Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Nezmar a Slavia jdou před komisi kvůli odposlechům z kauzy Berbr

Aktualizováno
18. duben 2024
Sdílejte:
Etická komise Fotbalové asociace ČR zahájila disciplinární řízení s Janem Nezmarem a pražskou Slavií. Řešit se budou podezření ze sezony 2018/19, kdy sešívaní vyhráli titul a Nezmar jim dělal sportovního ředitele.
Jan Nezmar už v roli generálního ředitele Slovanu na libereckém stadionu.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Jan Nezmar jako nový generální ředitel Slovanu Liberec na začátku dubna obnovil své členství ve fotbalovém svazu (FAČR) a tím pádem se vydal i do rukou jeho etické komisi. Ta teď oznámila, že s ním a se Slavií zahájila disciplinární řešení.

„V obou případech mohlo k disciplinárnímu přečinu dojít ze strany pana Jana Nezmara, nicméně vzhledem k jeho pozici v rámci SK Slavia Praha v době možného spáchání disciplinárního přečinu by tyto skutky byly přičitatelné též SK Slavia Praha – fotbal a.s. jako právnické osobě,“ uvedla dnes v komuniké etická komise.

Zabývat se bude možným ovlivněním regulérnosti ligového utkání SK Slavia Praha – SK Sigma Olomouc z dubna roku 2019 a dál „opakovaným vyvíjením činnosti směřující ke zprostředkování vyplacení blíže nespecifikovaného peněžitého plnění ve prospěch pana Romana Berbra, jenž mělo sloužit jako úplatek za ovlivnění regulérnosti Fortuna ligy v soutěžním ročníku 2018/19 ve prospěch SK Slavia Praha“.

„Samotné zahájení řízení neznamená automaticky potvrzení viny a trestu. Znamená to, že jsme pojali důvodné podezření, že byl disciplinární delikt spáchán a potřebujeme ho prošetřit,“ zdůraznil,“ dodal Jan Eisenreich, předseda etické komise.

Pět let starý případ komise neřešila dřív, protože Nezmar přestal být po svém působení ve Slavii členem FAČR. Teď ho s novou funkcí v Liberci obnovil. 

„Etické komisi jsem připraven nabídnout maximální součinnost. Pevně věřím, že šetření bude férové, nezávislé a nebude se tendenčně snažit o exemplární potrestání,“ prohlásil Nezmar před dvěma týdny, kdy se po téměř čtyřleté pauze oficiálně vrátil do českého fotbalu.

„Slavia zdůrazňuje, že v souvisejícím mnohaletém probíhajícím trestním řízení nebyla proti klubu vznesena žádná obvinění a žádný z funkcionářů klubu v něm nevystupoval ani jako svědek. Navíc je nesporným faktem, že v zápase proti SK Sigma Olomouc nedošlo k vůbec žádné situaci, která by mohla zavdat jakémukoli podezření o ovlivnění zápasu,“ uvedla Slavia v prohlášení na klubovém webu.

„Klub se nejprve seznámí s obsahem spisu, ale kategoricky prohlašuje, že se Slavia nikdy nedopustila nezákonného jednání, neusilovala o ovlivnění rozhodčích v rozporu s pravidly fair-play a nikomu neposkytovala a ani neslibovala žádné finanční výhody v této souvislosti. Záležitost nyní převezmou právní zástupci a klub se bude aktivně bránit,“ dodala Slavia.

Kauza vychází z vyšetřováním v případu Romana Berbra, který teď vrcholí u plzeňského soudu, který by mohl v květnu nebo červnu vynést rozsudky. Dílčí větev celé velké kauzy, která se týká odposlechů s Janem Nezmarem, se ale k soudu nedostala. V médiích se na konci roku 2021 objevily úryvky odposlechů z policejního spisu, ve kterých Nezmar s Berbrem mluvil. Řešili kromě jiného i nominaci sudího Petra Ardeleana na zápas Slavie v Olomouci v dubnu 2019. Dál si Berbr u Nezmara opakovaně nárokoval jakési významnější finanční plnění. Policie pracovala s hypotézou, že by mohlo jít o milionovou prémii za Berbrův podíl na zisku mistrovského titulu sešívaných v sezoně 2018/19. Slavia tento výklad rozhodně odmítla.

„Neposkytl jsem Romanu Berbrovi žádné finanční prostředky a nedopustil jsem se žádného porušení zákona. Slavia tituly vyhrávala proto, že byla poslední čtyři roky prokazatelně nejlepší sportovní klub v zemi. Nepotřebovali jsme, aby nám rozhodčí či kdokoli další jakkoli pomáhal, a také se to na hřišti nedělo. Nevolili jsme Romana Berbra a šli jsme proti kontinuitě berbrovských poměrů,“ vyjádřil se k tomu v prosinci 2021 pro Seznam Zprávy slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

Proč se tahle kauza z odposlechů teď u plzeňského soudu neřeší? Nenašly k nim vyšetřovatelé dostatek důkazů, nebo se ukázalo, že šlo jen o plané řeči? Dozorující státní zástupce Jan Scholle loni v dubnu redakci Football Clubu řekl, že je vázán povinností orgánů činných v trestním řízení zachovávat mlčenlivost o informacích získaných v trestním řízení, proto nemůže potvrzovat či vyvracet konkrétní okolnosti výše zmíněných příkladů z uniklých odposlechů, na které jsme se ho ptali, omezil se jen na obecné sdělení, ze kterého ale lze vyčíst, že k údajnému úplatku od Slavie pro Berbra nebylo dostatek důkazů.

„Povinností orgánů činných v trestním řízení je prověřit v co nejširším rozsahu veškeré indicie o spáchání trestné činnosti, o nichž se dozvědí. Tak tomu bylo i v tomto případě. Šetření korupční trestné činnosti je na dokazování náročné tím, že ani jedna ze stran podezřelé transakce zpravidla nemá zájem na jejím odhalení, orgány činné v trestním řízení tak musí nezávisle opatřit konkrétní důkaz o požadavku, nabídce či slibu úplatku. V daném případu byla opatřena řada indicií o ovlivňování rozhodčích jednotlivých zápasů v různých fotbalových soutěžích. Obžaloba však byla podána pouze pro ty skutky, kde byly opatřeny dostatečně silné důkazy o tom, že vliv na rozhodování nasazených rozhodčích byl podpořen nabídkou úplatku, neboť právě a pouze takové jednání je z hlediska trestního práva postižitelné,“ vysvětlil Scholle pro Football Club.

Etické komisi ale k zahájení řízení podezření z policejních odposlechů stačí. „Budeme si zvát svědky, budeme si předvolávat obviněné a teprve poté vydáme nějaké pravomocné rozhodnutí,“ říká šéf komise Eisenreich.

Co Slavii a Janu Nezmarovi hrozí? „Skutky se měly stát v dubnu 2019 a ´od ledna 2020´. Tehdy platné verze disciplinárních řádů pro klub stanovily možné sankce takto: peněžitá pokuta do výše 1 milionu Kč, kontumace utkání nebo odebrání až 15 bodů,“ uvedl na sociální síti X advokát Tomáš Martinec.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s