Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Počítáme koeficient: Co se musí stát, aby se Česko dostalo do první patnáctky?

01. září 2023
Sdílejte:
Česko opět bojuje o pět týmů v pohárech a se Spartou, Slavií a Viktorií v základních skupinách naplnilo základní předpoklad. Vysvětlíme vám, o co se letos hraje, komu máte přát prohry a jak se vše počítá. Takhle ucelený přehled výpočtu národního koeficientu jinde nenajdete.
Losování Evropské ligy. Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

Možná si ještě vzpomenete, že Česko loni po dramatickém boji uhájilo klíčové 15. místo v žebříčku národních koeficientů o pouhých pět setin bodu před Norskem a díky tomu vyšle do příštího ročníku evropských pohárů pět týmů. Právě 15. příčka je totiž poslední, která zaručuje pět týmů v pohárech, 16. země už posílá do pohárů jen čtyři. Protože evropské poháry ale nikdy nespí, boj o 15. příčku je tu znovu. V této sezoně se bojuje o to, kolik která země vyšle do Evropy týmů v sezoně 2025/26. A boj je to velmi napínavý, možná ještě víc než minulou sezonu. Než se na aktuální situaci ale podíváme podrobněji, připomeňme, proč je důležité mít pět týmů v pohárech. Odpověď totiž není tak jednoduchá, jak se může zdát.

Přirozeně se totiž nabízí námitka, že Česko přece nemá ani čtyři konkurenceschopné týmy pro evropské poháry, natož aby mělo takových týmů pět. Proto pátý tým nejspíš hned vypadne a českému koeficientu bude jeho přítomnost jen škodit skrz vyšší jmenovatel při dělení zisků jednotlivých týmů. Tento argument není nesprávný, ale přehlíží hlavní výhody, které přináší pětice týmů v pohárech. Rozdíl oproti čtyřem týmům totiž není v tom, že se prostě přidá pátý tým do Konferenční ligy a tam hned vypadne. Jde hlavně o to, že mistr i vicemistr začínají hrát předkola Ligy mistrů a mají tak základní skupinu nějakého poháru buď jistou, nebo jsou alespoň blízko skupinové fáze a mají možnost napravovat neúspěchy v nižších soutěžích. Vítěz poháru (případně třetí tým ligy) začíná v Evropské lize a také má k dispozici alespoň jednu možnost nápravy.

Související články

Zažijte fotbal jinak. Další event Football Clubu je tady!

Football Club pořádá další společenskou akci, tentokrát s názvem Fotbal jinak. Co má s fotbalem společného architektura, muzika, investice nebo pohádky? Adam Gebrian, Jan P. Muchow, Martin Hosták a Zdeněk Folprecht vás přesvědčí, že mnohem víc, než byste si možná mysleli. Bude se také promítat film o fotbalové kultuře v různých koutech světa a nebude chybět ani raut.

Zábava

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.