Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Video: Tumáš, Materazzi! Zidanova hlavička slaví sedmnáct let

09. červenec 2023
Sdílejte:
Francouzský driblér Zinédine Zidane, jeden z nejlepších fotbalistů všech dob, ukončil svou fotbalovou kariéru velkým zkratem. Ve finále mistrovství světa v Německu, na den přesně před sedmnácti lety, udeřil hlavou Itala Marca Materazziho a jako profesionální hráč navždy opustil fotbalové trávníky. Připomeňte si ve videu tento kontroverzní moment.
Zinédine Zidane zakončil fotbalovou kariéru červenou kartou ve finále mistrovství světa. Foto: Profimedia

Běží 110. minuta finále mistrovství světa ve fotbale v Německu v roce 2006. Všichni fanoušci u televizních obrazovek i na vyprodaném Olympijském stadionu v Berlíně sledují největší hvězdu šampionátu. Neslaví gól, nejde zahrávat klíčovou standardku. Naopak se s finálovým zápasem loučí deset minut před koncem prodloužení. Do kabin ale Zinédine Zidane nemíří kvůli francouzskému trenérovi Domenechovi, nýbrž kvůli červené kartě, kterou mu před pár okamžiky ukázal argentinský rozhodčí Horacio Elizondo. O tom, zda měl být Zidane vyloučený, není pochyb, po slovní přestřelce s obráncem Marcem Materazzim totiž italského brouska udeřil hlavou do hrudi. Francie pak bez svého kapitána a nejlepšího hráče vyrovnané finále, ve kterém paradoxně jediné góly dávali právě Zidane a Materazzi, prohrála na penalty.

Po mistrovství se ve všech světových médiích dlouho diskutovalo o tom, co Materazzi musel říct francouzskému kapitánovi, že ho vyprovokoval k tak zbytečné červené kartě. Zidane později v jednom z rozhovorů uvedl, že Ital rasisticky urážel jeho rodinu. Za svůj čin se sice omluvil, avšak dodal, že necítí lítost. Situace se nakonec stala vděčným tématem pro tvůrce memů a videoparodií...

Související články

Nudná hra favoritů! Proč se na Euro nedalo koukat?

Mistrovství Evropy je za námi a z trofeje se radují Španělé. V novém vydání Football Clubu podcastu si s Janem Pikousem a Michalem Řežábkem rozebereme výkony nových šampionů, ale i Anglie, Francie nebo Německa.

Podcast

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu