Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Fotbal v pasti. Jak reagovat na válku rozpoutanou Hamásem?

24. říjen 2023
Sdílejte:
Trapné ticho, fanouškovská solidarita s obětmi teroristických útoků Hamásu i výzvy muslimských hráčů k likvidaci Izraele. Fotbalový svět rozličně reaguje na aktuální eskalaci blízkovýchodního konfliktu. Zásadní roli hrají nejen politické a kulturní preference, ale i ekonomické zájmy v arabském světě.
Jasný vzkaz z kotle fanoušků St. Pauli.Foto: Profimedia

První fotbalové následky teroristických útoků palestinského Hamásu na izraelské civilisty ze 7. října na sebe nedaly dlouho čekat a byly logické. Zrušila se kvalifikační utkání na Euro 2024 proti Švýcarsku (mělo se hrát v Tel Avivu) a Kosovu (v Prištině).

Duel se Švýcary už má náhradní termín, 15. listopad. O osudu zápasu s Kosovem zatím není jasno – Izrael totiž ještě ve skupině čekají Rumunsko (18. listopadu) a Andorra (21. listopadu).

Ani tak není jisté, jestli se nachystaný program podaří naplnit. Při očekávané pozemní vojenské operaci na území Gazy – a stejně tak předpokládané nevoli nejen radikálních muslimů vůči tomuto kroku – bude složité zajistit bezpečné místo k odehrání zápasu i kdekoli v Evropě. Izraelští sportovci by se snadno mohli stát terčem teroristických útoků.

Podobná situace panuje v pohárových soutěžích. Maccabi Haifa hraje Evropskou ligu a Maccabi Tel Aviv Konferenční ligu. Jejich zápasy proti Villarrealu a Luhansku byly odloženy na konec listopadu, resp. začátek prosince. Navíc Haifa, soupeř pražské Sparty v 1. kole, odstoupila z UEFA Youth League.

Vlažná reakce FIFA i Anglie

Současné vyostření blízkovýchodního konfliktu je druhou válečnou událostí z poslední doby. Ale na rozdíl od agrese Ruska vůči Ukrajině, jež začala loni v únoru, přišla tentokrát velmi vlažná reakce z fotbalového světa. Nejen od FIFA nebo UEFA, nýbrž i ze strany některých elitních soutěží, klubů nebo velkých hvězd.

U Gianniho Infantina, šéfa FIFA, se nelze divit. V době útoků Hamásu na izraelské civilisty byl v Kataru na Velké ceně F1. Pro připomenutí: to je země, kde se loni konalo mistrovství světa, Infantino se tam objímal s šejky a dával Evropě lekce z morálky. Shodou okolností i země, jejímž je Hamás chráněncem.

Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? Šance je

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.