FC Teutonia Ottensen je malý klub z Hamburku působící v Regionallize Nord. Minulé léto se kvalifikovala do DFB Pokalu, ale protože její skromné hřiště s umělým trávníkem nevyhovuje svazovým regulím, nabízelo se, že by zápas 1. kola odehrála na nedalekém stadionu FC St. Pauli.
Tenhle nápad vydržel přesně do chvíle, než jí los přiřadil jako soupeře RB Lipsko. Ze St. Pauli zaznělo důrazné NE. Klub dlouhodobě prosazující ušlechtilé hodnoty se distancoval od komerčního pojetí fotbalu reprezentovaného Red Bullem, a proto stadion k dispozici nedal.
Teutonia se tedy dohodla s Dessau, městem ze Saska-Anhaltska. Je to sice trochu z ruky, ale místní klub neměl s uspořádáním zápasu problém. Někdo jiný ovšem měl, protože pár dnů před výkopem neznámí pachatelé zničili trávník tím, že ho polili jakousi chemikálií.
Pohárový duel se nakonec musel odehrát v lipské Red Bull Areně.
I čtrnáct let po zapsání na mapu a sedm let po postupu do Bundesligy je RB Lipsko v německém fotbale veřejným nepřítelem číslo jedna. Ultras všech klubových barev se proti němu vyhraňují, tradiční týmy zejména z bývalé NDR s ním odmítají hrát přípravné zápasy. Kdykoli fanoušci nemají zrovna proti komu verbálně bojovat, nasměřují negativní emoce na lipský klub.
Pro ně je RasenBallsport Lipsko (jak se oficiálně jmenuje, protože v německém fotbale je až na historické výjimky zakázáno mít v názvu sponzora) ztělesněním veškerého zla spojeného se sportovním světem. Protipólem fotbalu jako vášně, jež se dědí z generace na generaci a patří k ní bohaté klubové kroniky, vitríny s poháry, vzpomínky na velké triumfy i slavné prohry.
Hlavní důvod silné antipatie je zřejmý. Klub vznikl v roce 2009 s čistě komerčním záměrem: aby se i v Německu prodalo co nejvíc plechovek energetického nápoje. Podobně jako to Red Bull dělá ve formuli, hokeji a jiných sportech. Nebo v rakouském fotbale, kde už dřív pohltil SV Austria Salcburk.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!