hodně pomohli. Vytvořili jsme si souvislý tlak, ze kterého rezultovaly nějaké možnosti, včetně té trojšance, kterou jsme neproměnili. Pak ale po krásném centru Lukáše (Masopusta) dal Matěj (Jurásek) pro nás strašně důležitý gól, který nás z toho trápení dostal.

Co proběhlo o poločasové přestávce v kabině?

Bylo toho víc. Někdy musíte vycítit, co hráčům v dané situaci pomůže. Co bylo, bylo, potřebujete se ale soustředit na to, jak se tým cítí. Tady v té situaci nemělo smysl někomu nadávat a něco vyčítat, všichni jsme věděli, v jaké jsme situaci, takže jsem se je spíš snažil motivovat k tomu, o co a s kým chceme hrát a že si to musíme zasloužit. Bylo to v tu chvíli vyrovnané, řekli jsme si, že si to s nimi jdeme rozdat a jdeme si o to říct. I když jsme nehráli vůbec dobře, tak ten průběh pro nás byl hodně smolný, dostali jsme dva laciné góly. Tým je nějaký, kdyby byl psychicky jako před třemi lety, možná zvednu hlas víc. Kluci potřebovali trochu pomoct, byl tam s námi o Honza Bořil, který má velký vliv na tým. Všichni jsme cítili, že jsme to pokazili, a jestli nechceme přijít o to, co jsme celou dobu budovali, musíme teď zapnout a se soupeřem si to rozdat. Bylo nám jasné, že se bude rozhodovat v těch prvních deseti minutách, jestli v nich soupeři ukážeme, že jsme silní a oklepali jsme se z toho, nebo ho pustíme do hry. Kdybych měl hledat pozitiva, tak to, jak jsme odehráli tu druhou půli. Soupeř byl silný, nahoře měl kvalitu, hráči byli obětaví. Zafi (Zafeiris) také předvedl skvělý výkon, hodně hráčům se nedařilo, zásadním způsobem nám ale pomohli střídající hráči, kteří přišli v průběhu.

Obě branky byly hodně laciné, asi chytatelné. Jak hodnotíte výkon Ondřeje Koláře? Vykoupil se dvěma důležitými zákroky ve druhé půli?

Samozřejmě všichni víme, že takové góly nemůžeme dostávat a už vůbec ne na takovéto úrovni. Ondra to moc dobře ví sám. Nenazýval bych to tak, že se ve druhé půli vykoupil, protože takovéto góly prostě nemůžeme dostat. Zaplať pánbůh, že ty dva góly chytil, za stavu 2:0 a pak 2:1. Jsem za něj rád, neprožíval lehké chvíle, také jsem jako mladý chytal a vím, jak těžké to po takové chybě gólman má. Jako hráč v poli s tím můžete něco udělat, vyhrát souboj, někam naběhnout, něco pro tým udělat. Brankář tohle má strašně složité, ví, že udělal chybu, a jen čeká na to, jestli přijde nějaká další situace. Umím si představit, jak se trápil a jak to pro něj muselo být těžké. Nebudeme ale nic zastírat, takové góly prostě nemůžeme dostat, zaplať pánbůh, že nás pak dvakrát podržel.

Máte vyhlídnuté týmy, které byste chtěl v základní skupině Evropské ligy?

Je to troufalé, chtěl bych se ale zase podívat do Anglie. Hráli jsme tam v covidu proti Leicesteru a Arsenalu, kdy tam nebyli lidé, těžko jsem to prožíval, že když už tam jsme, tak je to bez lidí. Strašně rád bych se podíval na West Ham za klukama (ve West Hamu hrají bývalí slávisté Vladimír Coufal a Tomáš Souček), bylo by to super pro nás, pro ně i pro lidi. Jasně, že respektuju sílu těch soupeřů, nemůžu ale nezmínit Liverpool, když už tam je. Skvělých týmů je ale v osudí určitě víc, v posledním koši je Toulouse, tam jsem nikdy nebyl a jako malý jsem jim fandil.

Ještě zpátky k zápasu s Luhanskem, zaskočili vás svým výkonem, nebo spíš šlo o to, jak jste k utkání přistoupili vy?

Upřímně si myslím, že to bylo tím prvním gólem. Kdybychom ho dali my, asi by se to vyvíjelo jinak. Po tom dvojzápase můžu říct, že jsem toho hodně nakoukal, a musím říct, že jsem měl větší respekt vůči Luhansku. Nahoře mají individuality, navíc na nás vytáhli gólmana, který chytil to, co chytil. Nezaskočili nás ani změnou rozestavení, věděli jsme, že jejich nový trenér má rád 4-5-1. Do zápasu šli s čistou hlavou, byli v pozici, kdy neměli co ztratit. Nás navíc potopil ten gól z dálky, kdyby nepadl, bylo by to úplně jiné. Soupeř nás nezaskočil, my jsme se zaskočili sami výkonem na útočné polovině, kde jsme udělali asi rekord ve ztrátách. Na druhou stranu máme mladý tým, je dobře, že jsme udělali tuhle zkušenost, určitě nás to posune do další části sezony.

Slávistická cesta do Evropské ligy:

 • 3. předkolo: Dnipro-1 3:0 a 0:0
 • play-off: Zorja 2:0 a 1:2

FC Viktoria Plzeň - FC Tobol Kostanay 3:0 (1:0), zápas hodnotí trenér Miroslav Koubek

 • branky: 32. Chorý, 59. Durosinmi, 90+3 Traoré
 • diváci: 11069

Jak byste zhodnotil dnešní utkání?

Soupeř nebyl lehký, byl nesmírně kousavý v intenzitě a napadání. Je dobrý, když se dostane na balon. Už v Kazachstánu jsme poznali, že do naší třístoperovky se těžko dostávají, takže jsme z toho neustupovali. Musím pochválit zadní řady. Byli jsme trochu nervózní, branka ze standardky nám pomohla, napětí z nás spadlo a myslím, že jsme utkání dokázali kontrolovat.

Cadu si dnes opět připsal asistenci. Jste spokojený s jeho výkony?

Caduovi forma stoupá, je to způsobeno jeho zvyšujícím se sebevědomím, protože on je výborný fotbalista. Jak zápasy běží stává se z něj jeden z nejzkušenějších hráčů, hraje výborně.

Jak byste hodnotil celou kvalifikaci?

Nejvíc se mi líbila vůle popasovat se situací. Hlavně u prvního soupeře, tam jsem viděl, že mužstvo má vnitřní sílu a chce se dostat do Evropy.

Plzeňská cesta do Konferenční ligy:

 • 2. předkolo: Drita 0:0 a 2:1
 • 3.předkolo: Gżira 2:0 a 4:0
 • play-off: Tobol: 2:1 a 3:0

Otázky a odpovědi

 • Prvním předsedou byl Maxmilián Švagrovský původem z Roudnice nad Labem. Vinohrady byly tehdy ještě samostatné bohaté město za hranicemi Prahy, a proto nový klub očekával od radnice štědrou podporu. Klub byl ustanoven 16. listopadu 1893 a tento den je považován za datum založení klubu.

 • Co znamenají barvy Sparty?"); display: inline-block; height: 24px; width: 24px; transform: rotateZ(-180deg);">

  Základním prvkem byla kombinace žluté a červené, což jsou barvy Prahy jako královského města. Aby se dotvořila trikolora, přidali zakladatelé Sparty nad ně barvu modrou coby symbol Evropy.

 • Jako skuteční majitelé AC Sparta Praha fotbal, a.s. byli v evidenci skutečných majitelů od února 2019 uvedeni slovenští podnikatelé Ivan Jakabovič a Jozef Tkáč a slovenský trenér Gabriel Baran. Od března 2022 je jako skutečný majitel veden jen Daniel Křetínský.

Zdroj citací: klubové weby


Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s