Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Štěstíčku se musí jít naproti. Klub si vymyslel šnečí invazi a zachránil ligu

27. říjen 2023
Sdílejte:
Váš tým bojuje o záchranu, z posledních 20 zápasů jste dokázali vyhrát jen dva, a navíc v následujícím kole máte přivítat na vlastním stadionu lídra tabulky. Napadá vás řešení? Vsadíme se, že to, které v roce 1982 zvolilo italské Empoli, to určitě není…
Vidíte nějaké šneky? Ilustrační snímek.Foto: Matteo Bracali / Shutterstock

28. března 1982 se měl na stadionu Castellani odehrát důležitý zápas Serie C: Empoli, v té době na pokraji sestupu, mělo hostit Atalantu, vedoucí celek soutěže bojující o postup do Serie B. Na papíře jasná záležitost. Empoli ale chtělo pro záchranu udělat maximum a tak zvolilo hodně netradiční řešení.

Klubový sekretář Silvano Bini věděl, že na stadionu Castellani se hráčům už delší dobu nedaří a zdálo se mu, že fanoušci jsou od hráčů příliš daleko. Navrhl tedy, aby se zápas odehrál na vedlejším hřišti. Co na tom, že tam nebyla ani tráva a byl to spíš hybrid mezi škvárou a hlínou. Podle Biniho bylo potřeba, aby tým na hřišti bezprostředně cítil tlak veřejnosti a fanoušků.

Ale jak zařídit, aby se nemohlo hrát na Castellani?

Bini přišel s ďábelským plánem. V předvečer zápasu, v součinnosti s městskou správou, která byla majitelem stadionu, poslal jménem klubu Empoli FC na fotbalovou federaci zprávu, ve které ji informoval, že na Castellani není možné hrát kvůli invazi šneků. To že ale není žádný problém, k dispozici je přece vedlejší hřiště.

Pohádky Zdeňka Folprechta

Knížku fotbalových příběhů, kterou si zamilují děti i dospělí, podpořilo na Hithitu přes 420 lidí. Na konci listopadu bude venku, objednávat můžete už teď.

Tu chci!

Když druhý den dorazila komise na kontrolu, žádné šneky samozřejmě nenašla. Vedení Empoli jejich zmizení odůvodnilo tak, že se s největší pravděpodobností schovávají pod terénem. Komisi vysvětlení stačilo a zápas se mohl odehrát na už zmiňovaném vedlejším tréninkovém hřišti.

Jeho kouzlo zafungovalo a plán Biniho vyšel. Na zápas dorazilo víc než 1500 diváků namačkaných podél hřiště a na malé tribuně s kapacitou pár set lidí. Empoli vybojovalo remízu 2:2, která mu ve výsledném zúčtování pomohla k záchraně v Serii C.

Ani Atalanta nemusela smutnit, do Serie B nakonec s přehledem také postoupila, a na historku se šneky tak mohou všichni vzpomínat s úsměvem na tváři. Tedy až na kluby, které sestoupily na úkor Empoli…


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? I taková možnost existuje

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s