Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Kovbojové z hranice. Reportáž nominovaná na novinářskou cenu

12. srpen 2023
Sdílejte:
Nemají na kopačky, někdy ani na jídlo. Přesto vyhrávají zápasy, turnaje a nakonec i stipendia. Tak vyrůstají fotbalisti na americko-mexickém pomezí, kde vládne španělština, pašeráci drog i lidí a láska k evropskému fotbalu.
„Žádáme o klid, o odpuštění, o boží ochranu." Tenhle rituál opakují před každým zápasem i tréninkem.Foto: Jan Kaliba

Football Club má radost. Získali jsme nominaci na Novinářskou cenu v kategorii psaná reportáž. A tohle je ten text, který jsme vydali loni v létě. Užijte si ho!


Poslední pokyny, poslední hecování, soupeři už netrpělivě poskakují u středového kruhu. Modře oblečená parta domácích hráčů ale ještě není připravená. Osmnáct kamarádů z Porterovy střední školy v Brownsvillu mezi sebe vzalo i své trenéry a společně utvořili kruh. Teď se vzájemně drží za ramena, klečí na zelených vláknech školní umělé trávy a odříkávají modlitbu. Tenhle rituál opakují Porter Cowboys před každým utkáním nebo tréninkem.

„Žádáme o klid, o odpuštění, o boží ochranu – pro hráče před zraněními, pro fanoušky, aby se pak bezpečně dostali domů. A dnes taky pro naše dva bývalé hráče, kteří měli autonehodu a teď bojují o život,“ vysvětluje mi José Espitia, učitel španělštiny a fotbalový kouč na střední škole ve dvousettisícovém příhraničním městě v nejjižnějším cípu Texasu. Nedaleko odsud jsou pláže Mexického zálivu nebo základna SpaceX a téměř na dohled od školního areálu stojí mezinárodní mosty přes řeku Rio Grande, která tu odděluje Spojené státy americké a Mexiko.

„Je to pro nás chvíle jednoty,“ pokračuje Espitia. „Zažeháváme tak v sobě bojovníky, nezdolná srdce, která bojují o každý míč až do konce. Zároveň prosíme o to, abychom si při tom zachovali pokoru, a dáváme najevo vděčnost, že tu můžeme být a prožít další zápas. Víte, každý tu řešíme nějaké životní problémy a fotbal je náš únik. I díky té modlitbě před výkopem zapomeneme a můžeme se pak stoprocentně soustředit,“ vypráví kouč Espitia, jak mu tu říkají.

Život je v téhle části světa tvrdý. I když jsme na americké straně hranice, víc než třetina obyvatel Brownsvillu živoří pod hranicí chudoby. Z rodin fotbalistů, kteří právě zahajují páteční utkání své regionální soutěže, pod ní ale podle Espitii žije 95 procent. „Ti kluci v životě dost trpí. Překonávají spoustu překážek. Nemají doma vzory jako jiní. Nežijí v hezkých domech. Bývají bez snídaně, bez oběda. My tady fotbal využíváme jako způsob, jak je nasměrovat na dobrou cestu. Jak jim pomoct zlepšit známky. Jak je dostat na univerzitu. Fotbal je naše kultura, naše náboženství, naše vášeň.“

Někteří hráči Porter Cowboys musí do školy denně dojíždět přes mezinárodní přechod z mexické strany hranice, protože jejich rodina si bydlení v americkém Brownsvillu zkrátka nemůže dovolit – je tu až čtyřikrát dražší. „Ti musí vstávat ve čtyři, o půl páté ráno, aby sem dorazili kolem půl deváté. Ráno totiž trvá přechod hranice až tři hodiny. Po škole tu zůstávají na trénink, před sedmou sednou na autobus nebo je někdo sveze k hraničnímu mostu a doma jsou v deset, v půl jedenácté večer. Někdy to jezdí třeba na kole, zvlášť na mexické straně a to může po setmění být dost nebezpečné,“ naráží Espitia na problémy života na jedné z nejstřeženějších hranic světa.

Související články

Ať Liberec žije Slovanem jako Brémy Werderem, přeje si Gebre Selassie

Devět let působil v Bundeslize. Zkušenosti, které tam nasbíral, teď bude Theodor Gebre Selassie uplatňovat při tvorbě nového Slovanu Liberec. S Ondřejem Kaniou a Janem Nezmarem chtějí vybudovat moderní klub, kterým žije celé město. „Moji synové hrají fotbal, vidím šanci nastavit klub tak, aby v něm oni i další mladí kluci měli dobrou budoucnost,“ říká o své motivaci.

Rozhovor

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.