Prohrou v Turecku 1:2 česká reprezentace podtrhla neúspěšný rok 2022. Bilance za něj dělá dvě výhry, dvě remízy a pět proher.
Jde o nejhorší bilanci, jakou samostatné Česko kdy mělo a teprve o druhý rok se zápornou bilancí (prvním byl 2016: 4-5-5), ukazuje souhrn za jednotlivé roky na webu Fotbalové asociace ČR.
Rok 2022 pro českou reprezentaci hned špatně začal, když v březnu v prodloužení prohrála 0:1 ve Švédsku baráž o mistrovství světa.
Poté přišla nejlepší letošní fáze: remíza 1:1 v přátelském zápase ve Walesu, výhra 2:1 doma v Lize národů nad Švýcarskem a o tři dny později domácí remíza se Španělskem 2:2, kde Češi dokonce až do 90. minuty sahali po překvapivé výhře.
Pak už v Lize národů přišly jen prohry – dvakrát s Portugalskem (0:2 a 0:4) a v odvetách ve Španělsku (0:2) i ve Švýcarsku (1:2).
Právě i těžká skupina v Lize národů stojí za letošní silně negativní bilancí.
A náladu kolem národního týmu příliš nezlepšil ani poslední sraz těsně před startem mistrovství světa v Kataru. Obejít se musel bez hráčů ze špičkových českých klubů, protože funkcionáři dali proti sobě termíny reprezentace a českého poháru.
V Olomouci to bez hráčů Plzně, Slavie nebo Sparty ještě stačilo na Faery (5:0), kde hattrickem zazářil olomoucký Mojmír Chytil. V Turecku se už ale končilo tak, jak celý rok 2022 začal.
V příštím roce má Česko velkou šanci na vylepšení reputace, když rozehraje kvalifikaci na mistrovství Evropy 2024, kde mu los přál. Na konci března 2023 se začíná doma s Polskem a výjezdem do Moldavska. Později přijdou i zápasy s Faerskými ostrovy a Albánií.
Liga národů nejsou jen nablýskanější přáteláky. Když se povede, může sloužit jako pojistka baráže na MS 2026.
Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.
Kde nám ujel vlak? A proč bychom se při výchově hráčů měli zaměřit především na hru bez míče? Jaroslav Hřebík ve velkém rozhovoru s FC analyzuje český fotbal.