Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Rychlý trest za hloupost. Divák hodil pivo po brankáři, tři roky nesmí na Plzeň

06. červen 2024
Sdílejte:
V půlce března trefil brankáře ženevského Servette kelímkem od piva, na konci dubna už věděl, že to má drahé a tři roky se nepodívá na fotbal. Tenhle případ ukazuje, že tresty za výtržnosti na fotbale mohou padat velmi rychle.
I fanouškovská obec Viktorie tenhle čin odsoudila. Ilustrační snímek.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Když se na fotbale chováte jako … hlupák, dejme tomu, může to mít rychle zásadní důsledky.

Ukazuje to případ diváka z osmifinále Konferenční ligy mezi Plzní a Servette FC. Ten ze sektoru P hodil na brankáře hostujícího celku plastový kelímek se zbytkem piva. Jérémyho Fricka trefil do hlavy, ten upadl na zem a hra byla přerušena.

„Poškozenému žádné zranění nezpůsobil, tedy dopustil se veřejně a na místě veřejnosti přístupném výtržnosti tím, že hrubým způsobem rušil průběh organizovaného sportovního utkání, čímž spáchal přečin výtržnictví,“ píše v trestním příkazu soudce Luboš Patzenhauer z Okresního soudu Plzeň-město.

Dotyčný divák byl za své výtržnictví potrestán pokutou ve výši 30 tisíc korun a zákazem vstupu na veškerá fotbalová utkání Viktorie Plzeň a také na utkání reprezentace Česka na dobu tří roků.

Zápas se hrál v půlce března a soud trestní příkaz vydal na konci dubna.

Na sociální síti X na tento případ teď upozornil právník Tomáš Martinec, který pravidelně sleduje dění kolem fanoušků a vystupování policie na fotbalových stadionech.

„Pro jistotu jsem vše kontroloval přes InfoSoud a jde o konečné rozhodnutí, které nebylo zrušeno,“ řekl Martinec redakci webu Footballclub.cz s tím, že trestní příkaz mu na vyžádání poskytl přímo plzeňský soud.

Martinec ho na sociální síť X zveřejnil v diskuzi o nedávných výtržnostech na finále českého poháru v Plzni. K němu si od policie vyžádal vyhodnocení manévrů přímo ze hřiště, ke kterým po finále došlo.

„Statistiky zajištěných a zadržených mne překvapily. Policie nikoho nezadržela pro trestný čin. Pro přestupek bylo zajištěno 8 osob a všechno fanoušci Sparty. Plzeňští fanoušci, jejichž část celou věc vyprovokovala, vyvázli zcela bez zápisu do policejních statistik,“ uvedl Martinec.

„S ohledem na televizní záběry jsem čekal zajištěné i zadržené na obou stranách, primárně na té plzeňské. To, co je zapsáno, je překvapivé. Neznamená to ale, že Policie ČR nebude nějaké trestné činy řešit později, nebo že by tvrdila, že se nic nestalo,“ dodal advokát a navázal právě tím, že plzeňská trestní justice umí být rychlá, což doložil na výše zmíněném příkladu potrestaného diváka ze zápasu se Servette.

Martinec dál vše „hlídá“, takže pokud soud za výtržnosti ve finále poháru někoho potrestá, dozvíme se to.

Pokuta od UEFA

Viktoria Plzeň dostala za problémové chování diváků v zápase proti Servette FC od disciplinární komise UEFA pokutu 30 tisíc eur (zhruba 750 tisíc korun). Konkrétně šlo podle klubové zprávy o chování tří diváků, kteří vhodili předměty na hrací plochu a jeden z nich zasáhl kelímkem brankáře hostujícího týmu. Viktoria také vyfasovala dvouletou podmínku k uzavření severní tribuny.

„Podobné chování je naprosto nepochopitelné a nepřijatelné, nelze ho žádným způsobem omluvit. Chceme dát jasně najevo, že tyto činy na náš stadion nepatří a nebudeme je tolerovat. Poškozuje to celý klub a všechny slušné fanoušky, kterých je na tribunách po celém stadionu drtivá většina. Připravují chorea, starají se o skvělou atmosféru a pak je vše zastíněno několika jednotlivci,“ říká Adolf Šádek, generální ředitel klubu.

„Od našich fanoušků jsme zaznamenali zpětnou vazbu a všichni toto jednání odsoudili a nechápali ho. Apelujeme tedy znovu na všechny, aby nám v této činnosti byli nápomocni a podmínka zůstala jen na papíře a už jsme nikdy nemuseli řešit uzavírání tribun či celého stadionu. Nehledě na to, že vysokou sumu za pokutu by mohl klub investovat smysluplněji například do rozvoje mládeže,“ řekl mluvčí klubu Václav Hanzlík.

„Viktoriáni, u nás se fandí slušně. Věříme, že nejen během podmínky, ale celkově nic podobného nebudeme muset řešit. V Doosan Areně se fandí slušně, v duchu fair-play. Na náš stadion nepatří žádné projevy rasismu či jakékoli nesnášenlivosti, platí přísný zákaz vhazování jakýchkoli předmětů na hrací plochu a jakékoli prohřešky v tomto směru hodláme tvrdě trestat,“ dodal plzeňský klub ve zprávě na svém webu.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s