Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Jurečka do béčka? První liga s Jakubem Podaným

28. srpen 2023
Sdílejte:
Co je s králem střelců minulé sezony? A co musí Sparta udělat Dinamu, aby měla šanci na postup? S Jakubem Podaným jsme se tentokrát zaměřili na problémy pražských S.
Trápení Václava Jurečky. Ilustrační snímek.Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Co bylo podle vás událostí šestého kola?

Ztráta Slavie a zmrtvýchvstání Jablonce po předchozím domácím debaklu 1:5 od Sparty, kdy tentokrát s favoritem uhráli velmi cenný bod. Slavia určitě čekala víc než remízu 1:1, na šance to bylo poměrně vyrovnané, když odhlédnu od Jurečkovy penalty.

Znamená to, že na Slavii pořád stačí, když soupeř poctivě brání a je na ní nepříjemný? V zápase bylo nadprůměrných 36 faulů.

Takhle bych to už nezobecňoval, platilo to na jaře. V tomhle zápase Jablonec dokázal aktivně vystrkovat růžky, měl velké šance. Jovović s Pleštilem dokázali slávistickou obranu hodně zlobit. To je důležité, protože jabloneckým to dávalo prostor na vydechnutí si v obraně.

Václav Jurečka dal na konci minulé sezony 12 gólů v posledních pěti zápasech. Teď na začátku nové po šesti zápasech stále čeká na úvodní ligový zásah a v Jablonci neproměnil ani penaltu. Nepomohlo by mu volno, nebo třeba zápas za béčko v ČFL, kde by se mohl znovu gólově nastartovat a nebyl by tam tolik na očích fanoušků a novinářů, kteří jeho půst logicky řeší?

Do béčka bych ho určitě nedával. Stále je ve hře Slavie platný, ale je vidět, že v koncovce teď nevolí ideální řešení. Podtrhla to penalta v Jablonci, která nebyla vůbec dobře kopnutá. Podle mě mířil placírkou nahoru do šibenice, ale nedokázal to zvednout, jak chtěl. Možná i kvůli tomu, v jakém je střeleckém rozpoložení. U útočníků je to ale běžná věc, že občas mají krizi a situace, které normálně proměňují, jim najednou nevychází. Asi nemůžeme čekat, že mu to tam bude padat stejně jako na konci minulé sezony, ale pokud dostane na hřišti odpovídající čas, tak góly zase dávat bude. A opakuji: na hřišti je pro Slavii platný, i když mu to tam teď nepadá.

Kolik bude mít Česko zástupců v Evropské lize? Věříte Spartě na obrat?

Slavia to má rozehrané velmi dobře, i když mohla nad Luhanskem zvítězit i větším rozdílem a jet na odvetu vlastně jen na výlet. Sparta je naopak outsider, když si nepřivezla dobrý výsledek ze Záhřebu. Nedá se říct, že by prohra 1:3 byla jasně konečná, ale Sparta bude muset navázat na domácí zápas s Kodaní, aby měla šanci. Bude muset Dinamo zamknout a vyvolat v něm obavy, že se nemá čeho chytit. Letenští musí být aktivní, ale zároveň hrát hodně kompaktně. Viděli jsme, jak je chorvatský mistr silný ve hře jeden na jednoho, i když teď už nebude mít křídelníka Luku Ivanušece, který přestoupil do Feyenoordu.

Co o Spartě říká její dosavadní působení v letošních předkolech?

Určitě ji pořád mrzí domácí zápas s Kodaní, kde sahala po postupu a už teď by byla minimálně v Evropské lize. V klíčových okamžicích chyběla koncentrace, což podle mě vychází z chybějících zkušeností z takto velkých zápasů. Kodaň byla zkušený tým a dokázala postoupit díky detailům, i když byla v zápase na Letné horší. Sparta musí být extrémně pozorná po celý zápas, protože tito soupeři dokážou jakékoli zaváhání potrestat.

A je to pouze o zkušenostech nebo i o tom, že Sparta na boje o Evropu dostatečně neposílila?

Čekalo se, že ještě konkurenci v kádru zvýší, ale vedení si to asi vyhodnotilo jinak. Teď se potkala s týmy, které mají kvalitu na všech postech a Sparta takovou individuální kvalitu nemá. Pak to musí řešit týmovostí, hráči se musí umět zastupovat a jak už jsem řekl, nesmí polevovat v koncentraci a dělat chyby, které tyhle týmy dokáží trestat.

Vnímáte jako výrazný rozdíl z hlediska prestiže, jestli klub hraje Evropskou ligu, nebo Konferenční ligu?

Rozhodně, v Evropské lize se potkáváte s mnohem kvalitnějšími týmy a má lepší zvuk. I když třeba z pohledu koeficientu se na to někdo může dívat jinak. Ale třeba i co se týče zviditelnění hráčů, tak určitě prodáte hráče za víc, když se ukáží v lepší soutěži proti kvalitnějším soupeřům.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, řekneme vám jak

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý.

Zprávy

Kód za 15 tisíc. Už to dělám dlouho, píše překupník s lístky na Euro

Skvělý byznys si ze systému prodeje lístků na Euro 2024, jak ho zrealizovala FAČR, udělali někteří překupníci. Na bazarech už s kódy, které jde proměnit na lístky, obchodují. Psali jsme si s nimi.

Vstupenky

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu