Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Revoluce, Francie a Katar. Člověk Hašek třikrát jinak

04. leden 2024
Sdílejte:
Revoluční nadšení s Václavem Havlem na balkoně v Melantrichu, radosti arabského fotbalu i vzpomínky na jedinečnou francouzskou štaci. Ivan Hašek patří k důležitým osobnostem českého fotbalu, jak dokazují silné příběhy ze stránek Football Clubu.
Ivan Hašek v dubnu roku 2003 krátce po oznámení rezignace ve Štrasburku.Foto: Profimedia

Francouzská mise

Pokud vezmeme v potaz čistě trenéry, kteří působili v Česku a teprve poté vyrazili do světa, tak tím posledním, který se ocitl v jedné z top pěti soutěží (Anglie, Francie, Itálie, Německo, Španělsko), zůstává Ivan Hašek. Jeho story, kterou v roce 2019 sepsal Karel Häring, ukázkově shrnuje, co vše se musí sejít, aby se cizinec dostal k atraktivnímu angažmá, a jakým překážkám musí čelit…

Bylo po třetí hodině odpoledne, když Pegguy Luyindula dorazil na jeden z tréninků prvního týmu Racingu Štrasburk před startem sezony. Potíž byla v tom, že mužstvo mělo sraz v deset dopoledne. Novému trenérovi Ivanovi Haškovi vysvětlil své výrazné zpoždění celkem jednoduše: spal.

„Fajn, ty jsi spal, ale je půl čtvrté,“ odvětil mu kouč. Dvaadvacetiletý útočník zůstal v klidu a zareagoval ve stylu „no, a co?“. „Tak jsem jenom prohodil: ,OK, jak chceš.‘ Pak jsem ho dusil a nepostavil do základu na první zápas, ačkoliv byl už v té době asi největší hvězdou týmu,“ vzpomíná Hašek.

Do duelu ve Le Havru naskočil Luyindula skutečně až v jeho průběhu. „Když jsem mu tehdy oznámil, že nenastoupí od začátku, skoro se rozbrečel. Ale potom se dal dohromady, byl to hodný kluk, který měl tendenci si občas dělat, co chtěl. Každopádně jeden z nejlepších hráčů, co jsem kdy trénoval. Později udělal velkou kariéru. A i teď mi ještě občas zavolá. Vždycky ho rád potkávám,“ vypráví český trenér.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.