Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Fotbal v pasti. Jak reagovat na válku rozpoutanou Hamásem?

24. říjen 2023
Sdílejte:
Trapné ticho, fanouškovská solidarita s obětmi teroristických útoků Hamásu i výzvy muslimských hráčů k likvidaci Izraele. Fotbalový svět rozličně reaguje na aktuální eskalaci blízkovýchodního konfliktu. Zásadní roli hrají nejen politické a kulturní preference, ale i ekonomické zájmy v arabském světě.
Jasný vzkaz z kotle fanoušků St. Pauli.Foto: Profimedia

První fotbalové následky teroristických útoků palestinského Hamásu na izraelské civilisty ze 7. října na sebe nedaly dlouho čekat a byly logické. Zrušila se kvalifikační utkání na Euro 2024 proti Švýcarsku (mělo se hrát v Tel Avivu) a Kosovu (v Prištině).

Duel se Švýcary už má náhradní termín, 15. listopad. O osudu zápasu s Kosovem zatím není jasno – Izrael totiž ještě ve skupině čekají Rumunsko (18. listopadu) a Andorra (21. listopadu).

Ani tak není jisté, jestli se nachystaný program podaří naplnit. Při očekávané pozemní vojenské operaci na území Gazy – a stejně tak předpokládané nevoli nejen radikálních muslimů vůči tomuto kroku – bude složité zajistit bezpečné místo k odehrání zápasu i kdekoli v Evropě. Izraelští sportovci by se snadno mohli stát terčem teroristických útoků.

Podobná situace panuje v pohárových soutěžích. Maccabi Haifa hraje Evropskou ligu a Maccabi Tel Aviv Konferenční ligu. Jejich zápasy proti Villarrealu a Luhansku byly odloženy na konec listopadu, resp. začátek prosince. Navíc Haifa, soupeř pražské Sparty v 1. kole, odstoupila z UEFA Youth League.

Vlažná reakce FIFA i Anglie

Současné vyostření blízkovýchodního konfliktu je druhou válečnou událostí z poslední doby. Ale na rozdíl od agrese Ruska vůči Ukrajině, jež začala loni v únoru, přišla tentokrát velmi vlažná reakce z fotbalového světa. Nejen od FIFA nebo UEFA, nýbrž i ze strany některých elitních soutěží, klubů nebo velkých hvězd.

U Gianniho Infantina, šéfa FIFA, se nelze divit. V době útoků Hamásu na izraelské civilisty byl v Kataru na Velké ceně F1. Pro připomenutí: to je země, kde se loni konalo mistrovství světa, Infantino se tam objímal s šejky a dával Evropě lekce z morálky. Shodou okolností i země, jejímž je Hamás chráněncem.

Související články

Video: Tohle nejde nedat. Nebo? Po tomhle kiksu útočníka utěšoval soupeř

Když vás po neproměněné tutovce utěšuje soupeřův brankář, víte, že jste to hodně zazdili. Nedávno to zažil mladý švédský útočník Gustav Lindgren.

Zábava

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.