Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

„Tenhle úspěch se nesmí halit do národních frází.“ Zázrak z Bernu vyděsil Evropu i německé politiky

04. červenec 2024
Sdílejte:
Němci doufají, že pro ně domácí EURO bude zlaté. Tak jako světový šampionát v roce 1954, od jehož finále teď uplynulo 70 let. První titul mistrů světa se dnes v Německu považuje za zásadní historickou událost. Tehdy však politici dbali hlavně na to, aby ho fanoušci slavili opatrně.
Zázrak z Bernu. Kapitán Fritz Walter s trofejí pro mistry světa.Foto: Profimedia

Jednu věc mají skoro všechny státy společné. Velmoci i ty, o jejichž existenci půlka zeměkoule nic netuší. Státní útvary s bohatou historií stejně jako země, které získaly nezávislost teprve nedávno. U každého z nich najdeme sportovní okamžik mimořádné intenzity, který přesáhl hranici pouhého boje o vítězství a pomáhal formovat identitu dotyčného státu. Okamžik, u něhož se s odstupem času zdůrazňuje politická, historická i kulturní výjimečnost.

My, Češi, máme Nagano, v Americe se vzpomíná na „Zázrak na ledě“, v dějinách Etiopie bylo důležitým okamžikem olympijské vítězství maratonce Bikily, Chorvaté nikdy nezapomenou na finálový boj proti basketbalovému Dream Teamu v Barceloně 1992, dnešní generace Islanďanů určitě bude jednou svým potomkům hrdě vyprávět, jaké to bylo při prvním startu na EURO v roce 2016 vyřadit Anglii. A tak dále.

Němci za podobnou chvíli chvil považují fotbalový titul mistrů světa z roku 1954.

Kdyby se snad mezi čtenáři Football Clubu našel někdo, kdo má o tehdejším turnaji ve Švýcarsku spíše mlhavé povědomí, raději ve stručnosti připomenu: Němci patřili k outsiderům, přesto se nejen probojovali do finále, ale dokázali v něm z 0:2 otočit zápas proti favorizovanému Maďarsku, naprostému fenoménu té doby, neporaženému čtyři předchozí roky (a dva následující).

Historie šampionátů nezná příliš větších senzací.

Oblíbený německý bonmot praví, že poválečnou spolkovou republiku postavil politicky na nohy kancléř Konrad Adenauer, ekonomicky ministr hospodářství Ludwig Erhard a mentálně Fritz Walter, kapitán mistrů světa z roku 1954. Uznávaný historik Joachim Fest dokonce tvrdil, že titul z Bernu byl pro obnovu země (resp. její západní části) důležitější než přijetí demokratické ústavy nebo zavedení marky. „Pro Němce to bylo jakési osvobození od všech věcí, které na ně po prohrané druhé světové válce doléhaly,“ napsal.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.