První finále i další spor s FIFA. Němci zkusí zlomit španělské prokletí

27. listopad 2022
Sdílejte:
Před dvěma lety dostali Němci v Seville šestku. Na největších turnajích naposledy Španělé brali dvě výhry 1:0 v zápasech o všechno. V Kataru teď Němci musí toto prokletí nejlépe zlomit, aby se nepřiblížili druhému konci na mistrovství světa už ve skupině v řadě.
Zvládnou to?Foto: Marco Iacobucci Epp / Shutterstock

O co se hraje?

Německo už ve druhém zápase na mistrovství hraje téměř o všechno. Pokud prohraje, nebude mít před posledním zápasem ve skupině osud ve svých rukou a podruhé v řadě bude blízko konci na mistrovství světa už po úvodních zápasech. V roce 2018 v Rusku Němci jako obhájci titulu prohráli s Mexikem a Jižní Koreou a ve skupině byly poslední.

Trenér Hansi Flick včera mluvil rovnou o prvním finále v Kataru pro jeho „Mannschaft“. Po prohře s Japonskem (1:2) potřebuje každý bod, nejlépe tři. Situace je teď pro Německo po nečekané výhře Kostariky nad Japonskem (1:0) sice o něco pozitivnější, pokud ale Němci chtějí mít postup ze skupiny plně pod kontrolou, musí dnes Španělsko porazit (připomeňme, že na MS rozhoduje v případě rovnosti bodů o pořadí ve skupině nejdřív celkové skóre a pak až vzájemné zápasy).

Španělé jdou do zápasu v mnohem lepší situaci. I kdyby s Němci prohráli, bude jim v každém případě stačit na postup výhra nad Japonskem v posledním zápase ve skupině. Navíc za sebou mají jednu z nejdominantnějších výher v historii mistrovství světa a výhra 7:0 nad Kostarikou jim dává skvělou výchozí pozici do případného závěrečného přepočítávání pozic ve skupině, kdyby na tom bodově byli stejně jako soupeři.

Tabulka skupiny E před zápasem Německo - Španělsko
1. Španělsko 1-0-0 7:0 3
2. Japonsko 1-0-1 2:2 3
3. Kostarika 1-0-1 1:7 3
4. Německo 0-0-1 1:2 0

Ve prospěch Španělska dnes hrají i vzpomínky na poslední vzájemný zápas s Německem. V roce 2020 ho vypráskali v Seville v Lize národů 6:0. Německo nad Španělskem vyhrálo naposledy v roce 2000, tehdy to bylo 4:1 v přátelském zápase. Od té doby spolu sehrály jednotky soutěžních zápasů a mezi nimi byly i dvě výhry Španělska 1:0 v těch nejdůležitějších zápasech - konkrétně to bylo ve finále Eura 2008 a v semifinále MS 2010.

Němci tak mají ohromnou motivaci uspět.

Hlasy před zápasem

„Zápas vnímáme pozitivně. A o to jde, musíme jít do zápasu se Španělskem s odvahou a vírou v naši kvalitu. Na hřišti bude v neděli tým, který opravdu ví, co je v sázce, a pokusí se udělat cokoli, aby si udržel dveře do osmifinále otevřené,“ uvedl na předzápasové tiskové konferenci Hansi Flick, trenér Německa.

Podle něj bude vzhledem k podobným herním stylům obou týmů klíčové, aby Němci vyhrávali osobní souboje na každé jedné pozici. Španělé jsou podle Flicka týmem s jasnou herní identitou a zavedenými automatismy. Sergio Busquets je „srdcem“ a talentovaní Gavi (18) a Pedri (20) jsou „fantastické“ osmičky, které Busquets zajišťuje defenzivně, což jim dává prostor tvořit a proti Kostarice to vyprodukovalo sedm branek.

Luis Enrique, trenér Španělů, mluvil o tom, že se svůj tým snažil po úvodní výhře držet při zemi. „Výhra 7:0 má zvuk a dodá nám sebevědomí, ale nesmíme to přehnat. Čelíme soupeři, který nás zničí, pokud si budeme věřit přehnaně,“ uvedl. Je přesvědčený, že jeho tým Německo může opět porazit, pokud udrží kontrolu nad zápasem. „Nechceme šílený, otevřený zápas,“ dodal. S Flickem se shodl, že oba týmy hrají podobný fotbal a chtějí zápasy kontrolovat. Komu se to podaří, může uspět.

Další spor s FIFA

Němci před prvním zápasem řešili spolu s některými dalšími evropskými zástupci na MS spor s FIFA ohledně kapitánské pásky One Love. A před zápasem se Španělskem to jiskří zas.

Na sobotní předzápasovou tiskovou konferenci totiž dorazil pouze trenér Hansi Flick. FIFA ale vyžaduje vždy trenéra plus jednoho hráče. Němcům za porušení pravidel hrozí pokuta.

Flick rozhodnutí nevzít před novináře žádného svého hráče zdůvodnil tím, že ústředí německého týmu v Kataru je asi 100 kilometrů vzdálené od oficiálního tiskového centra FIFA a že na cestě tím stráví zhruba tři hodiny. Podle něj je důležitější, aby se všech 26 hráčů plně soustředilo na předzápasový trénink.

Zároveň Němci chtěli tiskovou konferenci uspořádat ve svém katarském tréninkovém centru, ale FIFA jim to nepovolila.

Reportér německého zpravodajského webu Kicker kromě jiného uvedl, že si na chování Němců stěžovali někteří kolegové novináři. „Dánští reportéři kroutili hlavami a říkali, že jim chování Němců připadá neuvěřitelné, zatímco Španělé volili slovo podivné,“ stojí v jeho zprávě.


Související články

Příští reprezentační stoper? Liberec ho má půjčeného ze Slavie

Denis Halinský. To jméno si dobře zapamatujte. Podle fotbalového analytika Tomáše Daníčka tenhle 21letý střední obránce roste pro reprezentaci.

Liberec

Sázkařské tipy: Gólové hody v Edenu i Pardubicích. A spanilá jízda dalších favoritů

Favoriti budou v závěru tohoto týdne vítězit od Prahy až po Ružomberok. Nouze by podle našich analýz neměla být ani o větší počet gólů.

Sázkařský koutek

Tykač, Kania a přijdou další. Proč se jim vyplatí fotbalový klub?

Slavia, Liberec, nejnověji Mladá Boleslav a České Budějovice, ale nápadníci jsou i v Hradci Králové či Olomouci. Vysvětlíme vám, proč zájem roste.

Peníze
Popup se zavře za 8s