Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Stanciu má čínský titul po kontumační výhře. Slavia gratuluje

31. prosinec 2022
Sdílejte:
Nicolae Stanciu je mistrem Číny s klubem Wu-chan Three Towns. Místo dramatických zápasů rozhodl poslední kolo koronavirus. Vrátí se teď rumunský reprezentant do Slavie?
Nicolae Stanciu se Slavií v Lize mistrů na hřišti Interu.Foto: cristiano barni / Shutterstock

Až na úplném konci se udál možná ten nejvíc bizarní fotbalový okamžik roku 2022.

O titulu v čínské lize se v posledním kole nerozhodlo na hřišti. Rozhodovali kontumační výsledky ve prospěch obou o titul soupeřících týmů. Jejich protivníci nemohli nastoupit kvůli nákaze koronavirem.

Wu-chan Three Towns je mistrem díky lepšímu skóre, když má stejně bodů jako druhý Šan-tung Tchaj-šan. Oba si v posledním kole, které mělo rozhodnout, připsali kontumační výhru 3:0.

Kromě jiného to znamená, že čínským mistrem je i Nicolae Stanciu, bývalý hráč obou pražských S. Na rozdíl od Sparty mu k tomu ale Slavia pogratulovala. Má totiž blízko k Číně i Stanciovi.

Připomeňme, že vršovický klub vlastní čínská státní skupina Citic. A blízkost k rumunskému reprezentantovi je z doby před rokem 2022, kdy Stanciu se Slavií získal kromě jiného dva české tituly.

Už během vánočních svátků se na webu Slavie objevil text, ve kterém se Stanciu vyznává z lásky k vršovickému klubu nebo k tomu, že obdivuje trenéra Jindřicha Trpišovského.

Ten zase na Stancia vzpomínal naposledy po podzimním neúspěchu v konferenční lize. Za jeden z důvodů, proč Slavia nepostoupila, označil absenci Stanciových přihrávek.

Už tehdy na začátku listopadu se mluvilo o možném návratu 29letého rumunského reprezentanta do Edenu. „Stanciu chce zpátky do Slavie a její šéf Jaroslav Tvrdík ví, že se chce Nico vrátit,“ řekl Pavel Zíka z agentury SPOCS Global Sport, která Stancia zastupuje Seznam zprávám.

Kontroverzní vlastnící ohrožují fotbal. Trojského koně máme i v Česku

Jsou jako trojští koně, kluby si nekupují z lásky k fotbalu. Chtějí si přes ně zlepšit obraz, vyprat peníze nebo je mají jen jako hračku. Dost jich je v Anglii, jednoho máme i v Praze. Nemusíme to akceptovat.

Přečíst

Stanciu má v Číně smlouvu platnou do konce roku 2024. „Přesto má Slavia slušnou šanci hráče, s nímž v minulosti slavila dva tituly, znovu získat. Zadarmo by to sice patrně nebylo, důležitou roli však může hrát interes samotného hráče,“ psal na začátku listopadu v citovaném textu na Seznamu Luděk Mádl.

A dodal, že Stanciův zimní odchod byl ve Slavii zpětně vyhodnocen jako jedna z příčin jarní ztráty mistrovského titulu. Čínský klub měl za ofenzivního záložníka zaplatit čtyři miliony eur.

Stanciu do Slavie přišel před sezonou 2019/20 a hned ji pomohl v úspěšném play-off o Ligu mistrů s Kluží, tedy s klubem z města, v jehož blízkosti Stanciu v Rumunsku žije. Mimochodem i Kluž by Stanciua ráda získala. Do Edenu Stanciu přestoupil jen půl roku poté, co odešel ze Sparty do saudskoarabského Al-Ahli.

Slavia už v prosinci přivedla z Bohemians Petra Hronka. Naopak do belgického Genku odchází Yira Sor.

Mistr z Wu-chanu je nováčkem v nejvyšší čínské lize, v předchozích dvou letech vyhrál třetí a následně druhou ligu. Stanciu ho letos k titulu táhl společně s dvojicí brazilských krajánků Marcao - Davidson (27 a 18 gólů), když ve 27 zápasech zapsal deset branek a jedenáct asistencí.


Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s