Ujíždějící světlice. Němečtí fanoušci zdokonalují protesty proti vstupu investora

17. únor 2024
Sdílejte:
Němečtí fanoušci nepolevují při bundesligových zápasech v protestech proti vstupu investora do ligové asociace. Naopak na své názory upozorňují stále výrazněji.
Originální forma protestu v Rostocku na druhé Bundeslize. Foto: Profimedia

Ticho, nadávky, tenisáky, jablka nebo mince na hřišti a kvůli tomu na několik minut přerušené zápasy. To jsou v poslední době běžné obrázky z první a druhé Bundesligy.

Tenhle víkend protestující fanoušci našli nový způsob, jak na sebe upozornit. Už v pátek večer narušili zápas Kolína s Brémami autíčkem na ovládání, které jezdilo přímo na hrací ploše.

V sobotu na fanoušky Kolína navázali příznivci Rostocku, kteří celou akci ještě vylepšili, když na autíčka připevnili světlice v barvách domácí Hansy.

Co vlastně vede německé fanoušky k takové rebelii?

Ve stručnosti: vstup investora do DFL, tedy do organizace, přes kterou zástupci 1. a 2. Bundesligy řídí tyto dvě nejvyšší německé soutěže. Dvě třetiny klubů daly v hlasování DFL zelenou k jednání s potenciálními investory.

DFL si slibuje injekci ve výši zhruba miliardy eur. Investor by za to získal 8 % komerčních příjmů po dobu příštích dvaceti let. V plánu je získané prostředky rozdělit do rozvoje digitalizace (40 %) a infrastruktury (45 %). Zbytek by měly dostat k dispozici kluby.

To ale není po chuti fanouškům. „Jsme striktně proti vstupu investorů do DFL. Nechceme, aby to skončilo jako ve Španělsku nebo Itálii,“ popisují pro FootballClub svoje obavy příznivci z řad Cologne Slovakia, oficiálního fanklubu 1. FC Köln. Naráží na zápasy hrané v Saúdské Arábii, ale třeba taky na změny v časech výkopů. Ty nejsou pro Německo žádnou novinkou. Naposledy se upravovaly pro sezonu 2021/22 a aktuální je téma přesunu času výkopu sobotního hlavního zápasu ze současných 18:30 na 20:30, což by znamenalo lepší viditelnost v Americe.

Ve hře o investorský vstup byli ještě na začátku týdne dva zájemci: americká investiční společnost Blackstone a lucemburská finanční společnost CVC. Investora mají bundesligové kluby vybrat na konci března. V týdnu ale agentura Bloomberg přinesla zprávu, že Blackstone už zájem nemá, a to právě kvůli protestujícím fanouškům.

Problémem není jenom existence potenciálního investora jako taková. Snad ještě větší propast mezi tribunami a představiteli klubů vykopala křivda, kterou fanoušci cítí. „Zástupci některých klubů hlasovali proti vůli svých členů,“ vysvětlují příznivci Effzeh.

„Kromě toho, hlasovalo se přece už o půlroku dřív a tehdy byl návrh zamítnutý. To by DFL hlasování opakovala, dokud by výsledek nedopadl podle jejich vůle?” připomínají. Je pravda, že květnové hlasování nezískalo potřebnou většinu dvou třetin. Tehdejší plán však obsahoval rozdílné parametry. Aktuálně schválený rámec počítá s prodejem menšího podílu, využitím jiného mechanismu pro vstup investora a vymezuje některé nepřekročitelné hranice.

Mezi ty patři i ujištění, že marketingový partner nebude mít vliv na časy výkopů ani volbu místa konání zápasů. Právě o tom ubezpečovala DFL veřejnost i před víkendovým kolem. Při pohledu na množství a doby přerušení je třeba konstatovat, že neúspěšně. Tribuny mají jasno. Jak zdůrazňují příznivci z Cologne Slovakia: „Odmítáme, aby na naší vášni někdo vydělával a nás si bral jako rukojmí.” Investiční plán rozvoje Bundesligy poráží obava, aby se z fanoušků nestali zákazníci.

Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s