Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Revoluce, Francie a Katar. Člověk Hašek třikrát jinak

04. leden 2024
Sdílejte:
Revoluční nadšení s Václavem Havlem na balkoně v Melantrichu, radosti arabského fotbalu i vzpomínky na jedinečnou francouzskou štaci. Ivan Hašek patří k důležitým osobnostem českého fotbalu, jak dokazují silné příběhy ze stránek Football Clubu.
Ivan Hašek v dubnu roku 2003 krátce po oznámení rezignace ve Štrasburku.Foto: Profimedia

Francouzská mise

Pokud vezmeme v potaz čistě trenéry, kteří působili v Česku a teprve poté vyrazili do světa, tak tím posledním, který se ocitl v jedné z top pěti soutěží (Anglie, Francie, Itálie, Německo, Španělsko), zůstává Ivan Hašek. Jeho story, kterou v roce 2019 sepsal Karel Häring, ukázkově shrnuje, co vše se musí sejít, aby se cizinec dostal k atraktivnímu angažmá, a jakým překážkám musí čelit…

Bylo po třetí hodině odpoledne, když Pegguy Luyindula dorazil na jeden z tréninků prvního týmu Racingu Štrasburk před startem sezony. Potíž byla v tom, že mužstvo mělo sraz v deset dopoledne. Novému trenérovi Ivanovi Haškovi vysvětlil své výrazné zpoždění celkem jednoduše: spal.

„Fajn, ty jsi spal, ale je půl čtvrté,“ odvětil mu kouč. Dvaadvacetiletý útočník zůstal v klidu a zareagoval ve stylu „no, a co?“. „Tak jsem jenom prohodil: ,OK, jak chceš.‘ Pak jsem ho dusil a nepostavil do základu na první zápas, ačkoliv byl už v té době asi největší hvězdou týmu,“ vzpomíná Hašek.

Do duelu ve Le Havru naskočil Luyindula skutečně až v jeho průběhu. „Když jsem mu tehdy oznámil, že nenastoupí od začátku, skoro se rozbrečel. Ale potom se dal dohromady, byl to hodný kluk, který měl tendenci si občas dělat, co chtěl. Každopádně jeden z nejlepších hráčů, co jsem kdy trénoval. Později udělal velkou kariéru. A i teď mi ještě občas zavolá. Vždycky ho rád potkávám,“ vypráví český trenér.

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.