Mela kolem Zidana. Po hlavě šéfa francouzského fotbalu jde i Macron

11. leden 2023
Sdílejte:
S novým rokem je tu nová super kauza ve francouzském fotbale. Noël Le Graët, šéf Francouzské fotbalové federace (FFF), je dlouhodobě pod palbou kvůli nejrůznějším skandálům včetně sexuálního obtěžování. Nakonec mu ale možná zlomí vaz prkotina: neuctivé komentáře na adresu Zinédina Zidana.
Zinédine ZidaneFoto: Marco Iacobucci Epp / Shutterstock

V nedávném rozhovoru pro RMC se Le Graëta ptali na jeho názor na spekulace, že by Zidane mohl převzít brazilskou reprezentaci. Šéf FFF odpověděl, že je mu to úplně ukradené a na doplňující dotaz, zda mu Zizou volal kvůli místu u Les Bleus, řekl „ne, a kdyby volal, nezvednu mu to“.

O Zidanovi se přitom dlouho spekulovalo jako o možné náhradě Didiera Deschampse, pokud by po mistrovství světa v Kataru skončil. To se nestalo, Le Graët mu (bez konzultace s členy výkonného výboru FFF) prodloužil smlouvu do 2026. A navrch přisypal tuhle sůl do rány. Jenže trochu přestřelil.

Proti Le Graëtovým slovům se veřejně ohradili třeba Kylian Mbappé, Franck Ribéry nebo ministryně sportu Amélie Oudéa-Castéra. Šéf FFF pod tlakem couvnul, za vyjádření se omluvil a Zidanovi měl snad i sám zavolat, ale jeho už tak nedobrou reputaci šlo těžko zachraňovat.

Kromě tlaku zvenčí se přidaly i síly zevnitř Francouzské fotbalové federace: její etická komise totiž Le Graëta vyzvala k rezignaci. Se stejným požadavkem už včera přišla i Francouzská asociace amatérského fotbalu. A nespokojenost roste i uvnitř výkonného výboru FFF.

A nebyla by to kauza, aby se do toho nevložil samotný prezident Francie Emmanuel Macron. Ten měl údajně na vlastní triko kontaktovat Michela Platiniho a sondovat, zda by neměl zájem stát se novým šéfem FFF. Platiniho poslední větší rolí ve fotbale bylo jeho neslavné působení v řadách FIFA.

Uvidíme, jak Le Graëtova kauza nakonec dopadne, ale pokud ho nakonec položí zrovna tohle, bude to ironie. On i celá FFF jsou dlouhodobě zatíženi skandály včetně sexuálního obtěžování, opravdový tlak na jeho konec ale přišel až teď. Protože se opřel do Zizoua. A to se nedělá.

Text původně vyšel na twitterovém účtu Francouzský fotbal.


Související články

Video: Dal gól z půlky a nevěděl kde slavit. Ve Skotsku si vzpomněli na Schicka

Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě. Od půlící čáry. Slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.

Zábava

Zemřel František Cipro. Muž, který Slavii vrátil titul

Ve věku 75 let zemřel František Cipro.

Slavia

Kdo vyhraje Ligu mistrů? A odejde Guardiola ze City bez ní?

Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?

Otázka týdne
Popup se zavře za 8s