Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Mela kolem Zidana. Po hlavě šéfa francouzského fotbalu jde i Macron

11. leden 2023
Sdílejte:
S novým rokem je tu nová super kauza ve francouzském fotbale. Noël Le Graët, šéf Francouzské fotbalové federace (FFF), je dlouhodobě pod palbou kvůli nejrůznějším skandálům včetně sexuálního obtěžování. Nakonec mu ale možná zlomí vaz prkotina: neuctivé komentáře na adresu Zinédina Zidana.
Zinédine ZidaneFoto: Marco Iacobucci Epp / Shutterstock

V nedávném rozhovoru pro RMC se Le Graëta ptali na jeho názor na spekulace, že by Zidane mohl převzít brazilskou reprezentaci. Šéf FFF odpověděl, že je mu to úplně ukradené a na doplňující dotaz, zda mu Zizou volal kvůli místu u Les Bleus, řekl „ne, a kdyby volal, nezvednu mu to“.

O Zidanovi se přitom dlouho spekulovalo jako o možné náhradě Didiera Deschampse, pokud by po mistrovství světa v Kataru skončil. To se nestalo, Le Graët mu (bez konzultace s členy výkonného výboru FFF) prodloužil smlouvu do 2026. A navrch přisypal tuhle sůl do rány. Jenže trochu přestřelil.

Proti Le Graëtovým slovům se veřejně ohradili třeba Kylian Mbappé, Franck Ribéry nebo ministryně sportu Amélie Oudéa-Castéra. Šéf FFF pod tlakem couvnul, za vyjádření se omluvil a Zidanovi měl snad i sám zavolat, ale jeho už tak nedobrou reputaci šlo těžko zachraňovat.

Kromě tlaku zvenčí se přidaly i síly zevnitř Francouzské fotbalové federace: její etická komise totiž Le Graëta vyzvala k rezignaci. Se stejným požadavkem už včera přišla i Francouzská asociace amatérského fotbalu. A nespokojenost roste i uvnitř výkonného výboru FFF.

A nebyla by to kauza, aby se do toho nevložil samotný prezident Francie Emmanuel Macron. Ten měl údajně na vlastní triko kontaktovat Michela Platiniho a sondovat, zda by neměl zájem stát se novým šéfem FFF. Platiniho poslední větší rolí ve fotbale bylo jeho neslavné působení v řadách FIFA.

Uvidíme, jak Le Graëtova kauza nakonec dopadne, ale pokud ho nakonec položí zrovna tohle, bude to ironie. On i celá FFF jsou dlouhodobě zatíženi skandály včetně sexuálního obtěžování, opravdový tlak na jeho konec ale přišel až teď. Protože se opřel do Zizoua. A to se nedělá.

Text původně vyšel na twitterovém účtu Francouzský fotbal.


Související články

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák
Popup se zavře za 8s