Začíná Superpohár za všechny prachy. V Saudské Arábii obhajuje Real

11. leden 2023
Sdílejte:
V Rijádu dnes startuje španělský Superpohár. Proč o něj španělští obři hrají v Saudské Arábii a jakým formátem se turnaj čtyř týmů hraje? Máme otázky a odpovědi.
Hráči Realu slaví výhru ve španělském Superpoháru v lednu 2022.Foto: Profimedia

Kdo s kým hraje?

Na stadionu krále Fahda v Rijádu pro 69 tisíc diváků se v následujících dnech rozhodne o příštím držiteli španělského Superpoháru. Obhajuje Real Madrid, který před rokem ve finále porazil Barcelonu 3:2.

První semifinále se hraje dnes od 20 hodin středoevropského času a nastoupí v něm Real proti Valencii. Zítra si to ve stejný čas rozdají Barcelona s Betisem Sevilla. Finále se hraje v neděli 15. ledna také v osm večer. Všechny tři zápasy v Česku vysílá Nova Sport 3.

Co je Superpohár? A v jakém formátu ho Španělé hrají?

Superpohár se ve Španělsku hraje od roku 1982 a do roku 2020 se hrál v tradičním formátu superpohárů – šlo tedy o souboj mistra s vítězem poháru před startem nové sezony.

Po přepracování v roce 2020 je to teď soutěž čtyř týmů, která se koná každý rok v lednu. Původně se hrálo ve Španělsku v srpnu na dva zápasy (doma a venku), teď jezdí čtyři týmy v lednu do Saúdské Arábie.

Turnaje se účastní dva nejlepší týmy z předchozí sezony La Ligy a oba finalisté Copy del Rey, španělského poháru. Pokud se stejné týmy umístí mezi prvními dvěma v ligové tabulce a dostanou se do finále poháru, jdou do Superpoháru další v pořadí v lize. V krajním případě tak Superpohár hrají i třetí a čtvrtý tým z poslední ligy.

Letos je to čisté: Real Madrid a Barcelona se kvalifikovaly jako dva nejlepší v lize, k nim se přidal vítěz poháru Real Betis a poražený finalista z Valencie.

A kdo hraje s kým? Letos to bylo jasně dané: první z ligy proti druhému z poháru a naopak. Dřív se ale třeba i losovalo, aby se zajistilo, že finále v ideálním případě nabídne El Clásico, souboj Realu a Barcelony.

Proč se hraje v Saudské Arábii?

Kvůli penězům. Na přání prezidenta Španělské fotbalové federace Luise Rubialese zvýšit příjmy ze Superpoháru se místo konání změnilo od roku 2018. Tehdy se přestalo hrát odvetným způsobem a hrálo se také poprvé mimo Španělsko. Barcelona porazila Sevillu 2:1 v jednorázovém zápase konaném v marockém Tangeru. Protesty Sevilly, která už dřív slíbila fanouškům domácí zápas v rámci prodeje permanentek, byly ignorovány, připomíná web americké stanice ESPN.

Mela kolem Zidana. Po hlavě šéfa francouzského fotbalu jde i Macron

S novým rokem je tu nová super kauza ve francouzském fotbale. Noël Le Graët, šéf Francouzské fotbalové federace (FFF), je dlouhodobě pod palbou kvůli nejrůznějším skandálům včetně sexuálního obtěžování. Nakonec mu ale možná zlomí vaz prkotina: neuctivé komentáře na adresu Zinédina Zidana.

Přečíst

Rok 2018 se zápasem v Maroku byl pouze zkušební. V září 2019 federace podepsala šestiletou smlouvu se Saúdskou Arábií v hodnotě 40 milionů eur za sezonu. Později vyšlo najevo, že klíčovou roli sehrála společnost Gerarda Piqueho Kosmos, a to výměnou za 10% provizi.

„Máme dobré vazby na Blízký východ. Chtěli tam přivést fotbalové soutěže a my jsme mluvili s Rubialesem, jestli by měl zájem tam hrát Superpohár," řekl Pique loni v dubnu. Saúdská Arábie podle něj nebyla jedinou možností, ve hře byly i nabídky z Miami a Kataru.

První Final Four Superpohár se hrál v lednu 2020 v Džiddě. Covidová pandemie si pak vynutila změnu plánů a v roce 2021 se turnaj odehrál v Andalusii. Před rokem už byl zpět v Saúdské Arábii, tentokrát v Rijádu, kde se hraje i letos.

Za přemístění Superpoháru do Saudské Arábie se na zástupce španělského fotbalu snesla i kritika, která se týkala lidských práv a nedostatečné rovnosti žen a mužů. Přehodnocovat toto rozhodnutí se ale Španělská fotbalová federace evidentně nechystá, když mezitím prodloužila původní šestiletou dohodu do roku 2029.

„Když tam jsou ambasády, bilaterální vztahy a dělá se tam mezinárodní byznys, proč by tam nemohl jet fotbal? Děláme tam pozitivní práci. Nyní je tam ženská liga... Buď se můžeme k celé společnosti otočit zády, nebo se pokusit ukázat, že se věci mohou změnit,“ řekl v prosinci na valném shromáždění španělské federace Rubiales.


Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s