Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

RB Lipsko: ničitel fotbalu, nebo jen fackovací panák?

21. srpen 2023
Sdílejte:
Mezi elitou hraje RB Lipsko teprve sedm let, přesto budí emoce jako žádný jiný německý klub. Pro některé zůstává jedem, který otrávil čistý a nevinný fotbal, pro jiné mimořádně úspěšným sportovním projektem. Pojďme si oba pohledy přiblížit v pátém díle seriálu věnovaného šedesáti letům Bundesligy.
Ničí býci z Red Bullu fotbal?Foto: Profimedia

FC Teutonia Ottensen je malý klub z Hamburku působící v Regionallize Nord. Minulé léto se kvalifikovala do DFB Pokalu, ale protože její skromné hřiště s umělým trávníkem nevyhovuje svazovým regulím, nabízelo se, že by zápas 1. kola odehrála na nedalekém stadionu FC St. Pauli.

Tenhle nápad vydržel přesně do chvíle, než jí los přiřadil jako soupeře RB Lipsko. Ze St. Pauli zaznělo důrazné NE. Klub dlouhodobě prosazující ušlechtilé hodnoty se distancoval od komerčního pojetí fotbalu reprezentovaného Red Bullem, a proto stadion k dispozici nedal.

Teutonia se tedy dohodla s Dessau, městem ze Saska-Anhaltska. Je to sice trochu z ruky, ale místní klub neměl s uspořádáním zápasu problém. Někdo jiný ovšem měl, protože pár dnů před výkopem neznámí pachatelé zničili trávník tím, že ho polili jakousi chemikálií.

Pohárový duel se nakonec musel odehrát v lipské Red Bull Areně.

I čtrnáct let po zapsání na mapu a sedm let po postupu do Bundesligy je RB Lipsko v německém fotbale veřejným nepřítelem číslo jedna. Ultras všech klubových barev se proti němu vyhraňují, tradiční týmy zejména z bývalé NDR s ním odmítají hrát přípravné zápasy. Kdykoli fanoušci nemají zrovna proti komu verbálně bojovat, nasměřují negativní emoce na lipský klub.

Pro ně je RasenBallsport Lipsko (jak se oficiálně jmenuje, protože v německém fotbale je až na historické výjimky zakázáno mít v názvu sponzora) ztělesněním veškerého zla spojeného se sportovním světem. Protipólem fotbalu jako vášně, jež se dědí z generace na generaci a patří k ní bohaté klubové kroniky, vitríny s poháry, vzpomínky na velké triumfy i slavné prohry.

Hlavní důvod silné antipatie je zřejmý. Klub vznikl v roce 2009 s čistě komerčním záměrem: aby se i v Německu prodalo co nejvíc plechovek energetického nápoje. Podobně jako to Red Bull dělá ve formuli, hokeji a jiných sportech. Nebo v rakouském fotbale, kde už dřív pohltil SV Austria Salcburk.

Související články

Historická sezona s výraznou českou stopou. Hložek a spol. jsou nedocenění

Zatímco Leverkusen zlomil další rekord, Bayern oznámil konec trenéra Tuchela a DFL se vzdala bezprostředních ambicí na námluvy s investorem. To všechno v týdnu, kdy všichni adepti prohlásili, že do Evropy se jim zas tak moc nechce a český fanoušek dál ignoruje, jak historické sezony jsou jeho rodáci součástí!

Die Liga

Prvenství o řidítka. Byla dřív Slavia, nebo Sparta?

Slavia, Sparta, nebo někdo jiný? Kdo byl prvním fotbalovým klubem? Pojďme si před velkým pražským derby připomenout, jak pražská S vlastně vznikla. Povyprávíme vám nejen o tom, ale i o síle klubové historie a proč je důležité se jí zabývat.

Historie

Jak vybrat ideální fotbalové kopačky: Průvodce pro každého hráče

Výběr ideálních fotbalových kopaček je klíčovým faktorem, který může ovlivnit výkon hráče na hřišti. Správný pár kopaček nejenže zvyšuje komfort a výkon, ale také snižuje riziko zranění. V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší kopačky pro vaše potřeby a jaké faktory byste měli při výběru zvážit.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.