E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

01. září 2023
Sdílejte:
Česko opět bojuje o pět týmů v pohárech a se Spartou, Slavií a Viktorií v základních skupinách naplnilo základní předpoklad. Vysvětlíme vám, o co se letos hraje, komu máte přát prohry a jak se vše počítá. Takhle ucelený přehled výpočtu národního koeficientu jinde nenajdete.
Losování Evropské ligy. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Možná si ještě vzpomenete, že Česko loni po dramatickém boji uhájilo klíčové 15. místo v žebříčku národních koeficientů o pouhých pět setin bodu před Norskem a díky tomu vyšle do příštího ročníku evropských pohárů pět týmů. Právě 15. příčka je totiž poslední, která zaručuje pět týmů v pohárech, 16. země už posílá do pohárů jen čtyři. Protože evropské poháry ale nikdy nespí, boj o 15. příčku je tu znovu. V této sezoně se bojuje o to, kolik která země vyšle do Evropy týmů v sezoně 2025/26. A boj je to velmi napínavý, možná ještě víc než minulou sezonu. Než se na aktuální situaci ale podíváme podrobněji, připomeňme, proč je důležité mít pět týmů v pohárech. Odpověď totiž není tak jednoduchá, jak se může zdát.

Přirozeně se totiž nabízí námitka, že Česko přece nemá ani čtyři konkurenceschopné týmy pro evropské poháry, natož aby mělo takových týmů pět. Proto pátý tým nejspíš hned vypadne a českému koeficientu bude jeho přítomnost jen škodit skrz vyšší jmenovatel při dělení zisků jednotlivých týmů. Tento argument není nesprávný, ale přehlíží hlavní výhody, které přináší pětice týmů v pohárech. Rozdíl oproti čtyřem týmům totiž není v tom, že se prostě přidá pátý tým do Konferenční ligy a tam hned vypadne. Jde hlavně o to, že mistr i vicemistr začínají hrát předkola Ligy mistrů a mají tak základní skupinu nějakého poháru buď jistou, nebo jsou alespoň blízko skupinové fáze a mají možnost napravovat neúspěchy v nižších soutěžích. Vítěz poháru (případně třetí tým ligy) začíná v Evropské lize a také má k dispozici alespoň jednu možnost nápravy.

Související články

Chelsea pod drobnohledem. Abramovič byl nejlepší majitel, říkají Pikous a Minha

Proč to v Chelsea nefunguje? V čem se lišili poslední dva majitelé? A pod kterým trenérem hrála v tomto miléniu nejlepší fotbal? Sportovní novináři a experti na Premier League Jan Pikous a Martin Minha rozebírají minulost, současnost i budoucnost slavného londýnského klubu.

Podcast

Komentář: Český fotbal pro fanoušky aneb nejde jen o plot v Edenu

Zástupce Slavie pokračuje v debatě o plotech v sektorech hostů na fotbalových stadionech v Česku. Co klub požaduje a jak toho chce dosáhnout? Se zákonodárci a zástupci policie by se prý měla otevřít i diskuze o policejních opatřeních na fotbale a možnostech používání pyrotechniky.

Fanoušci

Video: Parádní oslava! Lingr a Hancko vystřelili Feyenoordu finále

Československé duo hájící barvy Feyenoordu Rotterdam mělo svůj den. V semifinále nizozemského poháru dali oba hráči, kteří se ještě nedávno proháněli po trávnících ve Fortuna lize, každý po gólu a otočili průběh zápasu s Groningenem.

Feyenoord
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.