„Byli jsme čtyři minuty od titulu v deseti proti Spartě. A stane se tohle. Neskutečný.“
Tahle zpráva mi v sobotu večer přišla od jednoho slávistického známého a dobře shrnuje konec derby, na které se jen tak nezapomene.
V Edenu se hrál výborný zápas a dlouho to vypadalo, že bude mít tradičního antihrdinu a pro slávisty šťastný konec v podobě titulové oslavy po výhře 3:2 nad Spartou.
Další zkrat Tomáše Chorého proti Asgeru Sörensenovi je ale teď někde hluboko zapadaný pod nánosem stupidity několika desítek slávistických fanoušků.
Někdo měl tři a půl minuty před koncem pocit, že už je čas slavit, že je konec zápasu a strhl menšinu v Edenu k činu, který nelze nazvat jinak než velkou slávistickou ostudou.
Že někdo vběhne na hřiště, protože má pocit, že už je konec zápasu, po kterém se jde slavit titul, jde ještě pochopit. Určitě ale nejde pochopit to, že napadne soupeřovi hráče. A světlicemi také hostující kotel.
To je podlost, ubohost. Nejde to omluvit a zaslouží si to trest.
Trest si zaslouží i klub za to, že nezvládl organizaci rizikového zápasu. Dobré ale je, že slávistické vedení nic neomlouvá a vážnost situace si uvědomuje.
„Nemůžeme pro nás hledat žádné polehčující okolnosti, naši fanoušci vběhli na plochu, objektivně přerušili zápas před jeho koncem. Soupeř nahlásil napadení jednoho nebo dvou hráčů. Myslím si, že je legitimní, že bylo utkání ukončeno. Když jsem se bavil s našimi hráči, kdyby se nám stalo něco podobného u nich, tak bychom se chovali stejně. My se můžeme jenom omluvit,“ uvedl po zápase Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva slávistického klubu.
„Musíme na to reagovat do budoucna, abychom takové situace prostě neopakovali. Je to těžké. Tři, čtyři minuty nás dělily od mistrovských oslav, věřím, že by to hráči zvládli. Místo toho je to asi největší ostuda, jakou jsem za jedenáct let v klubu zažil. Omlouvám se všem normálním fanouškům, kteří vydrželi na tribunách, omlouvám se všem divákům u obrazovek. Je to ostuda, musíme s ní žít,“ dodal.
Dobré je i to, že oni „normální“ fanoušci se hned na stadionu ve velkém ozvali. Směrem k lidem, kteří dělali na hřišti problémy, hlasitě křičeli: „hovada“ nebo „ostuda“.
Autor tohoto textu byl na tribunách mezi slávistickými fanoušky a jejich reakce byly jednoznačně odsuzující a chápající, že tady se stalo něco totálně za hranou, za co musí zákonitě přijít trest, co nejde omlouvat.
Tím trestem nejspíš bude kontumace. Místo výhry a jistého titulu pár pomatenců darovalo největšímu soupeři pravděpodobně tři body a také naději na titulový obrat.
Jestli disciplinární komise na mimořádném nedělním jednání skutečně po kontumaci sáhne, jak to čeká třeba i Jaroslav Tvrdík, bude Slavia tři kola před koncem před Spartou o pět bodů. Pořád bude mít situaci pod kontrolou, ale může se stát, že výrazně ztíženou. Disciplinárka může vedle kontumace a až desetimilionové pokuty i zavřít stadion pro fanoušky. Ve středu má Slavia doma Jablonec…
Slavia si pro titul s malým zpožděním téměř jistě dojde. Radost z něho si ale do velké míry sama vzala.
Domácí premiéra ve velkém stylu. Spojené státy vstoupily do mistrovství světa výhrou 4:1 nad Paraguayí, dvakrát se trefil Folarin Balogun a tým Mauricia Pochettina hned v prvním zápase ukázal, že na vlastním turnaji nechce hrát jen roli pořadatele.
Metr sem, metr tam? Ve fotbale často rozhodují centimetry, ale víte vůbec, kolik jich má branka, odkud se kope penalta nebo jak velké je vápno? Otestujte se v kvízu Football Clubu a zjistěte, jestli máte hřiště opravdu v oku.
MS 2026 pokračuje třetím hracím dnem a bude to zase velká show. Do akce jdou Brazilci. Máme pro vás přehledný TV program na příští dny fotbalového svátku.
