Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Ujíždějící světlice. Němečtí fanoušci zdokonalují protesty proti vstupu investora

17. únor 2024
Sdílejte:
Němečtí fanoušci nepolevují při bundesligových zápasech v protestech proti vstupu investora do ligové asociace. Naopak na své názory upozorňují stále výrazněji.
Originální forma protestu v Rostocku na druhé Bundeslize. Foto: Profimedia

Ticho, nadávky, tenisáky, jablka nebo mince na hřišti a kvůli tomu na několik minut přerušené zápasy. To jsou v poslední době běžné obrázky z první a druhé Bundesligy.

Tenhle víkend protestující fanoušci našli nový způsob, jak na sebe upozornit. Už v pátek večer narušili zápas Kolína s Brémami autíčkem na ovládání, které jezdilo přímo na hrací ploše.

V sobotu na fanoušky Kolína navázali příznivci Rostocku, kteří celou akci ještě vylepšili, když na autíčka připevnili světlice v barvách domácí Hansy.

Co vlastně vede německé fanoušky k takové rebelii?

Ve stručnosti: vstup investora do DFL, tedy do organizace, přes kterou zástupci 1. a 2. Bundesligy řídí tyto dvě nejvyšší německé soutěže. Dvě třetiny klubů daly v hlasování DFL zelenou k jednání s potenciálními investory.

DFL si slibuje injekci ve výši zhruba miliardy eur. Investor by za to získal 8 % komerčních příjmů po dobu příštích dvaceti let. V plánu je získané prostředky rozdělit do rozvoje digitalizace (40 %) a infrastruktury (45 %). Zbytek by měly dostat k dispozici kluby.

To ale není po chuti fanouškům. „Jsme striktně proti vstupu investorů do DFL. Nechceme, aby to skončilo jako ve Španělsku nebo Itálii,“ popisují pro FootballClub svoje obavy příznivci z řad Cologne Slovakia, oficiálního fanklubu 1. FC Köln. Naráží na zápasy hrané v Saúdské Arábii, ale třeba taky na změny v časech výkopů. Ty nejsou pro Německo žádnou novinkou. Naposledy se upravovaly pro sezonu 2021/22 a aktuální je téma přesunu času výkopu sobotního hlavního zápasu ze současných 18:30 na 20:30, což by znamenalo lepší viditelnost v Americe.

Ve hře o investorský vstup byli ještě na začátku týdne dva zájemci: americká investiční společnost Blackstone a lucemburská finanční společnost CVC. Investora mají bundesligové kluby vybrat na konci března. V týdnu ale agentura Bloomberg přinesla zprávu, že Blackstone už zájem nemá, a to právě kvůli protestujícím fanouškům.

Problémem není jenom existence potenciálního investora jako taková. Snad ještě větší propast mezi tribunami a představiteli klubů vykopala křivda, kterou fanoušci cítí. „Zástupci některých klubů hlasovali proti vůli svých členů,“ vysvětlují příznivci Effzeh.

„Kromě toho, hlasovalo se přece už o půlroku dřív a tehdy byl návrh zamítnutý. To by DFL hlasování opakovala, dokud by výsledek nedopadl podle jejich vůle?” připomínají. Je pravda, že květnové hlasování nezískalo potřebnou většinu dvou třetin. Tehdejší plán však obsahoval rozdílné parametry. Aktuálně schválený rámec počítá s prodejem menšího podílu, využitím jiného mechanismu pro vstup investora a vymezuje některé nepřekročitelné hranice.

Mezi ty patři i ujištění, že marketingový partner nebude mít vliv na časy výkopů ani volbu místa konání zápasů. Právě o tom ubezpečovala DFL veřejnost i před víkendovým kolem. Při pohledu na množství a doby přerušení je třeba konstatovat, že neúspěšně. Tribuny mají jasno. Jak zdůrazňují příznivci z Cologne Slovakia: „Odmítáme, aby na naší vášni někdo vydělával a nás si bral jako rukojmí.” Investiční plán rozvoje Bundesligy poráží obava, aby se z fanoušků nestali zákazníci.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s