Přímák pro vás tentokrát něco zjistil.
Asi jste zaznamenali vzrušenou debatu o novém systému nasazování v Mol Cupu, tedy v českém poháru. Zatímco ještě loni (a také třeba v sezoně 2021/22) spolu už ve čtvrtfinále hrály Slavia se Spartou, nově už se nic takového nemohlo stát a na derby podle nových pravidel může v tomto ročníku dojít až od semifinále.
V pohárovém rozpisu se totiž nově pro los čtvrtfinále i některých předchozích kol objevilo toto pravidlo: „kluby jsou rozděleny podle úrovně soutěže v probíhajícím ročníku a umístění v mistrovských soutěžích v předcházejícím ročníku na nasazené a nenasazené.“
Vytvoř si online účet u sázkové kanceláře Betano. Za registraci získáš bonus 750 Kč a navíc můžeš na Betano TV zdarma sledovat živé přenosy všech zápasů české nejvyšší fotbalové soutěže a to jak na počítači tak i na svém mobilu. Více zde.
Proč k téhle změně došlo, jsme se zeptali na fotbalové asociaci. „Od aktuálního ročníku je organizace Mol Cupu nově rozdělená mezi FAČR a LFA, což vychází z Rámcové smlouvy mezi těmito dvěma asociacemi. LFA zajišťuje soutěž administrativně a ve spolupráci s kluby organizačně, FAČR pak po formální, obsahové, mediální a marketingové stránce. Návrh na změnu Rozpisu Poháru FAČR, který obsahoval i úpravu pro los čtvrtfinále, schválil loni na jaře Výkonný výbor FAČR po předchozím schválení ze strany LFA,“ odpovídá Petr Šedivý, ředitel komunikace na FAČR.
„V Evropě i soutěžích UEFA se s koeficienty a nasazováním pracuje různě, nicméně FAČR se vyhodnocováním změn a variant zabývá průběžně. Musí při tom brát v úvahu i další aspekty, jako možnou absenci umělého osvětlení nebo vyhřívaných trávníků u klubů z nižších soutěží. Letošní ročník Mol Cupu bude vyhodnocen v květnu, rozpis příštího ročníku 2025/26 bude schválen v červnu,“ dodal Šedivý.
S nasazováním v národních pohárech se skutečně v různých zemích pracuje různě. Třeba ve Španělsku platí až do osmifinále (včetně), že týmy z nižších soutěží vždy hrají proti týmu z první ligy, za to ale mají výhodu domácího prostředí. Od čtvrtfinále je už ale los volný.
V Německu se v prvních dvou kolech týmy dělí na nasazené (z první a druhé ligy) proti zbytku, od osmifinále už může jít každý na každého, takže v něm letos třeba Leverkusen vyřadil Bayern. Zároveň platí, že týmy z třetí ligy a nižších soutěží mají tu výhodu, že proti týmům z první a druhé ligy hrají vždy doma. V úterý tak v Bielefeldu 27 tisíc lidí sledovalo, jak třetiligová Arminia vyřadila obhájce z Leverkusenu a poprvé v klubové historii je ve finále DFB Pokalu.
Zpět ale do Česka. Podle aktuálních pravidel na sebe týmy ze současné top čtyřky narazí nejdřív v semifinále, pokud se tam dostanou. Ve čtvrtfinále nás teď čekají následující zápasy:
Finále je na programu v půlce května a bude se hrát na stadionu toho finalisty, který bude v koeficientové pětiletce Mol Cupu níže postavený. Ano, tady se postupuje podle jiného klíče než podle toho, který platí pro nasazování do čtvrtfinále.
Jisté tak je, že se nebude hrát na Letné. Sparta je totiž v koeficientovém žebříčku první. Naopak Baník má velkou naději, že kdyby se do finále poháru dostal, bude ho hrát v domácím prostředí, protože horší koeficient ze čtvrtfinalistů mají jen Teplice.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?