Když se velcí spletou. Tyhle lednové přestupy jsou odstrašující

05. leden 2024
Sdílejte:
Leden bývá z pohledu přestupů složitý. Zhruba v polovině sezony se třeba často začínají kupit zranění a týmy tak potřebují vzniklé požáry co nejdřív uhasit. Funkcionáři i třeba kvůli nedostatku času volí unáhlená řešení a následně vznikají takzvané panické nákupy. Pojďme se podívat na pět nejpodivnějších lednových přestupů.
Thomas Gravesen vs. Thierry HenryFoto: Profimedia

Thomas Gravesen, Everton -> Real Madrid, 2005

Gravesenův přestup do Realu Madrid zvedl nejedno obočí. Do týmu Galácticos nabitého hvězdami absolutně nezapadal. Své působení v hlavním městě Španělska sice dánský defenzivní záložník odstartoval gólem proti Espanyolu, ale po vyhazovu trenéra Vanderleie Luxemburga už většinu času jen zahříval lavičku. Nepomohl mu ani incident se slavnými Brazilci Ronaldem a Robinhem. Prvnímu zmiňovanému na tréninku vyrazil zub, s druhým měl údajně nepříjemnou potyčku.

Julien Faubert, West Ham -> Real Madrid, 2009

O čtyři roky později Real trumfnul sám sebe. Jen chvíli před uzavřením přestupového okna sáhl kouč Juande Ramos po Julienu Faubertovi, pravém bekovi West Hamu, kterého znal ze vzájemných zápasů v rámci Premier League, když ještě trénoval Tottenham. Real Madrid měl údajně zájem i o Antonia Valenciu z Wiganu, který nakonec udělal skvělou kariéru v dresu Manchesteru United. A jak se záhy ukázalo, vybral si špatně. Faubertovo hostování v dresu Bílého baletu bylo propadákem a Francouz se vrátil zpátky do Londýna s pouhými dvěma ligovými starty.

Andy Carroll, Newcastle -> Liverpool, 2011

Dali byste 35 milionů liber za 22letého útočníka, který má na kontě pouhých 14 gólů na nejvyšší úrovni? Nejspíš ne. Liverpool do takového rizika v lednu roku 2011 po odchodu své největší hvězdy Fernanda Torrese šel. A neudělal dobře. Andy Carroll se stal v tu dobu osmým nejdražším Angličanem v historii, ale debut za The Reds si odbyl až v březnu. Na první gól musel čekat dokonce až do dubna. Nakonec zakončil nepovedené angažmá v Liverpoolu jen s 11 góly v 58 zápasech a byl prodán za 15 milionů liber do West Hamu.

Kim Källström, Spartak Moskva -> Arsenal, 2014

Přestup z kategorie nejbizarnějších. Během zdravotní prohlídky bylo totiž odhaleno poranění zad, přesto se Arsenal rozhodl pro podpis švédského reprezentanta. A dopadlo to přesně, jak se dalo čekat. Za tým Arséna Wengera zvládl Källström jen čtyři zápasy, než byl poslán zpátky do Ruska. V srdcích fanoušků Arsenalu má ale pořád zvláštní místo díky proměněné penaltě v semifinále FA Cupu proti Wiganu. Gunners pak ve finále porazili Hull City a získali první trofej po devíti letech.

Kevin-Prince Boateng, Sassuolo -> FC Barcelona, 2019

Fotbalový světoběžník si užíval italský sladký život v Sassuolu, když se v zimě roku 2019 ozvala Barcelona. Taková nabídka se neodmítá. Ve svých 31 letech šel s údivem všech na hostování na Nou Camp. V dresu Barcelony zvládl jen čtyři zápasy, nedal ani gól a na konci sezony putoval zpátky do Sassuola, odkud rovnou zamířil do Fiorentiny.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s