Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Štěstíčku se musí jít naproti. Klub si vymyslel šnečí invazi a zachránil ligu

27. říjen 2023
Sdílejte:
Váš tým bojuje o záchranu, z posledních 20 zápasů jste dokázali vyhrát jen dva, a navíc v následujícím kole máte přivítat na vlastním stadionu lídra tabulky. Napadá vás řešení? Vsadíme se, že to, které v roce 1982 zvolilo italské Empoli, to určitě není…
Vidíte nějaké šneky? Ilustrační snímek.Foto: Matteo Bracali / Shutterstock

28. března 1982 se měl na stadionu Castellani odehrát důležitý zápas Serie C: Empoli, v té době na pokraji sestupu, mělo hostit Atalantu, vedoucí celek soutěže bojující o postup do Serie B. Na papíře jasná záležitost. Empoli ale chtělo pro záchranu udělat maximum a tak zvolilo hodně netradiční řešení.

Klubový sekretář Silvano Bini věděl, že na stadionu Castellani se hráčům už delší dobu nedaří a zdálo se mu, že fanoušci jsou od hráčů příliš daleko. Navrhl tedy, aby se zápas odehrál na vedlejším hřišti. Co na tom, že tam nebyla ani tráva a byl to spíš hybrid mezi škvárou a hlínou. Podle Biniho bylo potřeba, aby tým na hřišti bezprostředně cítil tlak veřejnosti a fanoušků.

Ale jak zařídit, aby se nemohlo hrát na Castellani?

Bini přišel s ďábelským plánem. V předvečer zápasu, v součinnosti s městskou správou, která byla majitelem stadionu, poslal jménem klubu Empoli FC na fotbalovou federaci zprávu, ve které ji informoval, že na Castellani není možné hrát kvůli invazi šneků. To že ale není žádný problém, k dispozici je přece vedlejší hřiště.

Pohádky Zdeňka Folprechta

Knížku fotbalových příběhů, kterou si zamilují děti i dospělí, podpořilo na Hithitu přes 420 lidí. Na konci listopadu bude venku, objednávat můžete už teď.

Tu chci!

Když druhý den dorazila komise na kontrolu, žádné šneky samozřejmě nenašla. Vedení Empoli jejich zmizení odůvodnilo tak, že se s největší pravděpodobností schovávají pod terénem. Komisi vysvětlení stačilo a zápas se mohl odehrát na už zmiňovaném vedlejším tréninkovém hřišti.

Jeho kouzlo zafungovalo a plán Biniho vyšel. Na zápas dorazilo víc než 1500 diváků namačkaných podél hřiště a na malé tribuně s kapacitou pár set lidí. Empoli vybojovalo remízu 2:2, která mu ve výsledném zúčtování pomohla k záchraně v Serii C.

Ani Atalanta nemusela smutnit, do Serie B nakonec s přehledem také postoupila, a na historku se šneky tak mohou všichni vzpomínat s úsměvem na tváři. Tedy až na kluby, které sestoupily na úkor Empoli…


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s