Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Poprask kolem Příhody. Po Fouskových slovech se do sebe pustili zástupci Sparty a Slavie

Aktualizováno
20. říjen 2023
Sdílejte:
Pozdvižení v českém fotbale způsobila čtvrteční výpověď šéfa české fotbalové asociace Petra Fouska před plzeňským soudem, kde se řeší případ kolem bývalého místopředsedy Romana Berbra.
Petr Fousek a Jaroslav Tvrdík na momentce z dubnového derby. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Berbrův obhájce Michal Sýkora se Fouska, který vypovídal jako jeden ze svědků, ptal kromě jiného i na události související s rezignací šéfa komise rozhodčích Radka Příhody letos v létě před startem nového ročníku české ligy.

Takto část soudního líčení, kde k tomu došlo zaznamenali reportéři deníku Sport:

Sýkora: „Stěžovaly si na něj (na Příhodu) kluby?“

Fousek: „V prohlášení si stěžovaly na nedostatek přípravy, nedostatek koncentrace, na komunikaci.“

Sýkora: „Proběhla schůzka vás, pana Příhody a pana Tvrdíka, kde by se řešila budoucnost pana Příhody?“

Fousek dlouho odpovídal oklikou, až ho soudce vyzval k jasné odpovědi. „Ano,“ ucedil.

Sýkora se následně doptával, zda se podobné schůzky účastnil Čupr, Brabec, či Šádek. Tedy zástupci dalších silných fotbalových značek v tuzemsku. Fousek pokaždé odpověděl zamítavě.

Obdobně situaci zaznamenali i další reportéři přítomní v soudní síni, jak dokládají zprávy na webech Sport.cz nebo Aktuálně.cz.

O tom, že Slavia v létě volala po výrazných změnách v komisi rozhodčích vedené Radkem Příhodou se psalo už tehdy před startem ligy. Zástupci Slavie byli nespokojení s tím, jak rozhodčí zvládli závěr minulé sezony. „Jsme naprosto přesvědčeni, že práce komise rozhodčích musí doznat systémových i personálních změn. Současné rozhodování je nekonzistentní, velký chaos je například v pískání hry rukou, stále není srozumitelné a stoprocentně transparentní ani fungování systému VAR a zásahy videorozhodčích,“ uvedl na konci června Jakub Splavec, ředitel strategické komunikace Slavie. Sešívaní kritizovali Příhodu i za podle nich nedostatečnou komunikaci a netransparentnost.

Příhoda pak na začátku července po dvouleté práci v čele rozhodcovské komise rezignoval a ve funkci ho nahradil jeho dřívější místopředseda Libor Kovařík. „Byla to pro mě nesmírně vyčerpávající životní etapa. Práci ve vedení komise rozhodčích a nastavení změn v této oblasti jsem věnoval spoustu energie. V posledních týdnech jsem si sám pro sebe všechno vyhodnotil s tím, že chci zvolnit. Pozice předsedy komise rozhodčích s sebou přináší opravdu enormní pracovní nasazení, a já se po celé dva roky snažil této práci odevzdat maximum. Funkce s sebou navíc přinášela i nepříjemné zkušenosti v podobě různých anonymních udání a dalších podpásovek,“ vysvětlil Příhoda svůj konec.

Teď má tedy jeho rezignace dohru po Fouskově vystoupení u plzeňského soudu. Řeší se hlavně to, proč se Fousek scházel s Příhodou a s Tvrdíkem a ne už s dalšími šéfy ligových klubů. „Nejednalo se o žádnou tajnou schůzku, jak se spekuluje. Jednání se uskutečnilo 2. června, tedy týden po skončení ligy, při běžném pracovním obědě v restauraci, tedy ve veřejném prostoru, a bylo tedy zcela oficiální. Schůzka se uskutečnila na žádost SK Slavia Praha, jejíž předseda Jaroslav Tvrdík byl podle tehdejších pravidel osobou oprávněnou ke komunikaci za SKS (každý klub jmenuje jednu svoji oprávněnou osobu zplnomocněnou komunikovat s předsedou Komise rozhodčích FAČR),“ uvedl dnes Petr Šedivý, mluvčí FAČR.

Sparta chystá velkou změnu u permanentek. Současná cena nedává smysl, říká šéf marketingu

Sparta dokázala zaplnit Letnou i loni na podzim, kdy se tým pod Brianem Priskem teprve rozjížděl. Teď hlásí rekordní šňůru vyprodaného stadionu. Jak se to promítá do rozpočtu klubu? A vyplácí se mu prodej permanentek za současnou cenu? V rozhovoru odpovídá Kamil Veselý, marketingový ředitel Sparty.

Přečíst

„Jaroslav Tvrdík na schůzce vyjádřil výhrady vůči rozhodcovství v závěru jarní sezony směrem k Radku Příhodovi. Vzhledem k závažnosti výhrad se schůzky jako garant zúčastnil i předseda FAČR Petr Fousek. Jaroslav Tvrdík svoji kritiku rozhodování v závěru sezony prezentoval na konci června opakovaně jak mediálně, ale také i na různých stupních jednáních klubů a posléze na Ligovém grémiu LFA 21. června za účasti vedení FAČR. Grémium LFA poté vydalo tříbodové usnesení, požadující zlepšení práce KR FAČR, kterým se 22. června zabýval Výkonný výbor FAČR. VV FAČR pak v průběhu léta přijal řadu opatření a změn v oblasti rozhodcovství a činnosti KR pro podzimní sezonu,“ dodal Šedivý.

Slavia na svém webu vydala prohlášení, kde se ztotožňuje se slovy mluvčího FAČR. Ale přidala i svůj pohled na celou aktuální kauzu. „Setkání nebylo utajené. Bylo svoláno oficiální cestou předsedy FAČR. Konalo se na veřejném místě restaurace za přítomnosti dalších hostů. Klub o této schůzce a jejím obsahu následně informoval na společném jednání představitele AC Sparta Praha, FC Viktoria Plzeň a FC Baník Ostrava. Jmenovitě Františka Čupra, Adolfa Šádka a Václava Brabce,“ dodává Slavia v klubovém prohlášení, kde se kromě jiného ohrazuje proti práci novinářů z mediálního domu CNC, pod který patří deníky Sport nebo Blesk. Toto vydavatelství patří Danielu Křetínskému, stejně jako Sparta.

Slavia se cítí dotčená tím, že novináři o schůzce píší jako o tajné. Blesk to tak má uvedené hned v nadpisu jednoho ze svých textů. Opírá se přitom o tvrzení Františka Čupra, místopředsedy představenstva ACS. Ten redakci Blesku napsal: „O této schůzce (mezi Fouskem, Příhodou a Tvrdíkem – poznámka redakce) jsme nevěděli a překvapuje nás, že si nejvyšší představitel FAČR a Slavie dovolili uskutečnit takovou schůzku s předsedou komise rozhodčích bez účasti dalších klubů. Navíc pokud předseda komise rozhodčích po této schůzce rezignoval.“

„Je prokazatelnou lží, že by předseda KR FAČR Radek Příhoda rezignoval po této schůzce. Schůzka se konala 2. června 2023, Radek Příhoda rezignoval na post předsedy KR FAČR až 2. července 2023,“ reaguje dále Slavia ve zmíněném prohlášení.

V pátek večer pak přidal vysvětlení na sociální síti X Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty. „Včera jsme byli deníkem Blesk v reakci na projednávání fotbalové kauzy u soudu v Plzni osloveni, zda víme o schůzce, která předcházela rezignaci předsedy komise rozhodčích Radka Příhody. František Čupr po pravdě odpověděl, že nevíme a jsme překvapeni. Nakonec to však vypadá, že se žádná taková schůzka, která by proběhla bezprostředně před rezignací, nekonala. O schůzce ze začátku června, tedy měsíc před odstoupením Radka Příhody, jsme informováni byli. V té době bylo připravováno Ligové grémium, jehož se měl zúčastnit, a nic nenasvědčovalo jeho rezignaci,“ napsal Křivda.

Související články

Video: Tohle nejde nedat. Nebo? Po tomhle kiksu útočníka utěšoval soupeř

Když vás po neproměněné tutovce utěšuje soupeřův brankář, víte, že jste to hodně zazdili. Nedávno to zažil mladý švédský útočník Gustav Lindgren.

Zábava

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga
Popup se zavře za 8s