Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Dřív řešil křivdy, teď Evropu se Slováckem. Zlobí nás odchody, říká Svědík

27. říjen 2022
Sdílejte:
Podivné konce v Boleslavi a v Baníku, sestup s Jihlavou, postup s Pardubicemi do druhé ligy a teď už čtyři roky úspěšné angažmá ve Slovácku. Martin Svědík je jedním z nejžádanějších českých koučů. A je svůj. Fachman, kterého všichni hráči nemusí, ale snad každý ho respektuje. „Vynahrazuju si hráčskou kariéru,“ říká v rozhovoru.
Martin SvědíkFoto: Profimedia

Jak se pozná dobrý trenér?

Většinou se hodnotí podle úspěchů.

Což není úplně spravedlivé, co?

Nemusí to být spravedlivé. Záleží na tom, jaké má trenér před příchodem nastavené cíle. Nejen co se týká umístění. Jde o to, jak zhodnocuje hráče, jestli roste prestiž klubu. Těch věcí je víc. Taky je rozdíl, jestli jste mládežnický trenér anebo v seniorské kategorii. U mládeže záleží, kolik hráčů přejde do áčka a jestli pak v dospělém fotbale uspěje. Úkoly koučů jsou různé.

Za mě je podstatné, abych viděl na hře týmu trenérův rukopis.

To je pravda. Souhlasím s tím. Je to jeden z faktorů, které jsem měl na mysli. Když už je všechno zaběhlé, rukopis trenéra by měl být vidět na principech hry. A třeba i na tom, jak dokáže reagovat na vývoj utkání. Takový má většinou i ty úspěchy. Jedno souvisí s druhým, je to provázané. Oko diváka pozná: Ano, tohle je rukopis kouče, který do klubu přišel. Důležitá je i ekonomická složka. Někam dostanete tým, prodávají se hráči. Jak se to daří Jindrovi Trpišovskému ve Slavii. Tak se pozná úspěšný a dobrý trenér.

V čem se cítíte silný vy?

Strašně nerad hodnotím sám sebe… Ale dobře. Myslím, že umím číst hru soupeře, reagovat na ni. Ani taktická stránka mi není cizí. Na videu možná vidím věci jinak než všichni ostatní. Strávím u něj opravdu hodně času.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.