Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

RB Lipsko: ničitel fotbalu, nebo jen fackovací panák?

21. srpen 2023
Sdílejte:
Mezi elitou hraje RB Lipsko teprve sedm let, přesto budí emoce jako žádný jiný německý klub. Pro některé zůstává jedem, který otrávil čistý a nevinný fotbal, pro jiné mimořádně úspěšným sportovním projektem. Pojďme si oba pohledy přiblížit v pátém díle seriálu věnovaného šedesáti letům Bundesligy.
Ničí býci z Red Bullu fotbal?Foto: Profimedia

FC Teutonia Ottensen je malý klub z Hamburku působící v Regionallize Nord. Minulé léto se kvalifikovala do DFB Pokalu, ale protože její skromné hřiště s umělým trávníkem nevyhovuje svazovým regulím, nabízelo se, že by zápas 1. kola odehrála na nedalekém stadionu FC St. Pauli.

Tenhle nápad vydržel přesně do chvíle, než jí los přiřadil jako soupeře RB Lipsko. Ze St. Pauli zaznělo důrazné NE. Klub dlouhodobě prosazující ušlechtilé hodnoty se distancoval od komerčního pojetí fotbalu reprezentovaného Red Bullem, a proto stadion k dispozici nedal.

Teutonia se tedy dohodla s Dessau, městem ze Saska-Anhaltska. Je to sice trochu z ruky, ale místní klub neměl s uspořádáním zápasu problém. Někdo jiný ovšem měl, protože pár dnů před výkopem neznámí pachatelé zničili trávník tím, že ho polili jakousi chemikálií.

Pohárový duel se nakonec musel odehrát v lipské Red Bull Areně.

I čtrnáct let po zapsání na mapu a sedm let po postupu do Bundesligy je RB Lipsko v německém fotbale veřejným nepřítelem číslo jedna. Ultras všech klubových barev se proti němu vyhraňují, tradiční týmy zejména z bývalé NDR s ním odmítají hrát přípravné zápasy. Kdykoli fanoušci nemají zrovna proti komu verbálně bojovat, nasměřují negativní emoce na lipský klub.

Pro ně je RasenBallsport Lipsko (jak se oficiálně jmenuje, protože v německém fotbale je až na historické výjimky zakázáno mít v názvu sponzora) ztělesněním veškerého zla spojeného se sportovním světem. Protipólem fotbalu jako vášně, jež se dědí z generace na generaci a patří k ní bohaté klubové kroniky, vitríny s poháry, vzpomínky na velké triumfy i slavné prohry.

Hlavní důvod silné antipatie je zřejmý. Klub vznikl v roce 2009 s čistě komerčním záměrem: aby se i v Německu prodalo co nejvíc plechovek energetického nápoje. Podobně jako to Red Bull dělá ve formuli, hokeji a jiných sportech. Nebo v rakouském fotbale, kde už dřív pohltil SV Austria Salcburk.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.