Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Finský sparťan Sparv: Bájné specifikum české kabiny? To tady nevidím

29. leden 2024
Sdílejte:
Z kapitána Finska je kouč mladých sparťanů, který myslí na Bundesligu. Tim Sparv vypráví, čím ho český fotbal šokoval, s kým z hráčů si vyměňuje knihy a jak se klub za Briana Priskeho otevřel. Mluví také o svých obavách o světový fotbal pod vlivem zemí jako Saúdská Arábie a Katar. Ve prospěch tamních dělníků se hodně angažoval a jel je i osobně navštívit.
Tim Sparv ve sparťanském.Foto: AC Sparta Praha

Když jsme se v létě 2022 setkali poprvé, vlastně jen shodou okolností se to odehrálo právě v Praze. Tim Sparv se svou partnerkou, českou miss 2011 a influencerkou Jitkou Nováčkovou, se tu právě usazoval po své pestré, stěhovavé kariéře. Já tu byl na dovolené z Washingtonu. A naše hlavní téma se Česka netýkalo. Sparv byl tou dobou celosvětově vnímaný jako jeden z nejsilnějších fotbalových hlasů za lepší práva a podmínky zahraničních dělníků v Kataru. Právě o tom a obecně o hráčském aktivismu, který jde za hranice samotného fotbalu, jsme se tehdy obsáhle bavili. Vznikl titulní rozhovor pro knihu Football Club: Nejlepší fotbalové příběhy.

O Spartě a českém fotbalu jsme tenkrát nemluvili, jeho čerstvě domluvené angažmá na Letné a Strahově bylo tehdy ještě neveřejné a dojmy z Česka minimální. Ovšem uplynul rok a půl a v Praze už jsme oba doma. A tak jsem byl kromě jeho aktivit na poli světového fotbalu zvědavý i na to, jak zahraniční fotbalista a začínající kouč s rozhledem jako Tim Sparv vnímá Česko, jeho fotbal a práci v jednom ze dvou největších zdejších klubů. Z mládežnické akademie se v něm postupně přesunul k B-týmu, kde teď dělá asistenta Luboši Loučkovi. A podle krátké konverzace s recepční ve strahovském tréninkovém areálu Sparty jsem pochopil, že i v češtině pokroky udělal – byť prý ne takové, jak si představoval…

Do Česka jste se nastálo přesunuli předloni – bylo to dobré rozhodnutí?

Žil jsem během své kariéry v mnoha zemích a v Evropě to přivykání není těžké. Naopak bych řekl, že to mě na tom bavilo nejvíc, že jsem mohl žít v tolika zemích a kulturách. Mohl jsem se učit tolik jazyků, což je můj oblíbený koníček. Takže si myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. Moje partnerka je spokojená, moje rodina je spokojená – a to je teď asi to hlavní. A velkým plusem k tomu je, že jsem mohl zahájit svou trenérskou dráhu ve velkém klubu, jako je Sparta. Mám tu některé skutečně dobré kolegy a podporu, takže dělat ty první kroky tady je dobré.

Shodou okolností jste se ve Spartě objevil ve stejném okamžiku jako další Seveřan Brian Priske a jeho tým. To vám taky pomohlo?

Určitě. Řekl bych, že přítomnost tohoto realizačního týmu u A-mužstva raketově nastartovala rozvoj jak můj, tak dalších lidí kolem. Dorazili s úplně jiným myšlením, než na jaké jste tady v Česku asi zvyklí. A myslím, že to pozvedlo úroveň všech. Takže to, že jsme nablízku Brianovi, Larsi (Friisovi), Christianovi (Clarupovi) i všem českým klukům, to nám z B-týmu pomáhá. Béčko totiž není určené jen k rozvoji hráčů, ale taky trenérů. My se taky chceme zlepšovat, vidět na sobě pokrok – a tahle blízkost nám prospívá.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.