E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Začíná Superpohár za všechny prachy. V Saudské Arábii obhajuje Real

11. leden 2023
Sdílejte:
V Rijádu dnes startuje španělský Superpohár. Proč o něj španělští obři hrají v Saudské Arábii a jakým formátem se turnaj čtyř týmů hraje? Máme otázky a odpovědi.
Hráči Realu slaví výhru ve španělském Superpoháru v lednu 2022.Foto: Profimedia

Kdo s kým hraje?

Na stadionu krále Fahda v Rijádu pro 69 tisíc diváků se v následujících dnech rozhodne o příštím držiteli španělského Superpoháru. Obhajuje Real Madrid, který před rokem ve finále porazil Barcelonu 3:2.

První semifinále se hraje dnes od 20 hodin středoevropského času a nastoupí v něm Real proti Valencii. Zítra si to ve stejný čas rozdají Barcelona s Betisem Sevilla. Finále se hraje v neděli 15. ledna také v osm večer. Všechny tři zápasy v Česku vysílá Nova Sport 3.

Co je Superpohár? A v jakém formátu ho Španělé hrají?

Superpohár se ve Španělsku hraje od roku 1982 a do roku 2020 se hrál v tradičním formátu superpohárů – šlo tedy o souboj mistra s vítězem poháru před startem nové sezony.

Po přepracování v roce 2020 je to teď soutěž čtyř týmů, která se koná každý rok v lednu. Původně se hrálo ve Španělsku v srpnu na dva zápasy (doma a venku), teď jezdí čtyři týmy v lednu do Saúdské Arábie.

Turnaje se účastní dva nejlepší týmy z předchozí sezony La Ligy a oba finalisté Copy del Rey, španělského poháru. Pokud se stejné týmy umístí mezi prvními dvěma v ligové tabulce a dostanou se do finále poháru, jdou do Superpoháru další v pořadí v lize. V krajním případě tak Superpohár hrají i třetí a čtvrtý tým z poslední ligy.

Letos je to čisté: Real Madrid a Barcelona se kvalifikovaly jako dva nejlepší v lize, k nim se přidal vítěz poháru Real Betis a poražený finalista z Valencie.

A kdo hraje s kým? Letos to bylo jasně dané: první z ligy proti druhému z poháru a naopak. Dřív se ale třeba i losovalo, aby se zajistilo, že finále v ideálním případě nabídne El Clásico, souboj Realu a Barcelony.

Proč se hraje v Saudské Arábii?

Kvůli penězům. Na přání prezidenta Španělské fotbalové federace Luise Rubialese zvýšit příjmy ze Superpoháru se místo konání změnilo od roku 2018. Tehdy se přestalo hrát odvetným způsobem a hrálo se také poprvé mimo Španělsko. Barcelona porazila Sevillu 2:1 v jednorázovém zápase konaném v marockém Tangeru. Protesty Sevilly, která už dřív slíbila fanouškům domácí zápas v rámci prodeje permanentek, byly ignorovány, připomíná web americké stanice ESPN.

Mela kolem Zidana. Po hlavě šéfa francouzského fotbalu jde i Macron

S novým rokem je tu nová super kauza ve francouzském fotbale. Noël Le Graët, šéf Francouzské fotbalové federace (FFF), je dlouhodobě pod palbou kvůli nejrůznějším skandálům včetně sexuálního obtěžování. Nakonec mu ale možná zlomí vaz prkotina: neuctivé komentáře na adresu Zinédina Zidana.

Přečíst

Rok 2018 se zápasem v Maroku byl pouze zkušební. V září 2019 federace podepsala šestiletou smlouvu se Saúdskou Arábií v hodnotě 40 milionů eur za sezonu. Později vyšlo najevo, že klíčovou roli sehrála společnost Gerarda Piqueho Kosmos, a to výměnou za 10% provizi.

„Máme dobré vazby na Blízký východ. Chtěli tam přivést fotbalové soutěže a my jsme mluvili s Rubialesem, jestli by měl zájem tam hrát Superpohár," řekl Pique loni v dubnu. Saúdská Arábie podle něj nebyla jedinou možností, ve hře byly i nabídky z Miami a Kataru.

První Final Four Superpohár se hrál v lednu 2020 v Džiddě. Covidová pandemie si pak vynutila změnu plánů a v roce 2021 se turnaj odehrál v Andalusii. Před rokem už byl zpět v Saúdské Arábii, tentokrát v Rijádu, kde se hraje i letos.

Za přemístění Superpoháru do Saudské Arábie se na zástupce španělského fotbalu snesla i kritika, která se týkala lidských práv a nedostatečné rovnosti žen a mužů. Přehodnocovat toto rozhodnutí se ale Španělská fotbalová federace evidentně nechystá, když mezitím prodloužila původní šestiletou dohodu do roku 2029.

„Když tam jsou ambasády, bilaterální vztahy a dělá se tam mezinárodní byznys, proč by tam nemohl jet fotbal? Děláme tam pozitivní práci. Nyní je tam ženská liga... Buď se můžeme k celé společnosti otočit zády, nebo se pokusit ukázat, že se věci mohou změnit,“ řekl v prosinci na valném shromáždění španělské federace Rubiales.


Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s