Je to už víc jak měsíc, co českým fotbalem probublala kauza sparťanského dresu s číslem 88 a jmenovkou Jude Slavia, který po zápase v Mladé Boleslavi, kde Sparta stvrdila úspěšnou obhajobu titulu, podepsal její tehdejší kapitán Ladislav Krejčí. Byl přitom vyfocen, následně na sítích schytal tvrdou kritiku a poté se omluvil.
Letenský klub byl už tehdy vyzýván k odsouzení symboliky, která adoruje nacismus a fašistického vůdce Adolfa Hitlera ve spojení se sparťanskými symboly. Připomeňme, že číslo 88 je pro příznivce nacismu šifra pro pozdrav Heil Hitler, když písmeno H je osmé v abecedě. Podobně funguje číslo 18 jako upomínka na monogram AH.
Sparta teď na svém webu vydala prohlášení směrem k fanouškům, kde jim děkuje za skvělou podporu, zároveň ale kritizuje některé problematické chování z konce poslední sezony. „Vedlejším produktem sparťanské fanouškovské laviny se v uplynulých měsících bohužel staly i problematické situace, na které klub musí reagovat,“ stojí v klubovém prohlášení.
„V ročníku 2023/2024 jsme měli určitě víc, než 88 důvodů k radosti. Jenom gólů, které vstřelil A-tým v soutěžních zápasech, bylo více než 100. Možná, že jeden nepochopitelný 'důvod k radosti' měl fanoušek, který si nechal vyrobit dres s číslem 88 a jmenovkou Jude Slavia. Druhým důvodem k úsměvu pro něj patrně bylo nechat si tento dres podepsat v Mladé Boleslavi od kapitána Ladislava Krejčího v rámci oslav zisku mistrovského titulu,“ uvádí Sparta.
A následně zaujímá stanovisko: „Číslo 88 na dresu v kombinaci s nápisem Jude Slavia je v přímém rozporu s hodnotami, které Sparta vyznává. A je také v zásadním nesouladu s hodnotami, které zastává sám bývalý kapitán Ladislav Krejčí. V tomto kontextu je číslo 88 prostředkem k vyjádření postoje, který se neztotožňuje se smýšlením Sparty, jejích trenérů, hráčů, zaměstnanců – a vedení.“
Sparta ze zmíněných důvodů fanouškovi, který si tento dres pořídil a nechal ho podepsat v Mladé Boleslavi, neumožnila opětovný nákup permanentní vstupenky. Dotyčný byl už klubem o tomto kroku informován.
S ohledem na fakt, že číslo 88 může být tímto způsobem zneužito, fanshop zrušil možnost učinit objednávku dresu právě s touto číslicí na zádech.
„Pokřiky či nápisy Jude Slavia se dotýkají nejen potomků sparťanů, kteří zemřeli v koncentračních táborech, ale také žijících sparťanů, kteří jsou židovského původu. A také pamětníků, kteří hrůzy druhé světové války přežili. Tento kontext je extrémně důležité si uvědomit,“ vysvětluje svým příznivcům Sparta.
Sám Krejčí na konci dubna přes Ondřeje Kasíka, ředitele komunikace Sparty, reagoval následujícím prohlášením:
„Po venkovních zápasech se všichni snažíme co nejdéle trávit čas s fanouškama a věnovat jim chvilku času, aby se s náma mohli potkat, vyfotit, podepsat.
Jsou to desítky, stovky lidí každý týden, celej rok v kuse. A vy chcete všem vyjít vstříc, aby se dostalo pokud možno na všechny. Nemusíme to dělat, ale chceme… a nikdy by mě nenapadlo, že by tohle někdo mohl zneužít proti nám…
Tímto vším ale neobhajuju to, že jsem zodpovědný za to, co podepisuju, co dělám a jak se chovám. Tyhle věci si musím hlídat a distancuju se od jakýchkoliv rasistických názorů.
Respekt rivalovi za těžkou bitvu o titul a přeju všem at se daří.“
Sparta reaguje i edukativním programem, kterého se účastní mládežnické týmy z klubové akademie. „Proto bude například jeden ze strahovských výběrů pečovat o kámen Stolperstein, položený v blízkosti letenského stadionu. Stolpersteine, česky také kameny zmizelých, jsou zasazeny do chodníků u domů, v nichž žily oběti holokaustu a nacistického režimu,“ uvádí klub v prohlášení na webu.
Zmíněný Stolperstein, jehož položení se nedávno zúčastnili také zástupci Sparty, symbolizuje uctění památky Evžena Šterna, který byl nacisty zavražděn v Mauthausenu. Evžen Štern byl v období První republiky významným právníkem, politikem, vlastencem a velkým sparťanským fanouškem.
Pokřik Jude Slavia jako hanobící nedávno odsoudila i Etická komise FAČR.
„Označování fanoušků, hráčů či příslušníků konkrétního členského klubu za rasu, národnost či etnickou nebo náboženskou skupinu je krajně nevhodné. V konkrétním případě ztotožnění fanoušků, hráčů a příslušníků členského klubu SK Slavia Praha za Židy pak vede toto ztotožňování k nepřípustnému antisemitismu. V této souvislosti je nutné odsoudit též pokřik Jude Slavia, který zaznívá ze strany fanoušků především AC Sparta Praha při vzájemných utkáních s SK Slavia Praha,“ píše komise v odůvodnění trestu pro fotbalistu Daniela Turynu za jeho vyjádření na sociálních sítích ve stylu „Smrt Židům“, kterými chtěl coby někdejší hráč sparťanské rezervy dehonestovat slávisty (podrobně o tom píše Luděk Mádl ve svém sloupku Je to kulatý).
„V tomto kontextu je nutné zdůraznit, že označení Jude je německé označení Židů a historicky vešlo ve všeobecnou (nechvalnou) známost při jeho používání na šesticípých žlutých hvězdách na oblečení osob označených nacistickými zákony za Židy (Juden), a to během německými nacisty organizovaného a systematického vraždění Židů během 2. světové války známého jako holocaust, či konečné řešení židovské otázky,“ vysvětluje dál komise.
Liga národů nejsou jen nablýskanější přáteláky. Když se povede, může sloužit jako pojistka baráže na MS 2026.
Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.
Kde nám ujel vlak? A proč bychom se při výchově hráčů měli zaměřit především na hru bez míče? Jaroslav Hřebík ve velkém rozhovoru s FC analyzuje český fotbal.