Ostudné chvíle ze závěru sobotního derby mají první disciplinární následky a přišla s nimi samotná Slavia. Předseda klubového představenstva Jaroslav Tvrdík přes sociální síti X oznámil, že vedení klubu uzavírá do odvolání Tribunu Sever, výtržníky potrestá doživotním zákazem vstupu na stadion a z týmu vyřadilo Tomáše Chorého s Davidem Douděrou, kteří ve Slavii končí.
„Hodnotami Slavie nejsou nenávist a násilí. Přijímáme odpovědnost a vyvodíme důsledky. To, co se odehrálo v závěru včerejšího derby, je nejtěžší chvíle v novodobé historii klubu,“ začíná své oznámení Tvrdík.
„Skupina lidí – odmítám je nazývat fanoušky – vběhla na hrací plochu, napadla hráče AC Sparta Praha a házela pyrotechniku do sektoru hostujících fanoušků. To není fotbal. To není Slavia. Je to hanba, kterou neseme všichni,“ pokračuje a přidává omluvu.
„Hráčům Sparty Praha – Jakubu Surovčíkovi, Jakubu Martincovi a Matyáši Vojtovi – se jménem svým i jménem celého klubu omlouvám. Omluva patří také AC Sparta Praha, hostujícím fanouškům, rozhodčím, fotbalové veřejnosti i všem slušným slávistům, kteří včera odcházeli ze stadionu se zlomeným srdcem.“
Známe už i sparťanskou reakci. „Slavii respektuji. Derby je kořením českého fotbalu, Sparta bez Slavie, Slavia bez Sparty by byly polovičními kluby. Přijímám omluvu Jaroslava Tvrdíka, vážím si i jeho odvahy, že ji vyřknul prakticky bezprostředně po přerušení utkání. Nicméně tím, že neustále dochází k omlouvání chování hráčů Slavie, realizačního týmu i jejích fanoušků, které je výrazně za hranou, má vedení Slavie podíl na včerejším závěru,“ uvedl pro deník Sport František Čupr, místopředseda představenstva Sparty.
Zpět ke Slavii a přijatým opatřením. „Tribuna Sever se s okamžitou účinností uzavírá pro veřejnost. Otevřena nebude, dokud nebudou identifikováni a postaveni před orgány činné v trestním řízení všichni pachatelé napadení hráčů AC Sparta Praha a útoků pyrotechnikou na sektor hostujících fanoušků,“ píše Tvrdík.
A dodává, že Tribunu Sever Slavia neotevře, dokud nebude mít jistotu, že se taková situace nemůže opakovat. „I kdyby to mělo znamenat uzavření Tribuny Sever po celou sezonu 2026/27,“ dodává.
Proč Tvrdík míří na Tribunu Sever? Nejspíš proto, že právě odtud vyšlo jádro z těch lidí, kteří na ploše Slavie v sobotu večer agresivně řádili. Minimálně světlice do hostujícího sektoru naházeli právě lidé skrytí pod kuklami, kteří ke konci zápasu z Tribuny Sever utekli na plochu.
Tribuna Sever je známá svým skvělým fanděním, zpěvem chorálů i povedenými choreografiemi, které jí na konci minulé sezony v jedné z fanouškovských anket vynesly ocenění pro nejlepší fanouškovskou skupinu na světě. V poslední době ale byla ve viditelném sporu s Jaroslavem Tvrdíkem, kterého nařkla z populismu poté, co Slavia prohrála na Kypru s Pafosem 1:4 a Tvrdík rozhodl, že fanouškům, kteří tam vyjeli, bude vracet zaplacené vstupné.
Tribuna Sever si také na Slavii vybudovala jakýsi vlastní stát ve státě, když třeba zakazuje fanouškům natáčet videa v jejím sektoru, nebo když na některé venkovní zápasy v evropských pohárech distribuuje lístky pro slávisty výhradně ona.
Vypadá to, že teď se vztah mezi slávistickým vedením a Tribunou Sever bude přenastavovat a je jisté, že na Slavii teď bude hodně velké dusno.
„Klub poskytne maximální součinnost Policii České republiky, Disciplinární komisi LFA i Fotbalové asociaci ČR. Předáme veškeré kamerové záznamy, výsledky vyhodnocení pořadatelské služby i identifikační údaje držitelů vstupenek a permanentek z Tribuny Sever. Identifikovaní pachatelé dostanou v souladu s Návštěvním řádem doživotní zákaz vstupu do Fortuna Areny,“ uvedl dnes také Tvrdík.
Slavia bude současně od identifikovaných pachatelů požadovat náhradu škody v plném rozsahu, včetně sankcí, které budou klubu uloženy fotbalovými orgány. Klub zároveň zahájí nezávislý audit vlastní pořadatelské služby a bezpečnostních postupů na Tribuně Sever.
Další opatření se pak týká hráčů Tomáše Chorého a Davida Douděry. První byl v 59. minutě vyloučen za loket do obličeje Asgera Sörensena, druhý na konci zápasu už z pozice vystřídaného hráče za vulgární výlevy směrem k rozhodčím. „Disciplinárním rozhodnutím byli z A-týmu Slavie vyřazeni,“ oznámil Tvrdík.
„Oba hráči dostali souhlas k přestupu v letním období. Ani jeden už za Slavii nenastoupí,“ doplnil Tvrdík v neděli odpoledne v podcastu slávistického odboru přátel.
Bylo to další problémové jednání hráčů Slavie z poslední doby. Chorý byl nedávno vyloučen v zápase proti Plzni za nesportovní chování, kdy z těsné blízkosti křičel na ležícího soupeře a VAR si všiml ukápnuté sliny, kterou rozhodčí vyhodnotili jako plivnutí. Jan Bořil zase v Hradci neudržel nervy a sápal se na rozhodčího Černého, za což následně dostal trest, po kterém mu skončila sezona.
Slavii se tak nasčítaly i problémy s disciplínou hráčů a po předchozí domluvě a varování, teď přišlo vyřazení hříšníků z kádru. Uvidíme, jestli to povede i ke konci obou hráčů ve Slavii, nebo půjde jen o dočasnou věc. Oba patří do základní sestavy Jindřicha Trpišovského.
„Slavia byla lídrem českého fotbalu. Být lídrem znamená nést odpovědnost jako první, nejhlasitěji a bez úlev – i tehdy, když to bolí. Zejména tehdy, když to bolí. Fotbal je sport. Fotbal je zábava. Fotbal je svátek. Nenávist a násilí do fotbalu nepatří. A do Slavie už vůbec ne,“ uzavřel své oznámení Tvrdík.
Slavia se tresty od Disciplinární komise LFA dozví v úterý. Očekává se kontumace utkání ve prospěch Sparty a ve hře je i vysoká pokuta nebo uzavření stadionu.
„S ohledem na zvláště závažné události, k nimž došlo v závěru sobotního utkání mezi Slavií Praha a Spartou Praha, Disciplinární komise LFA dnes mimořádně zasedla, aby se případem začala bezodkladně zabývat a stanovila další procesní postup. Komise tím zároveň jasně deklaruje, že událostem tohoto charakteru bude věnovat maximální pozornost a bude je řešit s důrazem odpovídajícím jejich povaze,“ uvedl v neděli odpoledne předseda disciplinárky Jiří Matzner a dodal: „Rozhodnutí o případných trestech bude vydáno mimořádně již v úterý, tedy ještě před dalším soutěžním kolem.“
České fotbalisty čeká ve čtvrtek ve tři hodiny ráno klíčový zápas ve skupině mistrovství světa s domácím Mexikem. Výkony národního týmu se nepozdávají ani bývalému reprezentantovi Tomáši Hořavovi. „Začíná to už v přípravce, děti se musí s míčem mazlit,“ tvrdí.
Česká reprezentace jde do posledního zápasu skupiny A s jasným cílem. Naděje na postup pořád žije, ale stojí na výhře nad Mexikem. Vysvětlujeme, kdy Česko skončí druhé a bude mít jistý postup a hledáme i odpověď na to, jak velkou jistotu dávají čtyři body v tabulce třetích míst.
Češi buď přepíšou historii Aztéckého stadionu, nebo pojedou domů. Přejeme si to první a posíláme do Mexika českému týmu motivační řeč Tomáše Kučery.
