Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Aktualizováno
12. červen 2024
Sdílejte:
Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.
Na shledanou!Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Sedmačtyřicetiletý Priske má za sebou na Letné dva mimořádně úspěšné roky. V obou získal titul a v nedávno skončené sezoně i domácí pohár a Spartu dovedl také do osmifinále Evropské ligy.

Před ním klub z Letné titul nevyhrál osm sezon a úspěšnou obhajobou se ve Spartě mohl pochlubit naposledy Ivan Hašek v roce 2001. Teď stejného úspěchu dosáhl odcházející Priske, kterého lze jednoznačně označit za klíčovou figuru sparťanského vzepětí právě probíhající éry.

„Brian dal Spartě dva krásné roky, ve kterých jsme byli opravdu úspěšní. Získali jsme tři trofeje a v druhé sezoně jsme se úspěšně prezentovali i v Evropě. Máme za sebou období, které nás všechny obohatilo, posílilo a přineslo spoustu radosti,“ řekl Tomáš Rosický, sportovní ředitel Sparty.

Před příchodem Priskeho čekala Letná na titul od roku 2014, teď má už dva v řadě. A Sparta sní ještě o jednom velkém návratu, a to do Ligy mistrů, v níž se objevila naposledy na podzim roku 2005. Už v létě o ní začne hrát od druhého předkola v mistrovské části kvalifikace. Brian Priske má v elitní evropské soutěži jistou účast, kterou si Feyenoord zajistil druhým místem v nizozemské lize.

„V minulé sezoně jsme se odpíchli od základů, nebyli jsme si tak jistí, protože Sparta získala titul po mnoha letech. Byl založen na vůli, síle, odolnosti. Současný titul ukázal, že jsme nejlepším týmem v České republice. Dosáhli jsme ho lepším fotbalem, byli jsme dominantnější. Získali jsme osmdesát šest bodů, to svědčí o kvalitě,“ řekl po posledním ligovém kole Priske.

Partner Football Clubu

Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na EuroSpartaGirlPowerSázkařský koutek.

Loni první Sparta i druhá Slavia získaly za kompletních 35 kol 78 bodů, předtím Plzeň titul vyhrála s 85 body. Tomu předcházel mistrovský hattrick Slavie s následujícím bodovým ziskem: 86 (mimořádná sezona, kdy se liga hrála na 34 zápasů v 18 týmech), 85 a 83.

I tahle čísla potvrzují, že Priske vrátil Spartu na český vrchol.

„Největší zásluha sportovního ředitele klubu Tomáše Rosického po mém soudu spočívá právě ve výběru dánského experta. Po Priskeho příchodu na Letnou se začalo v rychlém tempu měnit mnohé,“ psal v nedávném Glosáři Luděk Mádl. Rosický teď potřebuje ukázat, že trefa do Priskeho nebyla výjimečná. A jeho další volbou je Lars Friis, který dosud dělal ve Spartě Priskemu asistenta.

„Nejdůležitější pro nás bylo pokračovat v práci podle jasně nastaveného klubového systému. Proto jsme zvolili Larse. Je to právě on, kdo má všechny předpoklady, aby se stal úspěšným koučem Sparty. Mluvím o jeho vnímání tréninkového procesu, způsobu koučinku, představě o obrazu hry a jeho taktické vybavenosti,“ uvedl Rosický. „Zároveň už víme, že má přesah i směrem k práci v dalších našich kategoriích. Je to velmi pracovitý člověk, který měl na našem herním projevu v posledních osmnácti měsících velký podíl,“ dodal sportovní ředitel Sparty. Zároveň by na Letné měl Friisovi zůstat celý dosavadní realizační tým. Priske jde do Rotterdamu ze Sparty sám, psal včera web infotbal.cz

Zpátky k Priskemu. „Šel krok po kroku, od zlepšení fyzické kondice týmu, přes zpevnění obrany k jarnímu sehrání útočného trojzubce první mistrovské sezony. A zcela klíčová pro něj byla soudržnost a bojovnost týmu. V tom se stal Priskeho prodlouženou rukou uvnitř kádru především kapitán Ladislav Krejčí. V porovnání první mistrovské sezony „Priskeho“ Sparty s druhou je jasně vidět, jak se loni chvílemi ještě tak trochu syrový a křehký produkt opět zkvalitnil, zpevnil a zesílil,“ dodal Mádl ve svém komentáři k fungování Priskeho ve Spartě.

Ještě loni na podzim Priske se Spartou prodloužil smlouvu do léta 2026 a vypadalo to, že společný příběh bude pokračovat. Pak ale zaklepal na dveře Feyenoord, ze kterého se Arne Slot přesunul do Liverpoolu, kde má nahradit Jürgena Kloppa. A pro Priskeho jde evidentně o velký kariérní posun, když vidí, že se z Eredivisie dá posunout až na úplný fotbalový vrchol. První cíl je jasný: nejlépe pokračovat v titulové sérii a vrátit tak Feyenoordu po roční pauze opět nizozemskou korunu.

Podle informací deníku Sport Feyenoord Spartě za Briana Priskeho zaplatí 2,5 milionu eur (zhruba 62 milionů korun), podle dánského deníku Bold má jít o 1,7 milionu eur (zhruba 42 milionů korun).

Když se Brian Priske na konci května 2022 ocitl na lavičce Sparty, znal ho v Česku málokdo. Za sebou měl zrovna nepovedené angažmá v belgických Antverpách a vizitku mu vylepšoval dánský titul z roku 2020 s Midtjyllandem. Sparta tehdy čekala osm let na titul a od nového trenéra vlastně ani nikdo moc nečekal. A i když spojení Priske – Sparta ze zpětného pohledu vypadá jako absolutní trefa, nebylo tomu tak hned.

Čtení bez reklam?

Zbavte se otravných reklam a získejte přístup k prémiovým textům, pořiďte si předplatné webu.

To chci!

Trenére, Sparta nevyhrála už pět zápasů v řadě. Cítíte, že je vaše pozice stále pevná?

„Díky za tuhle otázku. Respektuji, že jste se na to zeptal hned na úvod. Abych byl upřímný, nestarám se o to. Budu tuhle práci dělat, dokud mi někdo neřekne, abych ji dělat přestal. Snažím se tým připravit na každé utkání. Máme disciplínu, dobrý přístup. V některých aspektech dominujeme, úsilí hráčů je v pořádku. Ale nemáme body, které bychom měli mít. To si samozřejmě uvědomuju.“

Přepisem úvodní otázky a odpovědi z tiskové konference Briana Priskeho po domácí remíze s Baníkem 1:1 jsme se přenesli do poloviny září roku 2022. Sparta tenkrát mačkala Baník celý zápas, i tak si ale připsala jen pátou ligovou remízu v řadě. Předtím ztratila body s Bohemians, v Jablonci, se Zlínem a v Teplicích.

Priske už měl v roli nového sparťanského kouče za sebou také hrůzný start, kdy Sparta vypadla hned s prvním soupeřem, s norským Vikingem, z Konferenční ligy a první ligové kolo prohrála doma s Libercem. Po devátém kole sezony 2022/23 tak byla bez evropských zápasů a v lize třetí o jedenáct bodů za Plzní a o pět za Slavií.

Priske byl pod tlakem, ale už tenkrát ukázal, že neztrácí hlavu. „Věříme tomu, co děláme. Data nám ukazují, že v zápasech dominujeme, chybí nám kousek kvality, abychom takový zápas vyhráli. Pro nás je nejdůležitější, abychom zůstali hladoví a ambiciózní. Víme, že budeme hodnoceni podle výsledků, nejsme s nimi spokojení. Ale sledujeme cestu, po které jdeme, je to o rozvoji týmu. Věřím, že jsme fanoušky neztratili. Jsou pro nás velmi důležití. Věřím, že výsledky přijdou,“ pokračoval na tiskovce po remíze s Baníkem.

Tři další zápasy v lize Sparta vyhrála, když dva z toho hrála doma s Hradcem Králové a s Pardubicemi a tehdejší podzimní návštěvy ukazují, že sparťanský národ se na svou euforii teprve chystal. Na Letnou tenkrát dorazilo 10 317 a 11 671 diváků. Tedy návštěvy daleko za aktuálním domácím průměrem Sparty, který v právě skončené sezoně vzrostl na 17 084.

Co přišlo následně ve 13. kole minulé sezony, si pamatuje každý. Sparta vybouchla v Edenu, kde ji Slavia zničila výsledkem 4:0. Letenští po tomhle trapasu ztráceli na první Plzeň 12 bodů (na Slavii pět) a byli fotbalovou veřejností odepsáni z boje o titul. Priskeho pozice byla opět zpochybňována, Dán však dál věřil, že ve Spartě uspěje. Přesuňme se zase na chvíli na pozápasovou tiskovou konferenci.

Po nezvládnuté letní evropské kvalifikaci je derby dalším klíčovým momentem, který jste nezvládli. Pořád věříte nastolené cestě?

„Stoprocentně! Jdeme správným směrem. Prohráli jsme velkou bitvu, bolí to, jsme zklamaní a smutní, ale válka bude ještě dlouhá. Před derby jsme neprohráli jedenáct zápasů v řadě, stříleli jsme góly a potvrdili, že se zlepšujeme.“

Máte dostatečně silný tým na to, abyste týmům, jako je Slavia nebo Plzeň, konkurovali?

„Ano, jsem o tom přesvědčený.“

Sparťani předchozích osm sezon museli koukat na mistrovské oslavy Slavie nebo Plzně a na konci října 2022 to vypadalo, že ani Priske toto čekání neutne. A řešilo se, zda vůbec Dán má pokračovat. „Všechno určitě není najednou špatně, i v těžkých podmínkách se však od něho čekají mimořádná rozhodnutí – taková, která zásahům do jeho lodi předejdou, ne že přijdou až po nich. Klubové vedení jinak bude řešit tradiční dilema: odvolat, a přiznat tím opět vlastní pochybení, nebo držet, dokud to už bude úplně zmatečné,“ psal tehdy v komentáři na webu iSport.cz Štěpán Filípek a vystihoval tak náladu panující kolem dál tápající Sparty.

Priske zareagoval, změnil systém hry, kdy definitivně po prohraném derby přešel ze čtyřobráncového na tříobráncový systém a Sparta vývoj sezony dokázala otočit, když následujících 21 zápasů v lize (včetně dalších dvou derby) neprohrála. Obrat nastartovala po debaklu na Slavii překvapivě v Plzni.

Letenští tam jeli s nožem na krku a i vlastní fanoušci už je často odepisovali. Navíc Sparta předtím ve Štruncových sadech 13 ligových zápasů v řadě nevyhrála a většinu prohrála. Ale přišel zlom, který byl o to nečekanější, že v té době vypadala Plzeň jako rozjetý válec, který předtím doma porazil i Slavii (3:0 po červené kartě Santose hned z úvodu zápasu) a v lize tenkrát neprohrál už 35 zápasů v řadě.

Sparta tehdy na začátku listopadu 2022 obrátila vývoj celé sezony a vlastně i svůj novodobý osud. Před její výhrou, kterou vystřelil v 82. minutě David Pavelka (zrovna hráč, který je ve Spartě dlouhodobě na odpis), vládla Viktoria lize o sedm bodů před Slavií a o 12 před Spartou. Po zkaženém derby v Edenu a vypadnutí s Vikingem v Konferenční lize šlo tehdy také o první velké plusové body pro Briana Priskeho a jeho tým. Sám trenér tuhle výhru v Plzni v rozhovoru s Football Clubem označil za zlomovou.

Plusových bodů Priske od té doby nasbíral mraky a Spartu teď opouští vlastně v pozici novodobé legendy. A také jako člověk, který snad definitivně zlomil jedno vousaté fotbalové klišé o specifikách české kabiny, na která cizinec nemůže vyzrát.

Než jste přišel do Sparty, existoval silný předsudek, že s cizincem na lavičce to v české lize prostě nemůže fungovat, dostal Brian Priske dotaz od Adama Nenadála, zástupce šéfredaktora deníku Sport. „Tak to jsem určitě cítil, když jsem přišel. Že tu nebylo moc zahraničních koučů a že tu byla i skepse, týkající se zahraničního kouče, který přebírá Spartu – vzhledem ke zkušenosti, jakou s tím klub už měl,“ odpověděl Priske nejspíš se vzpomínkou na působení Andrey Stramaccioniho na Letné.

Finský sparťan Sparv: Bájné specifikum české kabiny? To tady nevidím

Z kapitána Finska je kouč mladých sparťanů, který myslí na Bundesligu. Tim Sparv vypráví, čím ho český fotbal šokoval, s kým z hráčů si vyměňuje knihy a jak se klub za Briana Priskeho otevřel. Mluví také o svých obavách o světový fotbal pod vlivem zemí jako Saúdská Arábie a Katar. Ve prospěch tamních dělníků se hodně angažoval a jel je i osobně navštívit.

Přečíst

„Ale abych byl upřímný, nestrávil jsem nad tím moc času. Měl jsem jeden cíl: jak uspějeme? Jako uspějeme jako tým? Jako klub? Mám filozofii, že se snažím nevěnovat příliš času tomu, co si někteří lidé mohou myslet. Snažím se jen dělat svou práci tak, jak považuji za nezbytné. A lidé prostě mají svoje názory, ať už se mi líbí, nebo ne. Ale samozřejmě, uvědomuju si rozdílnost kultur a jejich základů i to, že je určitě důležité brát tohle všechno v potaz, když jdete do nového klubu,“ řekl Priske v rozhovoru, který dělal pro podcast Liga naruby.

Před jeho příchodem na Spartě roky ležela deka. Tým přiváděl kvalitní hráče, ale nedokázal jejich talent naplno rozvinout, chyběla týmová soudržnost a zbytečné porážky srážely tým na kolena. Co dělal dánský trenér jinak?

„Dávám na intuici. Kdykoliv se jako trenér postavím před hráče, vnímám aktuální náladu, pozoruju je a v hlavě řeším, jaká taktika je v dané situaci ta nejlepší. Jsou naštvaní? Jsou smutní? Emoce jsou ve fotbale neuvěřitelně důležité. Zkuste si představit ty nervy, které zažíváte vy, když se na fotbal koukáte, a teď si je několikrát vynásobte a zjistíte, co se odehrává v hlavách hráčů a trenérů. A i když emocí bývá v kabině po prohraném zápase víc a vzájemně se prolínají, jedna nakonec vždycky převažuje. Vy ji musíte odhalit, abyste s ní dokázal pracovat. A pak kolem ní postavit způsob, jakým k týmu mluvit. Mám křičet, mám zdůrazňovat očekávání, které od hráčů mám, mám být kritický, nebo se je naopak snažit uklidnit,“ odpovídal ve velkém rozhovoru pro Football Club před rokem.

V čem se podle Priskeho nejvíc změnil tým, který vyhrál tituly, v porovnání s týmem, který uviděl, když před něj přišel poprvé loni v létě? „Na prvním setkání s hráči mě překvapilo, jak nesmírně disciplinovaný tým tady byl. Hráči byli naučení dělat přesně to, co se jim řekne. S takovou kázní jsem se v Antverpách ani nikde v Dánsku nesetkal. Slušní správní kluci. Možná až moc slušní a správní. A zranitelní. Na všech bylo cítit, jak moc jsou pod tlakem, protože hrají s logem Sparty na dresech a nedodávají výsledky, které od nich všichni očekávají. Od prvního dne jsem začal pracovat na tom, abych jim vrátil sebedůvěru. A taky odbrzdil kreativitu,“ odpověděl teď už bývalý kouč Sparty.

Kdo je nový trenér Sparty?

Lars Friis je 48letý Dán, který od prosince 2022 dělal Brianu Priskemu asistenta ve Spartě. Friis tehdy do realizačního týmu přišel jako náhrada za Thomasa Nørgaarda, který se po půl roce v Praze rozhodl vrátit do Dánska. Před příchodem na Letnou vedl Friis jako hlavní kouč dánské ligové kluby Aalborg a Viborg. Předtím působil v realizačních týmech Aarhusu, Brentfordu a Midtjyllandu, kde poprvé spolupracoval s Priskem.

„Lars velmi dobře zná naše prostředí, hráče, herní schéma, prakticky ihned po svém příchodu se plynule začlenil do našeho systému. Budeme pokračovat v nastavené cestě. Od této chvíle s Larsem v čele,“ řekl Tomáš Rosický, sportovní ředitel Sparty. Friis měl pod Priskem na starosti ofenzivu Sparty.

„Naše filozofie je jasně nastavena. Nejen co se týče dlouhodobých cílů, ale i malých detailů, které řešíme na každodenní bázi. Pevný základ, z kterého vycházíme, je velmi důležitý, jen díky němu můžeme totiž naši dosavadní práci ještě pozvednout. Přestože to budu nyní já, kdo stojí v čele, pořád je nejzásadnější kolektivní výkon celého realizačního týmu,“ řekl Friis.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s